Reklam
Reklam
Ukrayna uyruklu Svıtlana, islamiyeti seçti

Ukrayna uyruklu Svıtlana, islamiyeti seçti

Ukrayna uyruklu Svıtlana  Savranska Beykoz Müftüsü Müftü Demirtaş tarafından gerçekleştirilen ihtida töreni ile Müslüman oldu.

Ukrayna uyruklu Svıtlana  Savranska  islam dinini seçti. Tanıştığı  Türk genci  Savaş Kurtkaya (40)  ile resmi  evliliğini de  yapan  Svitlana Savranska (40) şahitler huzurunda  kelime-i şehadet getirerek müslüman oldu.

Rize doğumlu gemi  kaptanı Savaş Kurtkaya  adlı Türk gencine gönlünü kaptıran Svıtlana Savranska , Beykoz Müftülüğünde yapılan ihtida töreni ile  İslam Dinini seçerek Işık İsmini aldı.

Beykoz Müftüsü Müftü Demirtaş  ihtida töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Aramıza hoş geldiniz. İnsanlıktan zaten kardeşimiz idiniz, şimdi de din kardeşimiz oldunuz. Bu  şehadetinizle birlikte barış dini olan İslamı seçmiş oldunuz. İmanınız mübarek olsun. Yeni adınız tercihiniz üzere Işık’tır. İslâm üzerine daim olunuz. Şimdi tertemiz yeniden doğmuş gibi gıpta edilecek bir insansınız. İslâma göre, İslâm dinini kabul ettiğiniz andan itibaren geçmiş günahlarınızı Allah Teâlâ’nın bağışladığını, sevgili  Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhisselam  bizlere  müjdelemektedir. Biliniz ki, Yüce Rabbimiz bizlere çok yakındır. Yaptıklarınızdan dolayı Allah’a karşı sorumlusunuz. İslâm’a giren bir insanın vazifeleri vardır: Yukarıda söylediğimiz şehadeti söylemek, Namaz kılmak, Ramazan ayında oruç tutmak, zenginseniz zekat vermek, sağlık ve maddi durumunuz müsaitse  hacca gitmektir. Ayrıca  İslam Dini  her zaman  doğru ve dürüst olmayı gerektirir. Merhamet edene merhamet edileceğini belirtir. Emredilen ibadetler, ahlaki olgunluk kazandırır. Bunları yapmakla inşaallah iyi bir müslüman olursunuz”, dedi.

Çiçeği burnunda müslüman Işık Kurtkaya yaptığı açıklamada şunları söyledi: “ İslam dinini seçmekle birlikte  büyük bir huzur hissediyorum. Eşimle tanıştıktan sonra  islam dini hakkında bilgi edinmeye başladım. Kur’an-ı Kerim’i ve  ezanı dinlemek  beni heyecanlandırıyor. Özellikle günün belli vakitlerinde okunan ezanı  dinlemekten büyük mutluluk duyuyorum”, dedi.

İlçe Müftüsü Işık Kurtaka’ya   Kur’an-ı kerim, İlmihal ve İngilizce olarak İslam Dininin anlatıldığı dini kitap hediye etti.

YORUMLAR...