Reklam
Reklam
Giresunlular Milli Mücadele şehidi atalarına koştu

Giresunlular Milli Mücadele şehidi atalarına koştu

Afyonkarahisar'ın İscehisar ilçesinde şehit olan Giresunlular, Beykozlu torunları tarafından kabirleri başında anıldı.

Kurtuluş Savaşı'nda büyük kahramanlık göstererek Afyonkarahisar'ın İscehisar ilçesinde şehit olan Giresunlular, Beykozlu torunları tarafından kabirleri başında anıldı.

Kurtuluş Savaşı'nda Giresun'dan gönüllü olarak yola çıkan ve 42 ile 47'nci alayları oluşturan askerlerden 14'ü, Afyonkarahisar'ın İscehisar ilçesine bağlı Doğanlar köyündeki şehitlikte bulunuyor. Beykozlu Giresunlular, şehit düşen dedelerini anmak için İscehisar'ın Doğanlar Köyü'nde düzenlenen törene akın etti.

Kurtuluş Savaşında Giresun ve yöresinden gelen gönüllülerden oluşan Osman Ağa emrindeki 47. Alayın Büyük Taarruz sırasında savundukları Dedesivri tepesinde şehit olan 14 Giresunlu Kahraman, başta Giresun Federasyonu ve Beykozlu Giresunlular olmak üzere derneklerin ortalaşa çalışmasıyla düzenlenen törenle anıldı.

Beykozlu  Giresunlular Dernek Başkanı Hasan Karakaya yapmış olduğu açıklamada şunları söyledi. “Bir türlü ele geçirilemeyen Afyona 360 derece hakim, kapaçkıran ve dedesivri tepesidir ki İngiliz general, Türkler bu tepenin tel örgülerini geçebilirse gelip Avrupayıda alsınlar dedigi tepe Giresunlu uşaklar paslı makaslarla bu tel örgüleri bir gecede keser 36 saat süren bir taarruzda yine Giresun uşakları düşmanı Sivritepe mevkiinden atarlar Giresun uşakları cesurdur merttir vatanı için gözünü kirpmadan ölüme yürür ecdadımızı rahmetle anıyoruz”

YORUMLAR...