Reklam
Reklam
Vitamin ihtiyaç.. Yanlış kullanım cana zarar!

Vitamin ihtiyaç.. Yanlış kullanım cana zarar!

Beykoz Devlet Hastanesi’nden Uzm. Dr. Oğuz Ayhan uyarıyor... Vitamin ihtiyaç. Ancak yanlış doz ve kullanımı beklenmedik sonuçlar doğurabilir.

Beykoz Devlet Hastanesi’nden Dr. Oğuz Ayhan uyarıyor... Vitamin ihtiyaç. Ancak yanlış doz ve kullanımı beklenmedik sonuçlar doğurabilir.

Beykoz Devlet Hastanesi’nden Uzm. Dr. Oğuz Ayhan, vitamin desteği almadan önce kontrollerin yapılarak eksik olan vitamin değerine yönelik tedavi programı yapılması gerektiğini söylüyor: “Yaşamın devamlılığı için gerekli yapıtaşlarından vitaminlerin eksikliği kansızlıktan yüksek tansiyona, sinir sistemi hastalıklarından büyüme bozukluğuna kadar birçok sağlık sorununa davetiye çıkarabilir. Bu yüzden yılda bir kez kan vererek vitamin değerlerimizi kontrol ettirmekte fayda var. “

Dr. Ayhan vitaminlerin faydalarını şöyle anlatıyor: 

- A VİTAMİNİ: Eksikliği enfeksiyonlara karşı direnci azaltıyor. A vitamini eksikliğinin sebepleri arasında yetersiz alım başı çektiği gibi A vitamini emilimini demir eksikliği de bozabilir. Ayrıca aşırı alkol tüketimi A vitaminini karaciğerde tüketerek yetmezliğe sebep olabilir. Destek tedavisi alınması halinde, hassas hale gelmiş karaciğerde bu sefer A vitamini zehirlenmesi gibi durumlar oluşabilir. 

- B1 VİTAMİNİ: Eksikliği sindirim ve dolaşım sistemi bozukluklarına sebep oluyor. Ayrıca B1 vitamini sinir sisteminin sağlığını korumada önemli ve belirleyici rol oynuyor. 

- B12 VİTAMİNİ: Eksikliği durumunda Alzheimer ortaya çıkabilir. 

- D VİTAMİNİ: Eksikliği kemik ve diş sağlığını bozar. 

- K VİTAMİNİ: Eksikliğinde vücudun bağışıklık sistemi çökerek hastalıklara yakalanma kolaylaşır.  Hücre yenilenmesini sağlayan E vitamini antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı en doğal, en güçlü silahlarımızdan birisi olan E vitamini hücrelerin yenilenmesini sağlayarak yaşlanmayı geciktirir. Sağlıklı bir cinsel yaşam için gerekli olan E vitamini bitkisel yağlarda, tahıllarda, badem, ceviz, ay çekirdeği ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. 

- C VİTAMİNİ: Sigara içenler, alkol alanlar ve stres içinde olanlar daha çok C vitamini tüketmeli. C vitamini kan dolaşımını düzenleyen, hücrelerin yenilenmesini sağlayan ve kolajen üretimiyle diş etleri başta olmak üzere tüm vücutta görev yapan bir vitamindir. Yeşilbiber, maydanoz, yeşil sebzeler, domates, kırmızı lahana ve turunçgillerde bol miktarda bulunur.

YORUMLAR...