Reklam
Reklam
Belediye meclisinde gergin geçen toplantı!

Belediye meclisinde gergin geçen toplantı!

Yaz tatili sonrası toplanan Beykoz Belediye Meclisi Eylül ayı ilk toplantısında gerginlik yaşandı.

Beykoz Belediye Meclisi yaz tatili sonrası Eylül ayı ilk toplantısını Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başkanlığında gerçekleştirdi.

Belediye Meclis salonunda yapılan toplantıda Rüzgarlıbahçe'de inşa edilecek Kültür Merkezi ve İBB’den alınan parsellerin satışında uygulanacak ödeme planı öne çıkan konular oldu. Zaman zaman gerginliğin yükseldiği toplantı sonunda maddeler meclisten geçti.

Meclis localarının dolu olduğu oturumda; CHP İlçe Başkanı Bahadır Yavuz, CHP Belediye Başkan aday adayları Dr. Devrim Altıntaş ile Kenan Öner de hazır bulundu. Locada oturum sürerken alkış olması üzerine Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bu tür davranışların olmaması konusunda uyarıda bulundu.

Rüzgarlıbahçe'deki Kültür Merkezi

Belediyenin Rüzgarlıbahçe’de yapmayı planladığı Kültür Merkezi projesine karşı tartışmalar yaşandı. CHP adına söz isteyen Nusret Yılmaz, Başkan Çelikbilek’i eleştirerek “Bu yerleri biz size vereceğiz' diyen sizdiniz. Buradaki vatandaşa şimdi gidin diyorsunuz. Bizim daha adaletli davranmamız gerekiyor.” dedi.

Yücel Çelikbilek: Verilen tapuları iptal eden CHP’dir

Eleştiriler üzerine konuşan Başkan Çelikbilek ‘Sizin adayınız olan kişi buradaki vatandaşlara tapu vermedi. İsterseniz inceleme yaparsınız. Alaattin Köseler değil, biz dağıttık buradaki vatandaşa tapuyu. Büyük menfaatler küçük menfaatlerin önündedir. CHP olarak tapu dağıtmadığınız gibi bir de verilen tapuları da mahkemeye taşıyarak iptal ettirmeye çalıştınız. Biz burada bir kültür Merkezi inşa edeceğiz. Burada 250 bin Beykozluyu ilgilendiren bir kültür merkezi yapacağız

CHP üyelerinin başka yere niye yapmıyorsunuz eleştirileri üzerine Başkan Çelikbilek ‘Konuyu bilmeden konuşuyorsunuz. Rüzgârlıbahçe’de bu işi yapacağım başka bir alan yok. Bu alan merkezi bir noktada ve bütün Beykozluların ulaşımı açısından en iyi nokta.’

Yer olarak Kışlayı gösteren CHP sıralarına Başkan Çelikbilek ‘ Biz kışlayı sattık ve bunun karşığında günümüz değeriyle 90 Milyon TL’lik  Belediye Binasını Beykoz’a kazandırdık.Konuları bilmeden konuşuyorsunuz.’ diyerek tepki gösterdi.

Yüksel Baki: Buradaki arazileri CHP olarak siz mahkemeye taşıdınız.

Söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Baki ‘ Buralar ticaret alanı olarak dururken 2009- 2010 yılında bu yer üzerinde oturmakta olan vatandaşlar ile görüştük. İçlerindeki bir arkadaş ile CHP’den birkaç arkadaşımız dava açtılar. Şu anda dava devam ediyor. Burası kendi yerimiz. Şu anda buranın ne alınması, ne satılması mümkündür. İhtiyati tedbir kararı verilmiştir. Bu davalar, CHP grubundaki bazı arkadaşlarımızın Hazine’ye iade edilmelidir’ demeleri üzerine açıldı. İlgili alandaki tahliye işlemlerinin sadece Kaymakamlık yapabiliyor’dedi.

