Reklam
Reklam
Görele Köyü'nde gergin iftar!

Görele Köyü'nde gergin iftar!

Beykoz Belediyesi tarafından Görele Köyü'nde düzenlenen ikinci iftar sonrasında gerginlik yaşandı.

Sokak İftarları kapsamında Görele köyünde gerçekleştirilen iftarın köylüler tarafından protesto edilmesi üzerine Beykoz Belediyesi ertesi gün aynı yerde ikinci kez iftar düzenledi.

Görele İlkokulu bahçesinde gerçekleştirilen iftara İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, AK Parti ilçe Başkanı Adem Sefer, Belediye Başkan Yardımcıları Metin Torun ve Hanefi Dilmaç, Meclis Üyeleri, AK Parti İlçe Gençlik ve Kadın Kolları ile Görele Köyü sakinleri katıldı.

Sokak İftarları kapsamında Görele köyünde gerçekleştirilen iftar protesto edilerek Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç ve köy halkı arasında tartışma yaşanmış, hatta küfür edildiği iddia edilmişti. Olayın duyulmasının ardından Beykoz Belediyesi tarafından bir gün sonra Görele İlkokulu’nun bahçesinde tekrar iftar düzenlenmesi yönünde karar alındı.

İftar öncesi Görele Köyü sakinlerinin belediye tarafından tekrar iftar düzenlenmesinie tepki göstererek iftara katılacak kişilerin köyden olmadığını ve köyden iftara kimsenin iftara katılmayacağını söyledi.

Basın mensuplarına konuşan köy sakinlerinden Ramazan Gül, Sedat Gül, Ali Fuat Gül, Adem Aycı Mehmet Yılmaz ve emekli öğretmen Hasan Sonuçyıldız’ın ortak görüşü; amaçlarının hiçbir şekilde siyasi olmadığını ve protesto amaçlarının 2B bedelleri yüzünden olduğunu söyledi.

Seçim döneminde Görele Köyü’nde AK Parti’nin yüzde 80 oy aldığını ve kimseye bir sempatilerinin olmadığını ifade eden köylüler, 2B bedellerinin en yüksek fiyatının köylerinde uygulandığını söyleyerek  bu parayı ödeme şanslarının olmadığını ifade ediyor. Ortak görüş olarak “İstediğimiz tek şey sadece evimizden olmamak” diyen köylüler, geleceğe umutla bakmak istediklerini belirterek Emekli Öğretmen Hasan Sonuçyıldız’ın 2B fiyatları sonrası kalp krizi geçirdiğini ve kalbine pil takıldığını söyledi.

AK Parti İlçe Teşkilatı ve yöneticilerinin ardından, iftar alanına İstanbul Milletvekili Metin Külünk ve Başkan Yücel Çelikbilek birlikte geldi.

Okunan akşam ezanı sonrası iftarlarını açılıp yemekler yenildikten sonra edilen dualar sonrasında bir gün önce yaşananlar ilgili Başkan Çelikbilek oldukça sert bir konuşma yaptı.

Çelikbilek: Anayasa Mahkemesi’ne gidenler sorunun çözümüne engel oldu

Sözlerine “Biz bu iftarları dostluk, kardeşlik için yapıyoruz. Hiçbir siyasi ayrım yapmaksızın herkese ulaşmaya çalışıyoruz.”  diyerek başlayan Başkan Çelikbilek 2B sorununa değindi. “Zamanında Anayasa Mahkemesi’ne gidenler,  bu sorunun önünde engel oldular. Daha sonra seçimler sonrası halk bize güvendi ve bu sefer yasalar meclisten geçti. Herşey hemen çözümlenmiyor, keşke herşey bizim istediğimiz gibi gitse. 2B ile ilgili bir taraftan sevinç yaşarken, bir taraftan da üzüntü yaşıyoruz. Bugün sıkıntı gibi görünen bu konu çözülür. “ dedi.

