Reklam
Reklam
Mehdi Eker'den Kanal Riva Projesi'ne destek sözü

Mehdi Eker'den Kanal Riva Projesi'ne destek sözü

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Kanal Riva Projesi’ni ve kanal güzergâhını incelemek üzere Beykoz’a geldi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Kanal Riva Projesi’ni ve kanal güzergahını incelemek üzere Beykoz’a geldi. Riva Deresi boyunca incelemelerde bulunan Bakan Mehdi Eker tarım ve tarım arazileri noktasında projeye gereken desteği vereceklerini söyledi.

İlçenin turizm vizyonu, çevre, sosyal yaşantı ve ekonomiye değer katacak Kanal Riva Projesi hakkında Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’ten bilgi alan Bakan Mehdi Eker’e Hollanda’da  projeyi hazırlayan HNS Çevre Mühendislik Müdürü Lodewijk Nieuwehuize tarafından sunum yapıldı.   

Beykoz Belediyesi toplantı salonunda gerçekleşen sunuma AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer, Beykoz Kanal Riva Turizm Geliştirme ve Yatırımcıları Derneği Başkan Yardımcısı Muzaffer Ergöz, dernek yöneticileri, DSİ yetkilileri, belediye başkan yardımcıları, İl Tarım Müdürü Kasım Piral, İlçe Tarım Müdürü İbrahim Özdemir ve şehir plancıları katıldı.  

Riva Deresi’nin ıslahı ve turizme kazandırılması için geliştirilen, “Riva Vadisi Çevre Koruma ve Bölgesel Kalkınma Projesi” hakkında bilgi alan ve görüşlerini dile getiren Bakan Mehdi Eker, Türkiye’nin son 10 yılda gerek sosyo-ekonomik politikalar kültürel politikalar, gerek kentleşme ve tarım politikalarıyla artık farklı bir noktaya geldiğine değinerek:

“Suyla olan ilişkimizi verimli kılacak suyu, çevre ve ormanla entegre edip üçünü birden şehir hayatına katacak projelere ihtiyaç var. 36 km uzunluğunda bir dere söz konusu. Bu zaman zaman taşkınlara sebebiyet veriyor. Su yönetimi ve suyun kontrol altına alınması önemli. Suyu insanların daha rahat yaşadığı bir nimete dönüştürmek gerekiyor.” dedi.

Bakanlık olarak projeye gereken desteği vereceklerini söyleyen Mehdi Eker: “Projede kırsal kalkınma, eko turizm, kentleşme, orman ve çevre ilişkisi ve su yönetimi  içeren bir tasavvur oluşturulmuş. Bunun realizasyonu için teknik destek, toplumsal kabul ve projenin finansmanı önemli. Bu projeye bakanlık olarak tarım ve tarım arazileriyle ilgili özellikle tarımsal verimliliğin artırılması noktasında gereken desteği veririz.” şeklinde konuştu.  

Mehdi Eker proje hakkında görüş ve önerilerini paylaşmasının ardından 36 km’lik Riva Deresi boyunca incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı. Tarihi Beykoz Fidanlığı’nın bulunduğu alanı da inceleyen Bakan Eker, Başkan Çelikbilek’ten Melen Suyu projesi hakkında bilgi aldı.

Ziyaret sonunda Başkan Çelikbilek Bakan’a Beykoz’da yürütülen arıcılık çalışmalarını da aktararak ilçede üretilen kestane balından hediye etti. 

YORUMLAR...