Reklam
Reklam
MHP'den Beykoz köylerine milletvekili çıkarması

MHP'den Beykoz köylerine milletvekili çıkarması

MHP Milletvekilleri Durmuş Ali Torlak, Seyfettin Yılmaz ve Alim Işık Beykoz’a gelerek 2B bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdi.

Genel Başkan Devlet Bahçeli tarafından özel olarak görevlendirilen 3 MHP Milletvekili Durmuş Ali Torlak, Seyfettin Yılmaz ve Alim Işık Beykoz’a gelerek köylerde 2B bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdi.

MHP Beykoz İlçe Başkanı Ali Emanet tarafından karşılanan heyet, öncelikle ilçe teşkilatında bilgilendirildi. Gelen heyete bilgi veren Ali Emanet ‘Beykoz’da 25 bin 500 parsel 2B arazisi var.Bu 100 bin vatandaşı ilgilendiren büyük bir sorun.Bu arazileri vatandaşın alma şansı yok.Bu araziler rant malzemesi haline gelecek’ diye belirtti.

MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, karşılama için teşekkür ederken ilçe merkezinde basına kısaca bilgi verdi. Maliye Bakanı’na önerge verdiğini ve bunun cevabının geldiğini söyleyen Seyfettin Yılmaz ‘ Bakan’dan 2B arazileri satışı için bilgi istedim. Bu önergeme gelen cevapta, rakamlarla gözüken 2B hala büyük bir sorun olarak devam ediyor. Önergeme verilen cevapta başvuranların sadece yüzde 10’luk kesiminin satın alma işlemi yaptığı gözüküyor

Görele Köyü ile başlayan gezi sırasıyla; Mahmut Şevket Paşa Köyü, Örnekköy, Çavuşbaşı (Yavuz Selim Mah.) ve son olarak da Yenimahalle’de devam etti. 2B ile ilgili köylüler ile sohbet eden MHP heyeti karşılıklı bilgi alışverişinde bulundu.

Ali Emanet: Yapmış olduğunuz eylemleri destekliyoruz

Görele Köyü olayları ile ilgili açıklama yapan Ali Emanet “Özellikle Görele köyümüzde çok nahoş olmayan şeyler duyuyoruz. Ramazan ayının son haftasında burada yaşanmış olan bir olay var. Sizlerin yapmış olduğunuz tepkiler olumludur; demokratik hakkınızı kullanarak böyle bir tepkide bulundunuz. Demokratik yollardan hak aramanız için hiç kimse size hak arayamazsınız noktasında suçlamada bulunamaz. Yapmış olduğunuz eylemlerinizin tamamını destekliyoruz.”dedi.

Ali Torlak: 2B işini kim çözerse Allah ondan razı olsun

İlçe Başkanı sonrası ilk açıklamayı yapan Durmuş Ali Torlak kendisinin bölge milletvekili olduğunu ve parti tarafından 2B sorunu için kurulan heyet olduklarını bildirdi. Konuşmasında Ali Torlak ‘2B işini kim çözer ise çözsün, Allah ondan razı olsun. Bu bizim takip ettiğimiz bir konudur. Kim çözerse, biz bunun yanındayız; bu köylü kim tarafından rahatlatılır ise, biz onu yanındayız.’

Arazi mafyası ile ilgili kulağımıza bilgiler geliyor

Arazi mafyalarının arttığını söyleyen Ali Torlak “Beykoz’da bu 2B arazileri ile ilgili mafyalaşma olup olmadığı noktasında T.B.M.M’ye bir araştırma önergesi vereceğim. Bizim kulağımıza bu tip duyumlar geliyor. ’dedi. Sorunun çözümü için seçimleri ve MHP’yi gösteren Ali Torlak “Adalet ve Kalkınma Partisi bu ülkeyi 11 yıldır yönetiyor. Bir şeyi de kabul etmemiz gerekiyor. Adalet ve Kalkınma Partisi oyları uzaydan falan almadı. Bu millet oy verdi ama oy verirken bu partinin özellikle son 2 senedir PKK’yı bu kadar şımartıp, Türklüğe bu kadar hakaret edeceğini, bizi birbirimize düşüreceğini düşünerek insanlar oraya oy vermedi. Biz inanıyoruz ki, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne oy veren arkadaşlarımız bu gerçekleri gördü. Önümüzde duran iki yol var. Adalet ve Kalkınma Partisi’ne oy verecek ve bu ülkeyi bölecekler, ya da Milliyetçi Hareket Partisi’ni tek başına iktidar yapacaklar ve başta Başbakan olmak üzere tüm bunlardan hesap soracaklar.”