‘Allah’a yakınlaşma saatini kimse boykot edemez’

Dün akşam burada hiç istemediğimiz bir olay meydana geldi. Ramazan ayında böyle bir olay olmaz. Bunların Ramazan’a saygıları yok. İçlerinde bir meclis üyesinin de olduğu birkaç kişi bu olayı yaptı. Çok üzüntü verici bir durum. Vatandaşsanız protestonuzu makul bir şekilde yaparsınız. Her türlü eylemi yapın, ben size destek vereyim. Ben hükümetin mensubu olan bir belediye başkanı, bu konularda her türlü desteği verdim. Bu belediye başkanı, belediye sitesinde vatandaşın ekonomik durumlarını anlatan yazılar koymuş. 9 tane mahallesini özel proje alanı ile buraları almış ve kendi imkânları ile belediyenin kasasına bırakmak için gayret göstermiş. Bunları bilmezsiniz. Milleti kandırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. 

Dün akşam iftar saatinde bunun yapılması kadar düşük bir hal olmaz. İnsan ancak bu kadar düşer, küçülür ve alçalır. İftar Allah’ a yakınlaşma saatidir. Allah’a yakınlaşma saatini siz nasıl boykot etmeye kalkarsınız. Dün Kadir Gecesi’ydi ve bölgemde bu kadar vurdumduymaz insanlar var. Buralarda kimse hava atmaya kalkmasın. Biz adamız ve adam gibi konuşup gideriz. Biz böyle çapulculuğa pabuç bırakmayız. Buradaki insanları kandırmaya çalışmayın. Buralara bu düşünceleri sokmanıza asla müsaade etmeyiz.’

‘Bir tane Görele’li alım müracaatında bulunmasın’

Konuşmasına 2B ile yaptıkları ile devam eden Başkan Çelikbilek “Bu fiyatlar benim düşündüğüm fiyatlar değil. Bu belediye başkanı, gönderdiğim öneride 20 bin parsel ile ilgili tespit yaptım. 15 gün kafa yordum. Belediyenin ve bu belediye başkanının bununla ilgili bir şey yapmadığını söyleyenin alnını karışlarım. Görele Köyü sakinleri birlik ve beraberlik içerisinde ise, bir tane Görele’li alım müracaatında bulunmasın. Bulunmayın dostlar. Bu kadar basit. Kimse sizi buradan atmaz. Siz öyle düşünmüyorsunuz. Derdiniz çözüm bulmak değil. Burada bir takım CHP zihniyeti, burada çapulculuk yapıp, sorun yapacak. Kusura bakmayın arkadaş, o kadar basit değil bu işler. Bizim yaptığımızda önergede en uç istek 152 lira, en alt fiyatta 47 lira. Yüzde 50 indirdiğimiz zaman bu fiyatlar 76 liraya ve 23 buçuk liraya iniyor. Bizim Görele Köyü ile ilgili istediğimiz fiyat bu. Fiyatlar istediğimiz gibi çıkmadı. Bu durumdan bende rahatsızım. Bu durumu belediyeye kesmeye ve belediyenin ramazanda buraya getirdiği kardeşliği provoke etmeye ne hakkınız var.” dedi.

‘Biz kardeşlik için buradayız, o yüzden bu sofrayı kurduk’

“Bu belediye Allah nasip ederse buralarla ilgili imar planları yapacak. Biz yapacağız. Bütün Görele Köyü halkını aynı zihniyette değerlendiremeyiz. Sayın milletvekilime burada teşekkür ediyorum. Bu işlerin takipçisi oluyor. Biz yaptık ama hepsini size bağıra bağıra anlatmadık. 15 gün boyunca bunlar için çalıştık. Büyükşehir’den arsa almak mümkün değilken, arsaları aldım ve şimdi satıyorum vatandaşa. Neden yapıyorum bunu? Buralarda kalsınlar diye. Evlatlarına bir yer bıraksınlar diye. Bu işleri yapan insanlara siz sofra açtırmayacaksınız. Bu Görele halkını temsil etmeyen bir anlayış. Görele halkı kibardır, naziktir. İçlerinden çıkacak 10 tane insan bu bölge halkının adını kirletecek. Çıkıyor beş, on kişi bu işleri yapıyor. Bana nezaketsiz davranana bende nezaketsiz davranırım. Yumuşak olana boynum kıldan ince ama bize kim kafa tutmaya kalkarsa çok kötü kafa tutarım. Biz kardeşlik için buradayız. Biz kardeşlik yapmak istiyoruz, bu yüzden bugün burada bu sofrayı kurduk.”

