Reklam
Reklam
Hamzaçebi 'Gelin 2B sorununu birlikte çözelim'

Hamzaçebi 'Gelin 2B sorununu birlikte çözelim'

CHP Beykoz İlçe Örgütü’nün düzenlediği dayanışma, paylaşma ve yardımlaşma iftarında gündem 2B oldu.

CHP Beykoz İlçe Örgütü’nün düzenlediği dayanışma, paylaşma ve yardımlaşma iftarında gündem 2B oldu. Yaklaşık bin kişinin katıldığı iftarda, İlçe Başkanı Bahadır Yavuz ve Yönetim Kurulu üyeleri gelen konukları kapıda karşıladı.

İBB Beykoz Korusu Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen İftar davetine CHP Grup Başkanvekili  Mehmet Akif Hamzaçebi, İl Başkan Yardımcısı Füsun Sökmez, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, TOFD (Türkiye Omurilik Felçliler Derneği) Beykoz Şube Başkanı Saniye Efe, STK ve dernek yöneticileri, muhtarlar, eski CHP Beykoz İlçe başkanlarından Perihan Şaylan, Hasan Kayadomaç, İlhan Oğuz, İsmet Konca, Hüseyin Özyurt, Ahmet Erka, CHP eski genel başkan yardımcısı Ayten Kayalıoğlu’nun yanı sıra Belediye Başkan Aday Adayları  Hızır Yılmaz, Hüseyin Öztürk, Aydın Düzgün, Kenan Öner, Nafiz Ünlü, Devrim Altıntaş, Şaban Tören, İsmail Gürkan  ve eski belediye başkanı Alaattin Köseler, Beykoz Spor Kulübü Başkanı Zeki Aksu, İlçe Kadın ve Gençlik Kolları, belediye meclis üyeleri ve belediye meclis üyesi adayları katıldı.

Hüseyin Demirtaş : “Ramazan’da bütün güzel duygular ön plana çıkıyor”

Ezan sonrası açılan iftarın ardından, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş tarafından kısa bir konuşma yapıldı. Orucun faydalarını anlatan Demirtaş,  “Allah bize Ramazan’da farkındalık, sabır, helal ve haram bilinci, ötekileri düşünme, empati gibi bütün güzel duygular var. Bu güzel dinimize, barış dini olan İslam dini ile Allah bizi güzelliğe alıştırıyor. İnsanı sevmeyi, tabiatı sevmeyi  bize hatırlatıyor” şeklinde konuştu. “Allah bu güzelliği devam ettirmeyi bize nasip etsin. Aranızda bulunmaktan dolayı çok sevinçli olduğumu belirtmek istiyorum.” diyerek sözlerini biteren Müftü Hüseyin Demirtaş, daha sonra dua etti.

Bahadır Yavuz : “Ramazan sevgi ve saygının üst düzeyde olduğu aydır”

Müftü Hüseyin Demirtaş’ın ardından kürsüye gelen CHP Beykoz İlçe Başkanı Bahadır Yavuz da davetlilere katılımları için teşekkür etti. Yavuz konuşmasına şöyle devam etti:

“Ramazan Ayı yüce duyguların çoştuğu, manevi değerlerin paylaşıldığı, yine hep bir arada, sevgi ve saygının en üst düzeyde olduğu, sevgilerin birleştiği, birlik, beraberlik ve bereket dolu  kutsal bir aydır. Bu gece mübarek Ramazan sofrasında bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. Yüce Allah’a şükürler olsun ki bizleri sağlık, mutluluk ve huzur dolu Ramazan bereketiyle, bolluğuyla bir araya getirdi.”

Bahadır Yavuz,  “Bizleri yalnız bırakmayıp , gelmeniz ve ekmeğimizi , aşımızı paylaşmanız bizim için çok anlamlıdır.Soframızın oluşumunda katkısı olanlara canı gönülden teşekkürlerimi iletiyorum. Bizlere özgürce bu ortamı yaşatmayı sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına şükran ve minnetle anıyorum.” diyerek sözlerini bitirdi.

