Reklam
Köseler adaylık öncesi turlarına devam ediyor

Köseler adaylık öncesi turlarına devam ediyor

Beykoz Belediyesi eski Başkanı Alaattin Köseler, Muhtarlar Derneği'ni yeni yerinde ziyaret etti.

Beykoz Belediyesi eski Başkanı Alaattin Köseler, Beykoz Muhtarlar Derneği'ni yeni yerinde ziyaret etti. Aday olup olmayacağını yapacağı ziyaretler sonrası karar verecek olan Beykoz Belediyesi Eski başkanı Alaattin Köseler, Muhtarlar Derneğini ziyaret etti.

Alaattin Köseler'i Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül'ün başkanlığındaki, İncirköy Mahalle Muhtarı Şefik Yavuzyılmaz, Gümüşsuyu Mahalle Muhtarı Ahmet Soylu, Soğuksu Mahalle Muhtarı Muammer Aydın, Çiğdem Mahalle Muhtarı Murat Erdal, Zervezatçı Köy Muhtarı Cemal Erdoğan, Kaynarca Köy Muhtarı Hasan Ata isimlerinden oluşan muhtarlar heyeti ağırladı.

Belediyesi Eski başkanı Alaattin Köseler’in, özel proje alanı olarak ilan edilen 9 mahalleden 4 tanesinin (Gümüşsuyu, İncirköy, Soğuksu ve Yenimahalle) meclisten geçen planlarına yönelik yapmış olduğu açıklamalar sohbetin ana konusu oldu.

Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül ve Beykoz Muhtarlarının birlikte ağırladıkları Alaattin Köseler, meclisten geçen planları "hayalet planlar" olarak değerlendirdi.

Alaattin Köseler ”CHP Meclis üyeleri planları anlatamadı”

Yapılan planları, İmar Komisyonunda bulunan CHP'li iki üyenin sadece PC ortamında görebildiklerini ve bu şekilde bir arpa boyu bile yol alınamayacağını belirten Köseler şunları söyledi;

"CHP Beykoz Yerel Yönetimler Komisyonu'na katıldık ve meclis üyesi arkadaşımız bu plan konusunu anlatamadı. Daha sonra guruba konuşmaları dinlemek için girdim. Diğer komisyon üyesi arkadaşımızda bir şey anlatamayınca "planlarla ilgili paftalar nerede" dedim. O arkadaşlar planları sadece bilgisayar ekranında görmüşler. 

Bakın bütün planları bilgisayar ekranında gördüğünüzde aklınızda tutmanız imkansız. Bence planlar kâğıtta pafta şeklinde çıkmalı ve tek tek göz atılarak imza atmalı. Bu şimdiye kadar olmadı. İmar komisyonumuz planları vatandaşın yararına dahi olsa görmeden imzaladılar.

Ayrıca soruyorum planlardaki özel proje alanlarını ben görmek istiyorum. Nasıl bir hokus pokus olacak ki buralarda halk mağdur edilmeyecek. Özel proje alanlarındaki planları halkla çalışmak, insanlara sunmak lazım. Bu bir belirsizlik halinde.

Beykozlu 2B ve afet yasasını ezberlemeli

Diğer bir konu İBB'ye devredilecek olan araziler, diğeri ise Çubuklu'da afet riski taşıyan bir bölge var. Burada 56 Bin m2 alanlar ve 99 tane bina var ve 8 tanesi tapulu. Bu bölgeyi afet bölgesi ilan ettiğiniz zaman ne muhtarın ne de halkın bilgisi var.

Kanunda, "belirlemeden sonra süre vardır" diyor. Vatandaş kanunu açıp okumalıdır, Beykozlu 2B ve afet yasasını ezberlemeli" dedi.

Cavit Gül “Bir arpa boyu bile yol alamadık"

Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül ise, gerek muhtarlar gerekse dernekler olarak taşın altına ellerini soktuklarını belirtirken, bunun bile yetersiz kaldığını "bir arpa boyu bile yol alamadık" şeklinde vurguladı.

Gül, olumlu veya olumsuz her türlü sonucu vatandaşlar paylaştıklarını belirtirken, "Gönül isterdi ki belediye başkanına en fazla yardımcı olacak kişi muhtarlar olsun ama bizimle paylaşımları yok. Maalesef planlar muhtarlara sorulmuyor" dedi.

Zaman zaman diğer muhtarlarda konuşmaya dahil olurken, "2B'den dolayı tapu alamayacak parsel sahiplerinin çok olması, özel proje alanlarının yapılmasına neden oldu" diyen Alaattin Köseler;

"Beykoz'daki bu deli gömleğini, bu gün hükümetin başındaki Başbakan İBB'nin başındayken 1/50.000'lik planlarda bu şekilde olmasına katkı koymuş kişidir. O süreçten beri gelen 5 binlik planlarda İBB'ye, binlik planlarla uymak zorundadır, bunun adını koyalım" dedi.

Yaklaşık olarak 1 saat sürerken görüşme sonrası Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül ve bazı muhtarların başka bir etkinliğe gitmek üzere toplantıdan kalan muhtarlar Köseler ile uzunca bir sohbet gerçekleştirdi.

YORUMLAR...