Reklam
Reklam
Hamzaçebi: Barış için tapu ve imar sorunu çözülmeli

Hamzaçebi: Barış için tapu ve imar sorunu çözülmeli

CHP Beykoz İlçe Örgütü, M.Akif Hamzaçebi ile Gümüşsuyu’nda 2B bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

CHP Beykoz İlçe Örgütü, M.Akif Hamzaçebi ile Gümüşsuyu’nda 2B bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.CHP Grup Başkanvekili  Mehmet Akif Hamzaçebi’nin katıldığı toplantıya Gümüşsuyu halkı büyük ilgi gösterdi.

Gümüşsuyu Mahallesi'nde Seyfi’nin Yeri’nde gerçekleştirilen toplantıya CHP Grup Başkanvekili  Mehmet Akif Hamzaçebi, İlçe Başkanı Bahadır Yavuz, İl Başkan Yardımcıları, İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Kadın ve Gençlik Kolları, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkan aday adayları,örgüt üyeleri ve mahalle sakinleri katıldı.

Bahadır Yavuz: Belediyenin nasıl yönetildiğini takdirlerinize bırakıyorum

İlçe Başkanı Bahadır Yavuz tarafından yapılan açılış konuşmasında.” Cumhuriyet Halk Partiler olarak, Beykoz’un sahipsiz olmadığı, Beykoz kamuoyunda geniş yer tutan ve çoğumuzu yakında ilgilendiren mülkiyet hakkımızın çıkarılan kanunlarla elimizden alınmak istenmesi ve bizleri zor durumda bırakan uygulamaların ne boyutta olduğunu göreceksiniz.” diyerek sosyal devletin temel amacının herkese insan onuruna yaraşan asgari bir yaşam düzeyi sağlaması gerektiğini söyledi.

Vatandaş vaatlere mi, yoksa kanunlara mı inanacak

İlçe Başkanı Bahadır Yavuz köylerinin mülkiyeti konusu ile Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in  “Sizler merak etmeyin, hiç kimseye bir şey olmayacak. Buraların da kefili benim, ben söz veriyorum, tapularını da ben vereceğim” açıklamasına tepki göstererek şunları söyledi. “Türkiye Cumhuriyeti bir Hukuk Devletidir. Kişiler siyasiler hukukun üstünde değillerdir. Özellikle mülkiyet gibi çok hassas olan bir hak kanunla, sınırları da çizilerek belirlenir. Kişilerin hiçbir etkisi ve yetkisine tabi değildir.

Özel Proje Alanları için meclis kararı yok

Özel Proje Alanı ilan edilen mahallelerin, Milli Emlak Genel Müdürlüğünden mülkiyet devri için kredi kullanılması yönünde Belediye Meclisinde yetki alınmıştır. Belediye Meclisinin vermiş olduğu bu yetkiye istinaden, Belediye yönetiminin krediyi kullanıp, kullanmadığı konusunda bir açıklamaları yok. Bu kredinin amacı dışında kullanılması halinde Beykoz’a en büyük kötülük yapacaklarını ve hesabının sorulacağını bilsinler.

 Son olarak, düşünün Belediye Meclisinde 2B’li yerlerin Milli Emlak Genel Müdürlüğünden devri için kredi kullanılmasına yönelik Belediye Meclisinde yetki isteniyor ve de veriliyor ama Beykoz’un 9 mahallesinin Özel Proje Alanı olsun mu, olmasın mı diye bu konu ne Meclis gündemine getiriliyor ve ne de Meclisten bir karar alınıyor. Özel Proje Alanı ilan edilen 9 mahallemiz için alınmış olan bir Belediye Meclis Kararı yoktur. Beykoz Belediyesinin nasıl yönetildiğini takdirlerinize bırakıyorum.