Seyfettin Yılmaz: Bu yasanın uygulanması mümkün değil

Ali Torlak’tan sonra söz alan Seyfettin Yılmaz , orman mühendisi olduğunu ve 2B konusunda mecliste 30 dan fazla konuşma yaptığını söyledi. 2B yasası yapılırken bu yasanın yanlışlarla dolu yapıldığını söylediklerini ama iktidarın bunu dinlemediğini belirtti. Konuşmasına devam eden Yılmaz ‘AK Parti’nin dayatması sonucunda, eksiklikleri ile bu yasa çıktı. O zaman uyardık ve  ‘Gelin, milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu sorunu el birliği ile kökten çözelim. Bu çıkardığınız yasa doğru bir yasa değil, siz tekrar bunu Meclis’e getirirsiniz.’dedik. Bizi dinlemediler ama 3 ay sonra tekrar Meclis gündeme geldi. Yasa iki sefer daha değişti.Bu yasa yine olmayacak. Bu yasanın uygulanması mümkün değil.’

Genel Kurul’a yasa geldiği zaman her şey değişiyor.

‘ 2B ile ilgili olarak T.B.M.M’de oluşturulan komisyonlarda problem  yok. 3 parti  gayet güzel sonuç alıyoruz. Genel Kurul’a yasa geldiği zaman her şey değişiyor. AK Parti’li arkadaşlara niye dediğimiz zaman ‘Patron öyle istiyor’diyorlar. Burada bizim yapabileceğimiz çok fazla bir şey yok. Demokratik bir ülkeden bahsediyoruz. Karşı taraf üç yüz kişi, ben 50 kişiyim. Ben 50 kişi el kaldırıyorum. Bana verin 300 kişi, ben sizin istediğinizi yapayım. Bakan’dan 2b arazileri satışı için bilgi istedim. Bu önergeme gelen cevapta, rakamlarla gözüken 2b hala büyük bir sorun olarak devam ediyor. Önergeme verilen cevapta başvuranların sadece yüzde 10 luk kesiminin satın alma işlemi yaptığı gözüküyor.Gözüken bu sorun devam ediyor.Biz buraya sizlerden bilgiler almaya ve bunun sonucunda 1 Ekim’de başlayacak mecliste 2b önergesinde sizlerden aldığımız bilgilerle hareket etmek istiyoruz.’

2B yasasının altında rant vardır

‘2B Yasası açıkça söylüyorum; 2B yasasının altında rant vardır. Birileri bu arazileri topluyor. Vatandaşa bu belirlenen fiyatlar ile sizlerin arsa almanız mümkün değil. Zaten müracaat sürenizi geçirdiğiniz zaman, kanuni haklarınızı kaybettiğiniz zaman bunlar elinizden gidecek. Azda olsa size bir para verelim bu arsaları bize verin diyorlar. Buradan daha sonra rant elde ediliyor.’dedi.

CHP Beykoz Meclis Üyesi ve Görele Köyü sakini Hayrullah Usta gelen konuklara bilgi verirken ‘Burada 9 mahalle özel proje alanı. Bu 9 mahalle Beykoz’un yüzde 60 demek. Büyük mahalleleri özel proje alanı haline getirdiler. Bizim bu fiyatlarla buraları almamız mümkün değil. Benim 350 bin lira borcum var. Banka kredisi ile taksiti ödedim ama gerisi yok. Burada asıl çile 1 sene sonra çıkacak. Kimse bu paraları ödeyemez. Sizden şunu araştırmanızı istiyorum. Burada fiyatlar 600 lira iken başka yerlerde niye daha ucuz. Burada çok büyük sorunlar var.’dedi.

Görele Köyü vatandaşın Gezi Parkı olayları ve Görele Köyü olayları ile ilgili ‘ Siz MHP olarak Gezi Parkı’na destek vermediniz. Burada olaylar oldu destek vermediniz.Ben size kırgınım’diye konuştu.

Durmuş Ali Torlak : Biz PKK’nın olduğu hiçbir yerde bulunmayız

Buna cevap veren Durmuş Ali Torlak ‘ Biz PKK’nın olduğu hiçbir yerde bulunmayız. Parti olarak orada bulunmayız. Burada görülmesi gereken oyunlar var. Bizi bu oyunun içine çekmeye çaışıyorlar. Biz MHP olarak orada bulunsak, şiddete karşı vereceğimiz tepki daha sert olurdu.İstenen de bu zaten.MHP’yi bu oyunun içine çekmek.Biz bu oyuna gelmedik.Görele Köyü’ne gelince.Bu konudan haberimiz yok ama bundan sonra MHP olarak bütün eylemlerinizde yanınızdayız

Ziyaretler akşam saatine kadar devam ederken, vekiller aldıkları bilgilerle Beykoz’dan ayrıldı.

YORUMLAR...