Reklam
Reklam
Yerel seçimler yolunda DOBRA DOBRA!

Yerel seçimler yolunda DOBRA DOBRA!

Yerel seçimler yolunda Belediye Başkanı’ndan CHP İlçe Başkanı’na ve vatandaşa kadar Beykoz'un röntgeni çekildi.

Kadıköy Life Dergisi Eylül-Ekim sayısında Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’ten CHP İlçe Başkanı Bahadır Yavuz ve vatandaşlara kadar Beykoz'un röntgenini çekti...

2014 yılında yaşayacağımız yerel seçimlere yönelik çalışmalar tüm Türkiye'de hızlanırken, Beykoz’da bu hızlı trafikten nasibini alıyor ve araştırma yazımızda Beykoz ilçesini mercek altına alıyoruz...

4 bin yıllık geçmişi olan Beykoz, yakın zamana kadar sanayi yönüyle ön plana çıkıyordu. Ülkemizin çok önemli üç fabrikası Sümerbank Deri Kundura, Tekel ve Paşabahçe Cam Fabrikası ilçemizde faaliyet gösteriyordu. Başta Karadeniz olmak üzere Anadolu'nun çeşitli bölgelerinden göç eden vatandaşlarımız, ekmek kapısı olarak gördükleri bu fabrikalarda çalışmak için Beykoz'a yerleştiler. Tabi bu durum başta çarpık yapılaşma olmak üzere birçok sorunu da beraberinde getirdi. Maalesef insanlarımızın ekmek kapısı, umudu olan bu fabrikalar teker teker kapanınca, birinci sırada işsizlik olmak üzere sorunlar da çoğaldı. Boğaziçi'nin şirin ilçesi Beykoz, zümrüt yeşili doğası, masmavi denizi, kendine has sosyal-kültürel dokusu, zengin tarih ve kültür birikimiyle İstanbul'un diğer ilçeleri arasında eşsiz bir inci gibidir. İstanbul'un en büyük beşinci ilçesi olan Beykoz'un yüzde 84'ü ormanlarla kaplı... Boğaziçi'nin en uzun sahil şeridine sahip semtiyiz. Kuzeyde Karadeniz, doğuda Şile ve Çekmeköy, güneyde Ümraniye ve Üsküdar ilçeleriyle komşu olmamız da ayrı bir özelliğimiz. Koruları, bağ ve bahçeleri Osmanlı padişahlarına av ve dinlenme mekânı olan, yalıları, kasır ve sarayları yüzyıllardır Boğaziçi güneşiyle yıkanan, dalyanları yakamoz yakomaz ışıldayan geçmişle geleceğin kesiştiği noktada kurulu bir masal şehri Beykoz...

"BEYKOZ'U YAŞAMAK GEREKİR..."

Şunu gururla söyleyebilirim ki, Anadolu'nun kardeşlik, komşuluk ve dayanışma duygularının halen kendini capcanlı gösterdiği Beykoz, bu değer ve birikimlerden yola çıkarak geliştirilen vizyon projelerle tarih, kültür, turizm, eğitim ve spor kenti olarak geleceğe hazırlanıyor. Polonezköy'ü, cevizi, yoğurdu, paçası, balığı ve çeşm-i bülbülüyle, yüzyıllardan süzülüp gelen birikim ve değerleriyle Beykoz'u anlatmak değil biraz da yaşamak gerekir sanırım. Şehrin ticaret ve ekonomiye açılan kapısı Kavacık'ı, turizm cenneti olarak tasarlanan Riva'sı, tarihi ve dik sokaklarıyla Yalıköy'ü, iç ve dış turizmin her daim canlı olduğu Anadolukavağı'yla, tarihi Göksu Deresi'yle, Anadolu kültür ve geleneklerinin halen yaşatıldığı köyleriyle her karışı ayrı değerli bu kentte, birçok güzelliği, geçmişi ve geleceği bir arada bulmak mümkün...

