Reklam
Reklam
CHP’de ikinci aday: Şevket Arıkan

CHP’de ikinci aday: Şevket Arıkan

CHP Beykoz İlçe Başkanlığı binasında yaptığı toplantı ile Şevket Arıkan, İlçe Başkanı adaylığını açıklayan ikinci isim oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz İlçe Başkanlığı binasında yaptığı toplantı ile Şevket Arıkan, Sedat Başalan’ dan sonra İlçe Başkanı adaylığını açıklayan ikinci isim oldu. Arıkan’ın ilçe başkanlığı açıklamasına;  çok sayıda örgüt üyesi katıldı.

Toplantının açılışı gerçekleştiren CHP Beykoz İlçe Başkanı Seyit Usta, konuşmasının ana fikrini partiye olan küskünlükler ve kırgınlıklara ayırdı. Partinin yeni bir ivme kazandığını söyleyen Usta; “Bundan sonra daha bir mücadele ruhu ile daha bir mücadele anlayışı içerisinde hareket edileceğinden eminim. Hepimizin arzusu başkanlık için yarışacak adayların birlikte hareket etmeleri. Seçim geçtikten sonra birlikte çalışmalarıdır. Seçimi kaybeden aday adayı bir daha partiye adımını atmıyor. Particilik bu değil. Delege değilse bile partiye olan üyelik sorumluluklarını yerine getirmelidir. Maalesef partimiz uzunca bir dönemdir böyle bir zaafiyet içerisindedir. Ancak bunlar aşılamayacak zaafiyetler değildir. Bizler partiye sahip çıkarsak, küsmezsek, partiyi büyütürsek herkes belli anlamda yararlanır” ifadelerini kullandı. Haziranın 21’inde yapılacak olağanüstü kongre sonucunda kim seçilirse seçilsin ona sahip çıkacaklarını belirten Usta, her aşamada her yerde onlara destek olacaklarını da sözlerine ekledi.

Kürsüye çıkarak gelenlere teşekkür eden Şevket Arıkan konuşmasını, CHP Gençlik Kollarının yaklaşık 15 gün önce yayınladığı deklarasyon üzerinden giderek sürdürdü. Gençleri de yaptıkları hizmetler için tebrik eden Arıkan, gençleri önemsediğini belirtti. Deklarasyon metninden hatırlatmalarda bulunan Arıkan katıldığı ve katılmadığı maddeleri dile getirdi.

Cinsiyet kotası vardır!

Deklarasyon metni içerisinde ki parti yöneticilerinin parti içi konuları yerel basın aracılığı ile tartışmalarına ve bu tarz tartışmalarda taraf olanların parti içerisinde hiçbir görevde bulunmaması konusunda gençlerle farklı düşündüğünü aktaran Arıkan; “Gençlikle deneyimin, enerji ile kontrolün ayrışmasını gençlere yaptırmak istiyorum. Parti yönetiminde bulunan arkadaşlarımız bir süreç zamanında yanlışların içerisinde bulunabilirler. Burada arkadaşlarımız tüzükteki seçme ve seçilme haklarını kullanıyorlar diye onları eleştirme hakkımız yoktur. Aday olmamalarını isteme hakkımız da yoktur.  Genç arkadaşlardan ikna yöntemini kullanarak nerde neyi yaparsak doğruyu yapmış oluruzu aramalarını öneriyorum. İlçe yönetiminde kadın ve gençlik kollarının kota üzerinde sayısal talepte bulunuyorlar. Bizim partimizin tüzüğü sizin önünüzü tıkamıyor. Kadınlarımızda gençlerimizde yapılacak olan listede en çok oyu alan ilk 16 sırayı alabilirler. Buna hiçbir engel yoktur. Ama bunun için enerjinizi, parti içi iletişiminizi ileriki günlerde güçlendirmelisiniz. Aslında parti tüzüğümüzde kadın kotası olmayan ama kadın kotası olarak lanse ettirilen durum cinsiyet kotasıdır. Kadın kotası değildir. Yarın kadınlarımızın 15’i birden en çok oyu alarak yönetime seçilebilirler. O zaman biz erkekler bu kotadan yararlanırız. Kadın kolları başkanımızdan yapılacak çalışmalardan bu söylediklerimi taçlandırmalarını umuyorum” dedi.

Arıkan’dan özür!

Çarşaf listeyi önemsediğini, blog listenin ise ayrıştırmalar getirdiğini, yönetimde seçimi kazanmak adına bazı birikimlerden eksik olanların değerlendirilmesine ve etiketlenmelere neden olduğunu belirten Şevket Arıkan, 30 Mart öncesinde seçimi alacağına inancı tam olan parti örgütünün 30 Mart sonrasında şoka uğradığını söyledi. Seçilecek ilçe başkanı ve yönetim kurulunda gençlerin aradığı niteliklere de değinen Arıkan, metinde yazılan bütün özelliklere katılmasıyla birlikte ilçe başkanının uzun yıllar görevde kalması konusundaki görüşe katılmadı. Siyaset adamı yetiştirme konusunda eksiklikleri olduğunu belirten Arıkan; “ Siyasetçi yetiştirmeliyiz. Gençlerin görüşleri doğrultusunda onları yetiştirmek için ben görev talep ediyorum. Olağanüstü durumlarda bu örgüt doğru olanı yapacaktır” şeklinde konuştu.

Partilerinin yaptığı yanlışlara da değinen Arıkan, yerel seçim zamanında desteklediği aday adayı konusunda kendisinin hata yaptığını belirterek örgütten özür diledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen Arıkan, yerel seçimlerde sandıklara sahip çıkamadıklarını belirtti. Kim seçilirse seçilsin ilk işin sandık kurulları ve eğitimleri olması gerektiğini söyleyen Arıkan; “Sandık kurulu devrimci, ilerici, kuvay-i milliyeci, Atatürk’ün askeriyim diyen CHP’liler bu göreve hazır olacaklar. Atatürk’ün askeriyiz diyen CHP’li 13 – 14 saatlik bir nöbeti terk edebilir mi? Böyle partililik olabilir mi?” diyerek eleştirilerini dile getirdi.

Delegelerden de ilçe başkanı ile yönetim kurulunu ayrı ayrı seçmelerini rica eden Arıkan; “Kongre noter değildir. Blog liste ile seçime giderseniz kaderinizi ilçe başkanına teslim etmiş olursunuz. Kimi seçerseniz seçin ama sizin seçtiğiniz başkan ile çalışamayan kişiler varken AKP ile mücadele etmek mümkün değildir” dedi.

YORUMLAR...