Reklam
Reklam
Bağımlı olma, bağımsız ol!

Bağımlı olma, bağımsız ol!

CHP Gençlik Kolları, gençleri bağımlılık maddelerine karşı bilinçlendirmek amacıyla panel düzenledi.

CHP Gençlik Kolları, gençleri bağımlılık maddelerine karşı bilinçlendirmek amacıyla panel düzenledi.

İlçe binasında gerçekleşen ve CHP’li gençlerin ilgi gösterdiği panelin sunumunu, Bağımlılık Danışmanı Psk. Danışman Derya Çetin yaptı.

’Bağımlı Olma Özgür Ol’ anlayışıyla yola çıkılan panelde; uyuşturucu, alkol, sigara ve son günlerde adından sıkça söz ettiren bonzai bağımlılık maddelerine değinildi.

Panelde, uyuşturucunun insan üzerinde yarattığı fiziksel ve psikolojik etkilerinden bahsedildi.

Kişinin herhangi bir bağımlılık maddesine başlama nedeni olarak; aile iletişimi, karakter ve sosyal hayatındaki faktörler işaret edildi.

Danışman Çetin, dünya nüfusunun %97’sinin genetik faktörlerden ötürü kimyasallara karşı bağımlı olduğunu söyledi. Bağımlılığın kronik bir hastalık olduğunu vurgulayan Çetin, bu hastalığın tedavisinin ömür boyu sürdüğünü belirtti.

Panelde, bağımlılığın kademe kademe ilerlediği ve ilk basamağının da sigara olduğunun üzerinde duruldu. Bağımlılığın sadece kimyasal maddelerle olmadığına dikkat çeken Çetin, kumar, yemek alışkanlığı, internet, spor ve cinsellik kavramlarının da insanın hayatında yer edişine göre bağımlılık yaratabileceğini ifade etti.

Çetin, Bonzai üretiminin artık Türkiye’de yaygınlaştığını ve üreticilerinin kullanan kişi üzerinde ne etki yarattığını bilinmeden ürettiklerini söyledi. Bonzainin gençler arasında yaygınlaşma sebebini ise ucuz ve kolay bulunur olmasına bağlayan Çetin, Bonzai kullanıcısının idrar testinde uyuşturucu madde bulgusuna rastlanmadığını sözlerine ekledi.

Uyuşturucu satışından elde edilen rantın Türkiye milli gelirinin beş katı büyüklüğünde olduğunu ve terör örgütlerinin gelirini bu pazardan sağladığını söyleyen Çetin, bu nedenle uyuşturucu satışının her zaman var olacağını vurgulayarak tek çözümün insanları bilinçlendirmekten geçtiğini kaydetti.

 

 

YORUMLAR...