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: İstanbul’un yeni çekim merkezi olacağız

"İŞSİZLİĞE KARŞI ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ..."

Bildiğiniz gibi Beykoz, geçmişten günümüze tarihi derinliği, kültür ve sanat alanındaki birikimi, coğrafi dokusu ve Boğaz'ın incisi olan konumuyla sadece İstanbul'un değil Türkiye'nin, hatta dünyanın en müstesna, en güzel ve en önemli kentlerinden. Bu sorunu en aza indirgemek için çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Bugüne kadar 3 bin'e yakın vatandaşımızı yönlendirerek iş sahibi yaptık. Bununla birlikte 1995'te ilçenin tamamının sit alanı olmasıyla ilçemizde yüzeysel iyileştirmelerde etkileyebilecek olan imarlarla ilgili hertürlü kararalma şansımız sınırlandırıldı. Tüm planları yeniden gözden geçirdik. Meydanlardan yol genişletmelerine, kültür merkezlerinden hizmet binalarına, eğitim sağlık yatırımlarından yeni parklara kadar birçok hizmeti vatandaşlarımızla buluşturduk. Küçüksu Mesire Alanı, Göksu Deresi kenarını düzenleyerek vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Çubuklu'da sahil şeridinde Büyükşehir Belediyemizin yaptığı güzel bir parkımız var. Beykoz Çayırı, Ortaçeşme Meydanı, Kavacık'ta Orhan Veli Parkı ve birçok önemli çalışmalarımız devam ediyor. Desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş ve ekibine teşekkür ediyorum. Hz. Yuşa bölgesini yeniliyoruz. Yeni okullar, sağlık merkezleri, üniversiteler, oteller ve sosyal tesislerle karşımızda her açıdan değişen ve gelişen bir Beykoz var. Küçüksu Mesiresi Canlandırma Projesi de bunlardan biri... lar için vakıflarla anlaşma sağladık. Karlıtepe projemizi başlattık. Tamamlanınca en az Çamlıca kadar güzel ve seçkin bir mekân olacak. Teleferik ve Beykoz Müzesi'nin de yer alacağı, Boğaz'ın her tarafını gören bir alan ortaya çıkacak.

 "20'Yİ AŞKIN PROJE HAYATA GEÇİYOR..."

Yeni okullar, sağlık merkezleri, üniversiteler, oteller ve sosyal tesislerle karşımızda her açıdan değişen ve gelişen bir Beykoz var. Karlıtepe Seyir Terası, Kılıçlı Film Platosu, Küçüksu Mesiresi Canlandırma Projesi, Kanal Riva Projesi, Beykoz Arena Projesi, Yuşa Tepesi Çevre Düzenlemesi, Elmalı Kent Ormanı, Camköy Projesi, Bal Kent ve Nikâh Sarayı Projesi gibi birbirinden özel 20'yi aşkın projeye öncülük etmenin gururunu yaşıyoruz. Tabi bu projeleri hayata geçirmek için göreve gelmeden önce ekibimle bir yol haritası çizmiştik. Bu yol haritasında Beykoz'umuzun öncelikli problemleri başta olmak üzere daha yaşanılabilir bir Beykoz için neler yapılması gerektiğini tespit ettik ve programa aldık. Seçim beyannamemizde de yer alan tüm bu projeleri hamdolsun hayata geçirmiş olmanın, hatta daha fazlasını yapmış olmanın iç huzurunu yaşadığımı söyleyebilirim.

"BEYKOZ'UN İMAR PLANLARI HAZIRLANIYOR"

Proje hazırlıkları çerçevesinde ilçeye sadece çevreci bir turizm yatırımı kazandırılması değil, Riva ve civar köylerdeki imar ve kadastral sorunların çözüme kavuşması ve imar planlarının tamamlanması da hedefleniyor. Mevcut imar sorunlarının çözülmesi ve projenin hayata geçmesi için belediyemiz bünyesinde Nevzat Oral danışmanlığında kurulan ekibin yanısıra, Beykoz Kanal Riva Turizm Geliştirme ve Yatırımcıları Derneği yoğun gayret gösteriyor.