CHP üyesi Halit Kılıç’ın, buradaki insanları Beykoz’dan göndermeye gücünüz yetecek mi, yetmeyecek mi bunu zaman gösterecek sözü üzerine konuşan Başkan Çelikbilek ‘O senin kuruntun.Biz hiç kimseyi Beykoz’dan göndermiyoruz. Şu anda o bölgeyi kilitleyen sizlersiniz. Körfez Konutları’nı şu anda tedbir varsa, bunu sağlayan sizsiniz. Beykoz bilsin ki, Rüzgarlıbahçe bilsin ki, onlara en büyük tarihi ihaneti siz yaptınız. Ne derseniz deyin. Siz önce beraber çalıştığınız arkadaşınıza,onların tapularını neden vermedi diye sorun. Ben, o insanlara tapu tahsis belgesi verebilmek için canla başla çalışmışım. Ama sizin arkadaşınız gelip yaptığı çalışma ile onlara bir tane bile tapu vermedi. Orada ne kadar parsel varsa, hepsi şu anda problemli.İnsanlar mallarını satamıyorlar.’dedi.

CHP sıralarından gelen 10 senedir Beykoz’u,11 senedir Türkiye’yi yönetiyorsunuz. Bizi hala suçlu göstermeye çalışıyorsunuz diye tepkiler geldi.

CHP Çayır Festivali’nin iptal edilmesini eleştirdi

CHP Meclis üyeleri Çayır Festivali’nin iptal edilmesini eleştirerek Nihat Arıcan tarafından çeşitli sorular soruldu. Arıcan  “Ülkemizde şehit cenazesi olduğu zaman bu tür organizasyonların devam etti ama Ortadoğu’da yaşanan bu tür olaylar sonucu festivalin iptal edilmesinin yanlıştır. Konserlerin iptal edildiği söylenip Mustafa Ceceli’nin konser vermesi tutarsızlıktır.”  dedi

 Yücel Çelikbilek: Dünyanın ayağa kalktığı bir dönemde sessiz kalamazdık

Eleştiriler sonrası söz alan Başkan Çelikbilek ‘Açık söyleyeyim ki bizim içimize sinen bir iş olmadı. Düğünümüzü ve nikah törenlerimizi yaptık. Bu noktada gelen bir taleptir. Ancak bizim Çayır Festivali konusunda da derneklere bir dayatmamız olmamıştır. Dernekler kendi içerisinde de birlikte bir karar almışlardır. Dünyanın ayağa kalktığı bir dönemde bizler sessiz kalamazdık

Devralınan arsalara satış kolaylığı sağlandı

Beykoz Belediye Meclisi AK Parti grubunun verdiği önerge ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden devralınan parsellerin satışında taksit sayısının 3 yıldan 5 yıla çıkartılması; taksitli satışlarda yüzde 25 olan peşin ödeme miktarının yüzde 20’ye indirilmesi, bedelin tamamının peşin ödenmesi durumunda uygulanacak olan indirim tutarının ise yüzde 10’dan yüzde 20’ye yükseltilmesi kararlaştırıldı. Karar oybirliği ile kabul edildi.

Beykoz Belediyesi'nden şehit ailelerine destek

Belediye meclisinde yine AK Parti grubunun önergesi ile şehit ailelerine yardım konusu görüşüldü. Beykozlu şehit ailelerine Belediye tarafından yapılacak yardımın  miktarının Belediye Yardım Değerlendirme Kurulu’nca belirlenmesi önerisine, CHP  belirlenecek paranın Meclis’te belirlenmesini istedi.

Yapılan görüşmelerde Yücel Çelikbilek, yardım konusunda hassas bir tavır sergilediklerini ve yardım gibi konularda tartışmanın doğru olmayacağını söyleyerek konunun değerlendirme kurulunca belirlendiğini söyledi. Yapılan oylama sonucunda teklif kabul edildi.

İmam Hatip Lisesi’ne ve Elmalı Spor kulübüne nakdi yardım

AK Parti grubu tarafından verilen bir diğer önerge ile de 2. amatör kümede namaglup olarak şampiyon olan Elmalı Spor Kulübü’ne 5 bin TL ödül verilmesi ve Beykoz İmam Hatip Lisesi ek hizmet binasının yapımı için 100 bin TL nakdi yardım yapılması hakkında sunulan teklif oy birliği ile kabul edildi.

YORUMLAR...