Konuşma sırasında söz isteyen bir köylü, Başkan Çelikbilek’ e zor durumda olduklarını ve rayiç bedel fiyatlarının yüksekliğinden yakındı. Başkan Çelikbilek, buna hak verdiklerini söyleyerek kimsenin provokasyona gelmemesini söyledi.

Metin Külünk : Önce kendi kirli tarihlerine baksınlar

Başkan Yücel Çelikbilek’ten sonra konuşma yapmak için mikrofona İstanbul Milletvekili Metin Külünk geldi. Sözlerine AK Parti iktidarının yaptığı icraatlar bahsederek başlayan Metin Külünk, sözlerine şu şekilde devam etti. “Bugün MARMARAY projesi ile bir hayal gerçek oldu. Londra’dan çıkan bir tren, Pekin’e kadar gidebilecek. Bu bir rüyaydı, bugün ise gerçek oldu. Bizim dünyamız büyük. Biz halkımızı hiçbir zaman kandırmadık, kandırmayacağız.2b bugünün problemi mi? Utanmadan Görele halkının duyguları ile oynayanlar, kendi kirli tarihleri yüzleşsinler. Gazete sayfaları ortada, Anayasa Mahkemesi’nin dilekçeleri ortada. Bugün 2b üzerinden Görele Köyü halkının bir isteği var. Kendi canları acıdığı için, feryatları var. Biz bu feryatlara saygı duyarız. Her türlü düşünceye saygı duyarız. Herşey nezaket sınırları ölçüsünde olduğu sürece saygı duyarız. Biz bütün düşüncelere açığız. Bizim Görele’li vatandaşımızdan isteğimiz şudur. Ben belediye başkanımın, ilçe başkanımın nasıl çalıştığının canlı tanığıyım.2b bir rüyaydı. Bu rüya gerçekleşti ama fiyatlar yüksek çıktı. Ne biliyorsunuz ki yarın ne olur.Dün akşam burada belediye başkan yardımcımıza hakaret ettirenler,siz gidin kendi kirli tarihinizle hesaplaşın önce.Gidin Menderes’in mezarından özür dileyin , Turgut Özal’ın mezarından özür dileyin.Biz herşeyin farkındayız.Bu konuyu çözecek olan kimdir ? AK Parti iktidarı değil mi? Bizim kapılarımız kapalımı ki sokakta çare arıyorsunuz. Bizim kararlığımızdan ve dik duruşumuzdan kimsenin endişesi olmasın. Biz buraya bugün de geliriz, yarın da geliriz, öbür günde geliriz. Biz milletin içinde siyaset yapıyoruz. Biz buraya hergün geliriz. Buna hiçbir güç engel olamaz.”

Metin Külünk’ün konuşması sırasında Görele Köyü halkı, köy meydanında bir araya geldi. Konuşmaların ardından köy meydanına doğru yola çıkan İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve iftara katılanlar ile köylü karşı karşıya geldi.Köy meydanında önde Metin Külünk olmak üzere halkın arasından geçerken, bazı köylülerin ne işiniz var sizin burada gibi söylemleri ile çıkan sözlü sataşma sonrası arbede çıktı. Basın Mensuplarının da arada kaldığı arbede sonrası ufak tefek yaralanmalar olurken İstanbul Milletvekili Metin Külünk , Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve İlçe Başkanı Adem Sefer beraberindeki heyet ile birlikte yoğun protestolara rağmen akşam namazını kılmak için Görele Camii’ne girdi.

Heyetin namaz kıldığı esnada protestoya devam eden köy halkı dışardan gelen insanların köyden gitmesini istedi. Köy muhtarının ve sağ duyulu vatandaşların araya girmesi ile olaylar sakinleşirken namaz çıkışı Başkan Çelikbilek öfkeli halka konuşma yaptı.

