Reklam
Anadoluhisarı sokak sokak hayat buluyor

Anadoluhisarı sokak sokak hayat buluyor

Anadoluhisarı, Beykoz Belediyesi tarafından sokak sokak yenileniyor, tarihi mahalle bakımlı ve yepyeni bir çehreye kavuşuyor.

İstanbul’un tarihi mahallelerinden Anadoluhisarı Beykoz Belediyesi tarafından sokak sokak yenileniyor, tarihi mahalle bakımlı ve yepyeni bir çehreye kavuşuyor.

İlçedeki tarihi yapı ve eserleri restore ederek günümüze kazandıran Beykoz Belediyesi Anadolu içlerinden gelen Türkler’in ilk yerleşim yeri olan Anadoluhisarı’nda kapsamlı bir çalışma başlattı. 

Tarihi mahallenin, İSKİ ve diğer kurumlar tarafından alt yapı çalışması tamamlanan tüm sokaklarında Beykoz Belediyesi de granit küp taş döşeme çalışması yürütüyor, sokaklar mahallenin kimliğine uygun olarak yenileniyor.

Anadoluhisarı Kalesi’nin etrafı ile tüm sokakları kapsayan çalışmayla çeşmelerin bakım ve onarımları da yapılıyor.

Belediye ekipleri bugüne kadar Setüstü, Kanije Sokak, Sur Sokak, Kanije Çıkmazı ve Kuyu Sokağı’ndaki yenileme çalışmalarını tamamlandı, Kanije Sokak’taki tarihi çeşmenin bağlantılarını yeniledi.    

İlçedeki tarihi eser ve sokakları korumaya yönelik başlatılan çalışmaları yalnızca tarihi yapı ve eserlerle sınırlı tutmadıklarını, sokak ve meydanları da yenilendiklerini belirten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Safiye Sultan Çeşmesi’nin ardından Küçüksu Mihrişah Sultan Camisi’nin inşasına başlandığını söyledi.

Abraham Paşa Köşkü’nün İl özel idaresi, Beykoz Kışlası’nın Büyükşehir Belediyesi ve Beykoz Kasrı’nın Milli Saraylar tarafından restore edildiğini hatırlatan Başkan Çelikbilek ilçedeki vakıf yapılarını restore ederek müze, sosyal kültür tesisler olarak hizmete açacaklarını sözlerine ekledi. 

YORUMLAR...