"KANAL RİVA BEYKOZ'A PRESTİJ KATACAK..."

Başta Beykozlular olmak üzere İstanbulluların doğa ve yeşille buluştuğu Riva Deresi ve çevresinde, Avrupa'daki kanallı şehirlere denk yeni bir turizm cenneti doğacak. Kanal Riva Projesi'yle ilçeye modern turizm tesisleri, sosyal donatı ve spor alanları kazandıracağız. Beykoz'un gelişen turizm vizyonuna, çevre, sosyal yaşantı ve ekonomiye değer katacak projenin hayata geçmesi için, Devlet Su İşleri (DSİ), Beykoz ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bölgedeki sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışıyoruz.

"TEKNE GEZİNTİLERİNE HAZIR OLUN"

Proje, Riva Deresi'nin DSİ tarafından ıslahı yapılan 17 km'lik şeridin devamında yer alan 15 km'lik kısmında uygulamaya geçecek. Öncelikli olarak bölge, 1000 ve 500 yıllık sel baskını riski gözönüne alınarak yapılacak dere ıslahıyla ilçe sakinleri için güvenli hale getirilecek. Islah projesiyle Riva Deresi'nde 50 metre genişliğinde ve 5 metre derinliğinde bir kanal kurulacak ve bu kanal Avrupa'daki kanallarda olduğu gibi tekne gezintilerine açılacak. Kanalda balık avcılığı yapılabilecek ve tekneler için çekek yerleri bulunacak.

"HOLLANDA TECRÜBESİYLE..."

Kanal Riva'nın projesi, dünya çapında kanal tecrübesiyle adından söz ettiren Hollanda'nın Dutelft Üniversitesi tarafından hazırlanıyor. Prof. Dirk Sijmons ve ekibi Mayıs 2013'te ilçeye gelerek doğal ve sosyal yaşamla uyumlu olarak hazırladıkları projeyi bize ve DSİ yetkililerine sundu.

"5 BİN KİŞİYE YENİ İMKÂNI"

Riva'yı şehrin yeni çekim merkezi haline getirecek olan proje kapsamında kanal çevresinde doğal dokuya uyumlu butik oteller kurulacak. Bu otellerde ziyaretçilere kaliteli konaklama ve aktivite imkânları sunulurken, yaklaşık 5 bin kişiye iş imkânı ve istihdam sağlanacak. Yine Riva ve civar köylerde organik tarım ekonomisi desteklenecek. İstanbul'un vizyon projesi olan Kanal İstanbul'un yerel versiyonu olarak ve Beykoz'un turizm potansiyeline, geleceğine ve turistik tesis anlayışının gelişmesine büyük katkı sunacak Kanal Riva Projesi, uluslararası deneyim ve tecrübelerle hayata geçecek. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.

"BAL VE CAMCILIK İŞLERİNİ DESTEKLİYORUZ...

" Balcılığı önemsiyor ve destekliyoruz. Beykoz bitki örtüsü açısından özellikle kestane ağaçlarının çeşitliliğiyle bal üretimi açısından son derece uygun... Biz de belediye olarak bu nimeti üreticilerimizi teşvik ederek yaygınlaştırmaya ve geliştirmeye çalışıyoruz. ilk etapta 500 arıcıya kovan dağıttık. Hedefimiz bir kaç yıl içinde 15 bin kovan dağıtmaktır. Cam konusunda da önemli çalışmalarımız ve projelerimiz var. Sayın Kaymakamımızın da olduğu bir heyetle İtalya'da cam konusunda önemli araştırmalarımız ve temaslarımız oldu. İnşallah Cam Köy projesiyle Beykoz'da sekteye uğrayan camcılığı dünya çapında tekrar hayata geçireceğiz. İlçenin girişlerine Beykoz'un simgesi haline gelen cam eşya ve sanatsal ürünler yerleştireceğiz.CHP Beykoz İlçe Başkanı Bahadır Yavuz: 2B mağdurları çaresiz kalmıştır.

