Reklam
Reklam
Zafer Bayramı töreninde gerginlik

Zafer Bayramı töreninde gerginlik

Beykoz Belediyesi Atatürk Anıtı önünde düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı resmi tören sonrasında gerginlik yaşandı.

Beykoz’da 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 91. yıldönümü düzenlenen çelenk koyma töreniyle kutlandı. Beykoz Belediye Atatürk Anıtı önünde yapılan törene Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Boğaz Komutanı Tümamiral Ercüment Tatlıoğlu, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz Cumhuriyet Başsavcı Vekili Selahattin Aydoğdu’nun yanı sıra ilçe mülki ve idari yöneticileri, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve ilçe sakinleri katıldı.

Devlet erkanının alandaki yerini almasının ardından çelenk koyma merasimi ile başlayan resmi törende, ilk olarak Kaymakam Süleyman Erdoğan çelenk koydu. İkinci olarak Boğaz Komutanı Tümamiral Ercüment Tatlıoğlu ve resmi tören programına göre Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek son olarak çelengi koyarken tören saygı duruşu sonrası İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sona erdi.

Resmi tören sonrası alana gelen CHP ve İşçi Partililer kendilerine çelenk koydurulmamasına tepki gösterdi.

Beykoz İşçi Partisi İlçe Başkanı Eyüp Bostan, tören alanından ayrılan devlet erkânına Devlet ve milleti ayırmayın” diye bağırarak tepkisini dile getirdi. Devlet erkanının tören alanından ayrılmasından sonrası CHP Beykoz İlçe Örgütü, İşçi Partisi Beykoz İlçe Başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği Beykoz Şubesi ve Beykoz Kuvayi Milliye Derneği kendi çelenklerini Atatürk Anıtı önüne bıraktılar.

Çelenk koyma töreni ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okuyan katılımcıların ardından CHP ilçe Başkanı Bahadır Yavuz şu açıklamayı yaptı.

Bahadır Yavuz : Bu zafer Türk Ordusu'nun ortaya koyduğu eşsiz bir eserdir

‘Türk tarihinin dönüm noktasında kazanılan ve Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini sağlamlaştıran büyük zaferin 91. yıl dönümünü gururla kutlamanın heyecanı için de  bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Başkomutan Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının gerçekleştirdiği bir mucizenin eseri olan Türkiye Cumhuriyeti devletinin, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü ve belirlediğin temel nitelikleri, bugün ve gelecekte koruma, kollama, azim, kararlılığımız ve inancımız sürmektedir.

Arkadaşlar,

91. yıldönümünü ilk günkü gurur ve heyecandan hiçbir şey kaybetmeden aynı duygularla kutladığımız 30 Ağustos Zaferi ile Başkomutan Mustafa Kemal’in önderliğindeki yüce Türk ulusu, emperyalist güçlerin işgalci ordularını, anavatan topraklarından kesin olarak atarak, ebedi özgürlük ve bağımsızlığına kavuşmuştur.  Bu Zafer bütün otoritelerin tartışmasız bir askeri deha kabul ettiği ulu önder, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Anadolu da sağlanan Milli Birlik ve beraberliğin mutlak bir sonucu olarak kazanılmıştır.

Her safhası tek, tek düşünülerek hazırlanan bu zafer, aziz yurdumuza ve bağımsızlığımıza kasteden işgal kuvvetler karşısında Türk Ordusu'nun ortaya koyduğu eşsiz bir eserdir.

Anadolu halkı tek bir yumruk olarak, dış ve iç odakların ihanetleri karşısında  yokluklar içersinde büyük fedakârlıklarla verdiği kurtuluş savaşında, en son başkomutanlık meydan muharebesini de kazanarak kesin zafere ulaşmıştır.  19 Mayıs 1919‘da başlatılan Kurtuluş savaşıyla, istilacı düşman ordusuna üst üste darbeler vurulmuş, ancak yurdumuz içerisinde ilerleyen düşmanın vatanın bağrından atılabilmesi için sıra kesin sonuçlu bir harekâta gelmiştir

“Ya İstiklal Ya Ölüm” parolası ile başlayan muharebede elde edilen bu büyük zafer, Türk’ün bağrına dayanan hançerin ulusça sökülmesi, özgürlük ve haysiyetimizi yok etmek isteyenlerin dize getirilmesi destanıdır.

Başta Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Büyük Önder Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını, mukaddes vatanımız için canı pahasına görev yapan şehitlerimizi, gazilerimizi ve günümüzde terör eylemlerinde şehit olan Türk Silahlı Kuvvetleri ile güvenlik güçleri mensuplarımızı ve hayatlarını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kahraman gazilerimize de sağlık ve esenlikler diliyorum.’

Tören daha sonra hatıra fotoğrafı çekilmesi sonrası sona erdi.

YORUMLAR...