Reklam
Reklam
Beykoz Çayırı'nda Kur’an-ı Kerim ziyafeti

Beykoz Çayırı'nda Kur’an-ı Kerim ziyafeti

Beykoz Müftülüğü tarafından düzenlenen ‘Hafızlık Cemiyeti ve Kur’an Ziyafeti’ programında 24 öğrenciye hafızlık icazeti verildi.

Beykoz Müftülüğü tarafından düzenlenen ve Beykoz Belediyesi’nin desteğiyle Beykoz Çayırı’nda gerçekleştirilen ‘Hafızlık Cemiyeti ve Kur’an Ziyafeti’ programında 24 öğrenciye hafızlık icazeti verildi.

Programın sunuculuğu Beykoz Belediyesi imam hatibi Soner Çelebi tarafından yapılırken, Reis-ül Kurra’nın son halkaları Mustafa Demirkan ve Ahmet Arslanlar yönetiminde gerçekleştirilen Kur’an-ı Kerim Ziyafeti’ne Başkanı Yücel Çelikbilek, İstanbul İl Müftü Yardımcısı Mehmet Yaman, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Program Geliştirme Başkanı Bünyamin Albayrak, CHP Beykoz İlçe Başkanı Bahadır Yavuz, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Belediye Başkan Yardımcılarıları, STK Başkanları, meclis üyeleri ve Beykozlular katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş “Kur’an’ın muhafazası diğer kitapların muhafazasından çok daha farklıdır. Diğer kitaplar gibi levhalarla korunan bir kitap değildir. Onu biz indirdik ve yine biz koruyacağız  ayeti, Kur’an-ı Kerim’in kıyamete kadar baki kalacağının işaretçisidir. Diyanet İşleri Başkanlığımızdan belgeli 110 bin hafızımız var. Allah bu sayıyı bizlere arttırmayı nasip etsin. Beykoz’da da hafızlık eğitimleri devam etmektedir. Göksu ve Elmalı Kur’an Kurslarımız bu anlamda Beykoz’umuzun markaları haline geldi. Hedefimiz 2 yıl içerisinde 3 adet kurs daha eklemek. Beykoz’a daha fazla hafız kazandırma gayreti içerisindeyiz. İlçemizde bu yıl 24 talebemiz hafız  oldu. 250 bin nüfuslu bir ilçe için bence oldukça az bir rakam. Türk milletinin hâkim insanlara ihtiyacı var. Yüce Allah’ın da bizlere halk ettiği Kur’an-ı Kerim, başlı başına hâkimdir” dedi

Programa büyük katkısı olan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise şunları söyledi. “Burada ki ortam gerçekten çok güzel gözüküyor. Halkımızın ilgisi oldukça heyecan verici bir boyutta. Göksu ve Elmalı Kur’an Kursları çok güzel işler yapıyorlar. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Tarihi Beykoz Çayırımızın bu tür organizasyonlara ev sahipliği yaptığını görmek bizleri gerçekten sevindiriyor. Bu tarz hizmetlere her zaman destek olmaya çalışıyoruz. Hafız kardeşlerimizi de tebrik ediyorum” dedi.

Diğer protokol konuşmalarının Mushafları İnceleme Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin , Beyoğlu İlçe Müftülüğü Büyük Piyale Başı Camii İmam Hatibi Hafız İshak Danış, Eyüp Müftülüğü Eyüp Sultan Camii İmam Hatibi Hafız Erhan Mete, Kur’an- Kerim’i güzel okuma yarışmasında Dünya 1. Si olan Bağcılar Müftülüğü İstoç Camii İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu, Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma yarışmasında Marmara Bölge 2. Si Avcılar Müftülüğü İGS Süleyman Çelebi Camii Vekil Müezzini Hafız Sefa Taşkesenlioğlu, Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma yarışmasında Türkiye 2. Si olan Beykoz Kavacık Yıldırım Beyazıt Camii İmam Hatibi Muhammed Polat ve  Dünya birincisi Riva imamı Mehmet Bilir tarafından Beykozlulara Kur’an ziyafeti sunuldu.

Ülkemizin seçkin hafız ve hatipleri tarafından okunan Kur’an-ı Kerim sonrası Kurra Hafız Mustafa Demirkan ve Ahmet Arslanlar yönetiminde 24 hafız dualarla hafızlığa adım atarak icazet belgeleri verildi.

Hafızlık icazeti alan öğrenciler şu isimlerden oluşuyor; Ahmet Kaçar, Ebubekir Ercan, Sedat Dizen, Muhammet Unutur, Yasin Demir, Abdullatif Gökmen ,Abdullah Güdek, M. Furkan Gürsoy ,Aykut Bilgin, M. Emin Sarıgül, Mustafa Işılga ,Ebubekir Kara, Emrullah Yapıcı ,Yakup Sever ,Ömer Şener ,Selim Avcı ,Esma Şimşek, Hatice Aköner ,Mavera Berat Kebenç , Ayşe Şimşek, Zeynep Eşe Ünal ,Fatma Demir ,Tuğba Kocaboğa.

Başkan Yücel Çelikbilek tarafından altınla ödüllendirilen 24 hafıza, ilçe müftülüğü Kur’an Yolu Türkçe Meal ve Tefsir isimli kitap setini hediye etti. Hediyelerin ardından Reis-ül Kurra Ahmet Arslanlar hafızlık duası yaptı.

Gecenin sonunda ise, Yuşa İlahi Grubu ve Medeniyetlerarası Mevlana Kültürü Semazen Ekibinin Sema Ayini gösterisi yer aldı.

YORUMLAR...