Bildiğiniz gibi ilçe başkanlığı görevine yeni başladım. Türkiye'nin ve Beykoz'un içinde bulunduğu şartlar hepimizin malumudur. Partimizin genel politikalarının yanında Beykoz'un ve Beykozlunun sıkıntılarını ve de çözümlerini çok iyi biliyoruz. Bu bilgi ve çözümleri Beykozlu ile bütünleşerek hayata geçireceğiz. Beykoz'da belediye yönetiminin usulsüz ve yetkisiz meclis kararları aldırarak, Beykoz ve Beykozluya ait taşınmazları elden çıkarma gayretinde olması karşısında, bugüne dek yaklaşık 23 ayrı konuda Cumhuriyet Başsavcılığına ve adli yargıya belediye meclis üyelerimiz tarafından davalar açılmıştır. Bu davaların bir kısmı devam etmekte, bir kısmına ise yürütmenin durdurulması yönünde kararlar verilmiştir. Bu davaların içeriği Beykoz Belediyesi'nin haksız olarak üzerinde ikamet ettiği yerin sahiplerini görmezden gelip, mülkiyetini usulsüz yollar ve ihalelerle devir etmesidir. Çok hassas olduğumuz bu konuların takipçisi olarak zamanı gelince sizleri bilgilendireceğiz.

"MÜLKİYET SORUNU ÇIĞ GİBİ..."

Bildiğiniz gibi Beykoz, İstanbul'un 2B alanının en fazla olduğu ilçelerindendir. Beykoz'da yaklaşık 184 bin seçmenin 100 bin'inin mülkiyet sorunu vardır. İlçemizdeki 2B alanı, Özel Proje alanı, Kentsel Dönüşüm alanları gibi sorunlar karşısında AKP, halktan ve haktan yana olmayan tutum, davranış ve uygulamaları ile Beykoz halkını mağdur etmekle kalmamış, aynı zamanda halkımızın korkulu rüyası olmuştur. Biz Cumhuriyet Halk Partililer'in mahallelerde açıklanan 2B birim metrekare fiyatlarının emsal bedeli yerine belediyeye ödenen emlak bedeli üzerinden alınması, kanunun asıl çıkış amacı olan orman köylüsünün kalkındırılması için 2B yerlerin bedelsiz verilmesini savunduğumuz kanun tekliflerimiz meclis tarafından reddedilmiştir. AKP, 2B kanun tasarısını kendi politikaları doğrultusunda kanunlaştırınca Beykoz gibi Türkiye'nin birçok yerindeki 2B mağdurları çaresiz kalmıştır. Yerel ve ulusal basında bu konuyu gündeme getirerek, Beykoz halkının yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Ayrıca belediye başkan aday adaylarımız yerel ve ulusal basında 2B ile ilgili birçok programlara katılmış ve yazıları yayınlanmıştır.

"SEÇİM ÇALIŞMALARINA BAŞLADİK"

