Reklam
Kışla Vakıflar'ın kazanan Beykoz oldu!

Kışla Vakıflar'ın kazanan Beykoz oldu!

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Beykoz'daki tarihi askeri kışlanın kendilerine ait olduğu gerekçesiyle yazı yazarak mülkiyetlerine verilmesini talep etti.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Beykoz'daki tarihi askeri kışlanın kendilerine ait olduğu gerekçesiyle yazı yazarak mülkiyetlerine verilmesini talep etti. Böylelikle Beykoz Belediyesi Haziran ayında Tarihi Kışla'yı arsa ve borç karşılığında İBB'yedevrederek kazançlı çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2008 yılında restorasyon çalışmalarına başlanan tarihi kışla binası 2012 yılında kültür merkezi olarak eski görkemine kavuştu. Binanın Beykoz Belediyesi'nde bulunan mülkiyeti de borç ve arsa karşılığında İBB'ye devredildi.

2013 yılı şubat ayında büyükşehir belediye meclisinde alınan kararla 49 yıllığına bir vakfa devredilen tarihi binanın kendilerine ait olduğunu iddia eden Vakıflar Genel Müdürlüğü ise mülkiyet belgelerini sunarak kendilerine verilmesini talep etti.

Büyükşehir Belediyesi de tarihi kışlanın Vakıflar'a ait olduğu gerekçesiyle binayı Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devretti.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Eylül ayı meclisinde konuyu ilk olarak gündeme getirmiş ve Beykoz olarak kazançlı çıktıklarını ifade etmişti.

90 milyon TL para, 2 bin insana yer kazandırdık

İBB’ye devredildikten sonra devamlı eleştiri konusu olan Beykoz Kışlası hakkında Eylül ayı meclis oturumunda açıklamalar yapan Yücel Çelikbilek ‘Biz bu araziyi Büyükşehir Belediyesi’ne verdik. Bu arazi Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait çıktı. Biz bu araziyi satmasaydık bedelsiz bir şekilde elimizden çıkacaktı. Biz bu araziyi sattık. Bunun karşılığında Kışla’nın devri ile 2 bin insanı yer sahibi yaptık. Beykoz Belediyesi’nin tapusunu aldık. Bu araziyi Beykozluya kazandırdık. Sadece buranın arsa değeri 90 milyon TL. Beykoz Kışlası bugün bizde olsaydı, şu anda elimizden gitmişti. Büyükşehir’den 760 bin metrekare arsa alamayacaktık. Büyükşehir’e ait olan borcumuzu sildirme şansımız olmayacaktı. Beykoz Halkı Meclis'in yaptığı çalışmaları bilse, muhalefet de dâhil bütün Meclis üyelerinin heykelini diker.’ dedi.

YORUMLAR...