Çelikbilek: Birlik olun ve kimse bedelleri ödemesin, satın almayın

Köy meydanındaki konuşmasında daha sakin olan Çelikbilek “Bağırmanız, çağırmanız bir sorunu çözüyorsa bende sizinle birlikte bağırayım. Şu an size dokunan kimse yok. Herkesin tepki göstermeye hakkı var. Nasıl tepki gösterdiğiniz önemli olan. Ben 2B ile ilgili, bakanlığın bana soru sorması sonrası önerge verdim. Bakanlık biz sana yasal olarak bir şey yaptıramayız ama önerini alırız dediler. Ben ve arkadaşlarım 15 gün boyunca çalıştık.20 bin parsel için çalışma yaptık. Benim yaptığım çalışmada fiyatlar Görele Köyü için 152 lira ile 43 lira arasındaydı. Gelen fiyatlar beni de hayal kırıklığına uğrattı. Bu yasadan en çok etkilenen belediye biziz. Beykoz’un tamamını özel proje alanı yapma imkânım olmadı. Benim size yapacağım öneri basit. Yaparsınız yapmazsınız sizin bileceğiniz iş. Başarılı olursanız başkan sayesinde olmuştuk dersiniz. Birlik olun ve kimse bedelleri ödemesin, satın almayın. Gerekirse delikanlılık yapın ama böyle yapın. Kimseyi buradan sürüp atamazlar

Daha sonra halkın sorularına karşılık veren Başkan Çelikbilek okunan yatsı ezanı sonrası Teravih namazı için camiye girdi.

CHP İlçe Başkanı ve aday adayları Görele’de

Teravih namazının kılındığı sırada CHP İlçe Başkanı Bahadır Yavuz ve belediye başkan aday adayları başka bir programdan Görele köyüne geldi.

Bahadır Yavuz:  İktidarın amacı buraları peşkeş çekmek

CHP İlçe Başkanı Bahadır Yavuz ‘ şehit aileleri için iftar verdik ve olayları duyduktan sonra köylüye destek için buraya geldik. İki gün önceki iftar yemeğimizde Akif Hamzaçebi  dedi ki , biz mecliste her türlü AK Parti’nin yanındayız. 2B sorunu için destek vereceklerini söyledi. İktidarın amacı buraları peşkeş çekmek. Buraları rant merkezi yapmak istiyorlar. Buralara dışarıdan adam getirterek iftar yapmaya çalışıyorlar. Bu ayrı bir terbiyesizlik. Bu onların tercihidir. Kimseye zorla yediremezsiniz. Biz birkaç gündür buraya gelmedik. Buraları karıştırıyorlar demesinler diye gelmedik. Bugün ise destek olmaya geldik. Niye başka yerler 250 lirayken, buralar 600 lira. Sizi buralardan çıkarmak istiyorlar. Biz bunun örneğini roman vatandaşlarımızda gördük. Roman vatandaşları evlerinin önüne çadır kurdular. Siz de yarın aynı duruma düşeceksiniz. Birlik içerisinde olun.’

Daha sonra konuşmak için söz alan Belediye Meclis Üyesi Hayrullah Usta, kendisinin doğma büyüme Görele’li olduğunu ve 2B için çok çaba sarf ettiğini söyleyerek vatandaşın kendi aldığı kararla iftara katılmadığını belirtti. Hayrullah Usta ayrıca , “Görele’li olarak bu tepkiye destek veriyorum. Başkan Çelikbilek beni provakatör olmakla suçluyor ama CHP’ye yıkmak istediklerini asıl provokatör Başkan Yücel Çelikbilek’dir. Bu olayı kimse CHP’ye yıkmaya çalışmasın” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra CHP heyeti Görele Köyü’nden ayrılırken teravih namazı bitimde Cami derneğinde halk ile birlikte çay içen ve sohbet eden Başkan Çelikbilek ve  Milletvekili Metin Külünk’de daha sonra köyden ayrıldı.

YORUMLAR...