Reklam
Reklam
Görele Köyü satışa çıkarıldı!

Görele Köyü satışa çıkarıldı!

Beykoz Görele Köyü sakinleri açıklanan 2B rayiç bedellerine karşı mahalleyi satılığa çıkardı.

Beykoz'daki tüm mahalleler içinde rayiç bedeli en yüksek mahalle olan Görele Köyü'nün ileri gelenlerinden CHP Beykoz Grup Başkan Vekili Hayrullah Usta, Köy halkı ile meydanda toplanıp bir basın açıklaması düzenlediler.

Bir araya gelen vatandaşların çoğunluğunu kadınların oluşturduğu gözlerden kaçmazken, kadınların ellerinde tuttukları dövizler oldukça ilginçti.

Görele Köyü Çınar Sokak'ta yürüyüş şeklinde başlayan 2B eylemi, mahalle meydanında Hayrullah Usta'nın basın açıklaması ile devam etti. Jandarma ekiplerinin yüksek güvenlik önlemi aldıkları eyleme motosikletli jandarma ekipleri de katıldı.

Usta yapmış olduğu basın açıklamasında yetkililere fiyatların neden yüksek olduğunu sorarken, "Bunun nedeni Acarkent'e yakın olmamız mı?" şeklinde sordu.

Hayrullah Usta konuşmasına şöyle devam etti;

Beykoz Görele Köyü'nün 2B rayiç bedelleri diğer köy ve mahallelere göre daha fazladır. Diğer köy ve mahallelerde metrekaresi 20 ile 250 TL arasında değişirken, bizim köyde 435 TL ile 610 TL arasında değişmektedir. Yani bizim suçumuz Acarkent'in yanında oturmaktır. Diğer köylerde ve mahallelerde oturan vatandaşların yerlerini alma oranı %30 ile %60 arasında değişirken bizim köyde %95'imizin yerlerimizi alma şansı yoktur.

Bizim fiyatlarımız neden bu kadar fazla? Bildiğiniz bir şey varsa açıklayın, buraları birilerine peşkeş mi çektiniz?

Şimdi ben tapusunu aldığım yeri tavuk kümesi bile yapamayacağım. Bu yerlerimizi alamayacağız, uygun fiyatlara çekilse bile daha sonraki süreçlerde yerlerimizi kullanamayacağız. Sen imarı olmayan bir yere kalkıp "fiyat bu" diyorsun. Bunun Türkçesi "buradan çekin gidindir".

Suçumuzun ne olduğunu öğrenmek istiyoruz. Bizler bu ülkenin vatandaşları değil miyiz? Bizler anayasal barınma hakkımızı istiyoruz. Görele Köyüne 65 yıl önce bizim dedelerimiz gelmiş ve bu mahallenin mezarlığında yatıyorlar. İnanmayanlar gidip mezarlıklarımıza gidip bakabilir.

1950 Anayasası'nda bizler orman köylüsüydük ve buralar fındık bahçeleriydi. Tayyip sağolsun 2007 yılında bu yasayı değiştirdi ve anayasal haklarımız böylelikle elimizden alındı.

Hayrulla Usta'nın basın açıklamasından sonra tepkili kalabalık bir çok slogan atarak köyün girişine "%80 oy aldığı köy AKP tarafından satılık" şeklinde yazılı pankartlar astıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Kaynak: www.beykoztr.com

YORUMLAR...