M.Akif Hamzaçebi : “Beykoz’da kendimi evimde gibi hissediyorum”

Bahadır Yavuz’un ardından konuşan Mehmet Akif Hamzaçebi bir kez daha Beykoz’da olmaktan dolayı mutlu olduğunu belirtti. Konuşmasının devamında Hamzaçebi:

 “Şeyh Edebali’nin söylediği güzel bir söz vardır, ‘En büyük zafer, nefsini yenmektir’ diye. İnsanın kendi nefsini yendiği ibadetlerimizden oruç ayı olan Ramazan’dayız. Ramazan’ın hepinize hayırlı olmasını diliyorum. Kadir Gecenizi ve Bayramınızı şimdiden kutluyorum. Müftümüz geçen yıla oranla daha kısa bir konuşma yaptı. Müftümüze sordum, ‘Geçen yıl burada daha uzun ve güzel bir konuşma yapmıştınız’ dedim. Keşke daha uzun bir konuşma yapsaydı kendileri. Ramazan ayında müftülerden sonra siyasetçilerin çıkıp konuşmasının çok büyük zorluğu var. Beykozluların bana olan samimi duygularını biliyorum. Bende aynı duyguları onlara karşı yaşıyorum. Beykoz’a ne zaman gelsem kendimi evimde gibi hissediyorum. Beykoz’a çok sık gelip gidiyorum. Belki sizlere göre az olabilir ama İstanbul’un bir çok ilçesi olduğunun ve bütün Türkiye’ye ziyaretler yaptığımı düşünürseniz az olmadığını sizlerde kabul edersiniz diye düşünüyorum.” dedi.

Gelin 2B sorununu birlikte çözelim

Konuşmasına Beykoz’la özdeşleşmiş bir sorun olan 2B arazileri ile devam eden Hamzaçebi, “Bugün bu sorunu açmayacağım ama buraya gelmiş olan iktidar siyasetçileri, iktidarın bazı bakanları burada 2b konuşmuşlar. 2b değerlendirmesine ben kısa da olsa bir cevap verme ihtiyacı duyuyorum. İktidarın bir bakanı geçen hafta konuşmasında Beykoz’un 2B sorununu bildiğini ve çözmek için gerekli çalışmalar içinde olduklarını söylemiş. Sayın Bakan Beykoz’da çözülemeyen bir 2B sorunu olduğunu kabul ediyor ve bunu çözmek için çeşitli değerlendirmeler yaptıklarını kabul ediyor. Bakanın 2B sorununu kabul etmiş olması çok güzel bir durum. Yasa çıktı, başvuru süreleri geçti. Birinci yıl bitti ve ikinci yıla giriyoruz. Fiyatlar ilan edildi. 6 mahalle özel proje alanı ilan edildi. Belediye buralarda başka projeler uygulayacağını söyledi. Biz 2B konusunda hep çözümcü hareket ettik. İktidarın önüne bir engel koymak değil, iktidarın önündeki engelleri kaldırarak herkesin tapu sahibi olmasını istedik. Bizim amacımız bu sorunu çözmek. Bizim için tapuyu hangi iktidarın verdiğinin bir önemi yok. Biz vatandaşın tapu sahibi olmasını önemsiyoruz. Sayın bakana bir çağrıda bulunuyorum. Bir 2B sorunu varsa gelin hiç uzatmayalım, 1 Ekim’de parlamento açıldığında bizim TBMM Başkanlığı’nda bekleyen teklifimizi yasalaştıralım. Eğer biz CHP teklifini kabul etmem derseniz hiç önemli değil, siz teklif getirin ve kasım ayına kalmadan herkese bu müjdeyi verelim.”

Akif Hamzaçebi konuşmasını, belediye başkan aday adaylarına başarılar diyerek sonlandırdı.

iftar daveti, katılımcıların birbirleriyle kısa süreli sohbeti ve ilçe teşkilatının toplu fotoğraf çektirmesinin ardından sona erdi.

YORUMLAR...