CHP Beykoz ilçe Örgütü ve belediye başkan aday adaylarıyla birlik ve bütünlüğü hedefledik ve gerçekleştirdik. Geçmişte "Cumhuriyet Halk Partisi seçim çalışmalarına geç başlıyor" eleştirisini dikkate alarak, tüm mahalle ve sandık görevlilerini oluşturduk ve çeşitli projelerle çalışmalarımızı başlattık. Beykoz seçmeninin geçmiş dönemlerde göstermiş oldukları siyasi eğilimleri analiz edip, çok başarılı seçim analiz tabloları oluşturarak, bilimsel çalışmaya başladık. Seçmenlerin mahalleleri, sokakları, oturdukları kapı numaraları ve daireleri, cinsiyet ve yaşlarını da belirleyerek, bilişim alanında Beykoz'un her noktasını mercek altına aldık. Bu verilerle ekiplerimiz sahalarda başarılı çalışmalar elde etmekte. Eski ilçe binamızın yeri değiştirilmiş, daha geniş koşullara sahip olmuştur. İlçemizde 200 kişiyi ağırlayabilecek toplantı salonumuz, İlçe Başkanı, Yönetim Kurulu, ilçe Sekreterliği, Kadın, Gençlik Kolları'na ait ayrı odalarımız bulunmaktadır. Ayrıca ilçemize ait seçim ve etkinliklerde kullanılmak üzere bir minibüsümüz hazırdır.

"HALKLA BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ..."

Ben, İBB ve Beykoz Belediyesi'nin çeşitli kademelerinde uzun süre çalışan ve emekli biri olarak siyasi amaçlı yandaşlara, yakınlara rantlar sağlandığı, Beykoz'un kaynaklarının dışarıya aktarıldığı, taşınmazların yok pahasına bedelsiz veya çok düşük bedellerle elden çıkartıldığı bir durumla karşı karşıyayım. Beykoz'da Sosyal Devlet olmanın bir yansıması olarak, 'Sosyal Belediyecilik'in ne olduğunu 2014 Mart'ında Beykozlularla hep birlikte göreceğiz. Ranttan yana olmayan, yandaşını, adamını korumayan, halktan yana ve halkla birlikte bir belediye yönetimini gerçekleştireceğiz. Bunun için hazırlıklı ve donanımlıyız. Beykoz, önümüzdeki yıl Cumhuriyet Halk Partisi'nin seçkin, bilgili ve donanımlı kadroları tarafından yönetilecektir. Bize zaman ayırdığınız ve ilçemizi ziyaret ettiğiniz için ilçe örgütüm adına teşekkür eder, başarılı yayınlar dilerim.

VATANDAŞ DİYOR Kİ...

EMRE İMİRZE ÖĞRENCİ (18) Beykoz'da gençlere biraz ilgi istiyoruz. Bakın, İstanbul'un en büyük ilçelerinden birinde yaşıyoruz. Kaykay sporuna ilgimiz var, gel gelelim bir Sky-Park'ımız bile yok. Belediyeden rica ettik, meydana bir iki rampa koydular. Onlar da sabit değil. Spor komplekslerinin halka ücretsiz olmasını istiyoruz. Ayrıca, işsizliğin azaltılması için çalışmalar arttırılmalı. Beykoz'da sosyo-kültürel etkinliklerin de arttırılması yararlı olur. Gerek SkyPark için, gerekse de eğlence için Kadıköy'e gidiyoruz, bizim neyimiz eksik?

BAHMET AKKAŞ KORUMA (43) Özellikle gençlerimiz işsiz. Fabrika ve tesislerin kapanmasının ardından işsizlik sorunu oldukça arttı. 2B arazilerinde vatandaşın sorunu henüz çözülebilmiş. Düşünün, bir arsa üzerinde 40 yıldır oturuyor ve o arsayı hak ediyorsunuz; yasaların değişmesi ile birlikte onyıllar sonra "bu arsanın sahibi biziz" diye başkaları çıkıyor. Çoğunun oturduğu yerleri alacak ekonomik gücü yok. Adeta kendi yerimizi satın alıyoruz. Yine spor kompleksleri ve faaliyetler oldukça yetersiz. Olan spor salonları da ücretli, İstanbul'da birçok belediye spor komplekslerini ücretsiz olarak halka açıyor. Beykoz'dan sporcu çıkmamasının nedenini, bu gerçek ile daha iyi anlayabiliriz.

Kadıköy Life Dergisi /Eylül-Ekim Sayısı

YORUMLAR...