Akif Hamzaçebi: Toplumsal barış için tapu ve imar sorununu çözmeliyiz

Bahadır Yavuz konuşmasının ardından mikrofonu Akif Hamzaçebi’ye verdi. 2B ile ilgili bilgilendirme yaparak başlayan Akif Hamzaçebi “Beykoz'da 2B sorunu yaşadığımız toplam 34 mahallesine ve köylerine sesleniyorum. Sadece Beykoz'a değil, İstanbul'un diğer ilçelerine sesleniyorum. Çekmeköy'e sesleniyorum, Sultanbeyli'ne sesleniyorum. 2B sorunu yaşadığımız 68 vilayette 10 milyon kişiye sesleniyorum. 2B sorunu yaşayan orman köylümüze sesleniyorum. Bu sorunu çözmeden, vatandaşın nefes alması mümkün değildir. 2B yasası 19 Nisan 2012 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisin’ de kabul edildi. Beykoz da gitmediğimiz köy ve gitmediğimiz mahalle kalmadı, hepsine gitme gayreti içerisine girdik. İstedik ki adalet üzerine bir kanun çıksın. Kimsenin hakkı, kimseye geçmesin ve herkes çıkan kanundan mutlu olsun. Kanunları adalet üzerine oturtursanız, başarılı olursunuz. Biz bütün Türkiye’yi dolaştık. Bu konuyu bilen birçok uzmanımız olmasına rağmen biz bu konuyu çok iyi biliyoruz demedik. Vatandaşı dinledik gezerek konuşarak onları gördük dinledik. Bunun üzerine bir kanun teklifi verdik. Kanun çıkalı 1,5 yıl oldu, ama hala kalıcı bir çözüm yok. Beykoz’un toplam 9 mahallesi özel proje alanı. Fiyatlar yüksek belediye özel proje alanı yapıyor ve vatandaşa tebliğ etmiyor. Vatandaş gökdelen dikebilecek mi hayır. Boğazın karşısında gökdelenler dikiliyor ama gökdelen sahiplerinin imar problemi yok. İstedikleri gibi ruhsatı alıyor kat çıkıyor. Kültürümüzde güzel bir söz var  ‘Zengin arabasını dağdan aşırır. Fakir düz yolda yolunu şaşırır’.Türkiye mülkiyet sorununu, tapu sorununu, çözmeden adım atamaz. Toplumsal barış diyorsak, bunu başarmak için öncelikle vatandaşın tapu sorununu, imar sorununu çözmeliyiz.”

Özel Proje Alanları, sorununu ertelemek dışında bir anlama gelmez

Özel Proje Alanları hakkında bilgi veren Hamzaçebi “Beykoz'un 9 mahallesi, hâlâ Özel Proje Alanı. Özel Proje Alanı demek ; Burada fiyatlar yüksek, bu fiyatları vatandaşa tebliğ etmiyoruz, burada proje geliştireceğiz demek. Fiyatlar yüksek bu yüzden ilan edemiyoruz diyorlar. Fiyatlar uygun olsaydı size bunlar tebliğ edilirdi. Özel Proje Alanları demek, sorununu ertelemek dışında başka bir anlama gelmez.”

Konuşmasına devam eden Hamzaçebi  “Gümüşsuyu'ndaki imar sorunu bütün memleketin özeti. Burada bu sorunu çözmek, tüm ülkede mülkiyet sorununu çözmektir. Hepsinin haritaları var, burada mahalle mahalle sorunlarını biliyoruz. Bizim amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Ben buraya size iktidarı şikayet etmeye de gelmedim. Bizim amacımız, vatandaşın sorununu çözmek, onu rahata kavuşturmak, sadece iktidarı eleştirmek değil. İktidara bu konuda yol gösterici olmak. Bu sorun ya çözülecek, ya çözülecek. Bu gördüğünüz sarı alan Boğaz Öngörünüm Bölgesi'dir. Toplan alanın yüzde 40'ı. Geri kalan yüzde 5 ise Boğaz'ın sırt kesimleri. Burada kalan yüzde 55'lik kısmı ise 2B'dir. Boğaziçi Yasası var, imar kısıtlaması var, imar yok bu arazilerde. Doğal SİT alanı var. Buraya çivi çakamıyorsunuz. Bu sorunlar çözülecek.’

Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yok

2004 Anayasa Mahkemesi davası hakkında bilgi veren Akif Hamzaçebi ‘' CHP 2004 yılında bu sorun çözülüyordu, engel oldu diyorlarmış. Asıl olay şu şekilde oldu. O zaman, AKP Anayasaya değişikliği yapmak istedi. Biz de yapalım dedik. 2B sorununu çözmek için Anayasa değişikliği gerekir. Biz de bu yasayı yapalım ama orman köylüsüne bunu bedelsiz verelim dedik. Elde edilen gelirden, 2B arazilerinin olduğu yerin alt yapısı için para harcayalım dediğimiz zaman hayır  dediler. Anayasa değişikliği çıktı ve Ahmet Necdet Sezer'e gitti. Cumhurbaşkanı Sezer de TBMM'ye bunu iade etti. Bir daha da böyle bir Anayasa değişikliğini gündeme gelmedi. Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yok. Yasa değişikliği geri döndü ve iktidar bir daha bununla ilgili bir yasa yapmadı.’dedi.

Toplantı sonunda olimpiyat oyunları hakkındaki soruya Akif Hamzaçebi “Biz bu oyunları çok hakkettik. Fakat Tokyo kazandı. Hakkımızın yendiğini düşünüyorum” diye belirtti.

YORUMLAR...