Reklam
Reklam
Beykoz'a 90 milyon TL kazandırdık!

Beykoz'a 90 milyon TL kazandırdık!

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Beykoz Kışlası hakkında önemli açıklamalar yaptı. "90 milyon TL para, 2 bin insana yer kazandırdık"

Beykoz Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantılarının ikinci oturumunda 31 meclis üyesi ile tam kadro olarak toplandı. Meclis salonunda gerçekleştirilen toplantı Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başkanlığında gerçekleştirildi. Tek gündem maddesi ile toplanan mecliste Beykoz şehitlik anıtı, baz istasyonları, kurban satış yeri, nikah salonu fotoğraf ihalesi ve Beykoz Kışlası’da konuşuldu.

Beykoz Kışlası

90 milyon TL para, 2 bin insana yer kazandırdık

İBB’ye devredildikten sonra devamlı eleştiri konusu olan Beykoz Kışlası hakkında açıklamalar yapan Yücel Çelikbilek ‘Biz bu araziyi Büyükşehir Belediyesi’ne verdik. Bu arazi Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait çıktı. Biz bu araziyi satmasaydık bedelsiz bir şekilde elimizden çıkacaktı. Biz bu araziyi sattık. Bunun karşılığında Kışla’nın devri ile 2 bin insanı yer sahibi yaptık. Beykoz Belediyesi’nin tapusunu aldık. Bu araziyi Beykozluya kazandırdık. Sadece buranın arsa değeri 90 milyon TL. Beykoz Kışlası bugün bizde olsaydı, şu anda elimizden gitmişti. Büyükşehir’den 760 bin metrekare arsa alamayacaktık. Büyükşehir’e ait olan borcumuzu sildirme şansımız olmayacaktı. Beykoz Halkı Meclis'in yaptığı çalışmaları bilse, muhalefet de dâhil bütün Meclis üyelerinin heykelini diker.’ dedi.

Baz istasyonları

Baz istasyonlarını kaldırmak istedim ama..!

CHP’li Halit Kılıç Başkan Çelikbilek’e Beykoz’daki baz istasyonları hakkında sorular sordu. CHP’li Halit Kılıç  2010 yılında yapılan ihaleyi sonucu ilçedeki parklarda ve çocuk oyun alanlarında kurulu bulunan baz istasyonlarının durumu ve baz istasyonları akında sorular sordu. Bu sorulara Cevap veren Başkan Çelikbilek “Ben baz istasyonuna karşıyım. Ancak konuyu bilen olduğu kadar bilmeyen de konuşuyor. Ben Beykoz'daki tüm baz istasyonları kaldırılsın istedim. Beykoz’da telefonlar bu durumda iyi çekmeyecekti, vatandaş bu konuda sitem edecekti. Bize bu kararımızdan sonra bir yazı geldi. Bakanlıktan gelen yazıda; Baz istasyonlarını kaldırılması durumunda yasalar karşısında hesap verirsiniz dediler. Ben kaldırmak istedim ama kaldırsaydık suçlu olacaktık.

Kurulacak baz istasyonlarından belediye sorumlu değil

Bakanlık yazısının size gönderelim. Öte yandan yüksek yerlere kurulan ve dağ tepesine kurulan baz istasyonları konusunda önüne gelen konuşuyor. Bir kere bu baz istasyonu dağın tepesine konulursa, alçakta kalan yerlerde yine çekmeyecek. Bir bölgede baz istasyonu ne kadar çoksa, o kadar eksik etkisi var. Uzak olursa, çok daha fazla şiddette sinyal gönderiyorlar. Birileri maşallah hem bilge olmuş, hem bilimsel olmuş, açıklama yapıyor. Bu baz istasyonları merkeze ne kadar uzak olursa, daha fazla enerji harcıyor ve zararı da katlanıyor. Bundan sonra kurulacak baz istasyonları ile ilgili olarak ilçe belediyelerinin yer noktasında bir sorumlukları yok.”

Kurban satış yerleri

CHP Meclis Üyesi Mustafa Topçu, Kurban Satış yerleri ile ilgili olarak dışarıdan gelecek olanlara ihtiyaç olması halinde yeni yerlerin gösterilip gösterilemeyeceği hakkında sorular sordu. Kurban satış yerleri hakkında meclise açıklamalar yapan Yücel Çelikbilek “Kurban yeri bu senede Çavuşbaşı’nda olacak. Beykoz bu konuda en hassas ilçe. Başka yerler olursa bizim kontrolümüz zorlaşır. 160 olan yer sayısını 145’e düşüreceğiz. Kurban ihaleleri 3 yıllık olarak planlanmıştı. Nasip olursa önümüzdeki sene 3 ya da 5 yıllık ihaleler yapıp bu konuyu tamamen çözeceğiz. Bu işler zahmetli işler. Bizim herhangi bir kâr amacımız yok. Bu işi hakkıyla yapan kişilere öncelik tanıyacağız. Bunun için de bu işi iyi yapan kişiler arasında kura çekimi yapacağız. Bu işteki hijyeni sağlamak çok önemli. Bu konuda Belediye olarak 145'ten fazla noktaya iyi hizmeti ve denetimi götüremeyiz. Beykoz kurban pazarı yüzde 95 ile İstanbul’da en iyi satış yapılan pazar

Düğün ve Nikah Salonu fotoğraf ihalesi

CHP’li üyeler belediye düğün ve nikah salonları fotoğraf ihaleleri hakkında bilgi istediler. Bu konuda söylentiler olduğu söylenmesi üzerine araya girerek açıklamalar yapan Yücel Çelikbilek sözü BEYTAŞ Genel Müdürü Meclis Üyesi Haydar Çelik’e verdi. Çelik yapmış olduğu açıklamada ‘ Nikah Salonu fotoğraf çekimlerini şuan BEYTAŞ yapmaktadır. Belediye Düğün Salonu ihalesi ise 12. Ayda yapılacak.” dedi. CHP ‘li üyeler bu işlerin BEYTAŞ tarafından yapılmasını olumlu bulduklarını söyledi.

Beykoz Şehitlik Anıtı

CHP Meclis grubu tarafından Beykoz Şehitlik Anıtı’nın elden geçirilmesi ile ilgili önerge vermesi üzerine açıklamalar yapan Başkan Çelikbilek ‘Bu arazi hakkında vakıf davaları sürmekte. Bizim bu Anıtın yeniden yapmak için elimizde gücümüz yok. Bu davalar sonucu bu arazi elimizden gidebilir’ dedi.

Beykoz Belediye Meclisi Eylül ayı son toplantısını 6 Eylül Cuma saat 10:00’da yapılmasına karar verildi.

YORUMLAR...