Reklam
Pedallar Sarıkamış Şehitleri için çevriliyor

Pedallar Sarıkamış Şehitleri için çevriliyor

Beykoz Belediyesi ve İstanbul Gençlik Spor Bisiklet İl Temsilciliği tarafından organize edilen ''Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu'' başladı.

İstanbul Bisiklet İl Temsilcisi Tuna Akyüz, Taksim Meydanı'nda Üsküdar Belediyesi Kent Orkestrası Bando Takımının müzik gösterisi eşliğinde başlayan tur öncesinde, turun, 8 Ocak 2011 tarihine kadar süreceğini söyledi.

Akyüz, 9 bisikletçinin 15 günde bin 856 kilometre yol kat edeceğini belirterek, ''Turumuz, İstanbul-Adapazarı, Adapazarı-Bolu, Bolu-Bartın, Bartın-İnebolu, İnebolu-Sinop, Sinop-Samsun, Samsun-Ordu, Ordu-Trabzon, Trabzon-Rize, Rize-Arhavi, Arhavi-Artvin, Artvin-Ardahan, Ardahan-Kars ve Kars-Sarıkamış Şehitliği yol güzergahından geçerek, Sarıkamış Şehitliği'nde son bulacak'' dedi.

Akyüz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beykoz Belediyesinin destekleriyle gerçekleşen turda, Türk Kızılayının bisikletçilere her etapta 30 litre su, 5'er kilogram muz, elma, mandalina ile sandviç desteği vereceğini kaydetti.

Bisiklet takım kaptanı Atilla Atay da her yıl Çanakkale şehitleri için pek çok etkinliğin yapıldığını, ancak Sarıkamış şehitlerinin bu kadar gündemde olmadığını belirtti.

Atay, ikincisini gerçekleştirdikleri turun amacını, ''Türk halkı için gözünü kırpmadan, bir günde ölen 90 bin şehide dikkat çekmek'' diye açıkladı.

Doğu Anadolu'da eksi 30 dereceye varan olumsuz hava şartlarının kendilerini zorlayacağını bildiklerini ifade eden Atay, bu tur için 5 aydır idman yaptıklarını ve kendilerine psikolojik olarak da bu tura hazırladıklarını söyledi.

Atay, uğradıkları her ilden alacakları toprakları da Sarıkamış Şehitliği'ne götüreceklerini belirtti.

Konuşmaların ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Ahmet Selamet, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Kızılay İstiklal Şube Başkanı Nejla Özsoy, Taksim Meydanı'ndan aldıkları toprağı kavanoz içerisinde Atilla Atay'a teslim etti.

Tur, geri sayımın ardından Türk bayraklarının havaya kaldırılmasıyla Taksim Meydanı'ndaki Cumhuriyet Anıtı'nın önünden başladı

 

YORUMLAR...