Reklam
Reklam
Yeni eğitim-öğretim yılının ilk ders zili çaldı

Yeni eğitim-öğretim yılının ilk ders zili çaldı

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Beykoz’da da 2014-2015 eğitim ve öğretim yılı için ilk ders zili çaldı.

Uzun bir yaz tatilinin ardından 2014-2015 eğitim-öğretim birinci kanaat dönemi Beykoz’da da ilk startını verdi.

Sabah saatlerinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun gerçekleştirilmesinin ardından Ata’nın huzurunda İstiklal Marşı okundu.

Müdür Biçer: Çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirebilmek için el birliği ile çalışmamız gerekiyor!

İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay ve ilçedeki okul müdürlerinin katıldığı çelenk sunumunun ardından günün anlam ve önemini belirtmek üzere kürsüdeki yerini alan İshakağa Ortaokulu Müdürü Göksel Biçer, yeni bir eğitim-öğretim yılına daha adım atan tüm öğretmen ve öğrencilerle aynı heyecanı yaşadığını paylaştı. Öğretmenliğin çok özel ve güzel bir meslek olduğuna değinen Müdür Biçer: “Öğretmenlik; sabır, hoşgörü, emek gerektiren bir meslektir. Bu yüzden öğretmenlik, kutsal ve önemli mesleklerdendir. Çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirebilmek için el birliği ile çalışmamız gerekmektedir. Öğrencilerimize; sevgiyi, saygıyı ve hoşgörüyü aşılamamız gerekmektedir” diyerek yeni eğitim-öğretim döneminin tüm ülkeye hayırlı olmasını diledi.

Müdür Biçer’in konuşmasının bitmesi üzerine alan, Beykoz Halk Eğitim Merkezi tarafından organize edilen halk oyunları gösterilerine bırakıldı.

Hükümet Konağı’nda gerçekleştirilen resmi törenin sonrasında Paşabahçe Fatin Hoca İlköğretim Okulu’nda ilçe protokolü bir araya geldi. Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Okul Müdürü Süleyman Demircioğlu, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Sevim Gülşen, ilçedeki birçok okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Ayrıca okulun ilk günü heyecanın da çocuklarını yalnız bırakmayan ebeveynlerde ilçe töreninde yer aldı. Konuşmaların ve törenin uzun sürmesi, zaman zaman minik öğrencilerin ayakta kalmasını güçleştirdi.

Demircioğlu: 60.yıl dergimizi çıkarmayı amaçlıyoruz!

İlk açılış konuşmasını Okul Müdürü Süleyman Demircioğlu yaptı. Müdür Demircioğlu, okulun 30 Ekim 1955 yılından beri eğitim-öğretime başladığını; adını ise Kandilli Rasathanesi Kurucusu, astronom, meteorolog, din adamı ve milletvekili olan Mehmet Fatin Gökmen’den aldığını ifade ederek kendisini saygıyla yad ettiklerini söyledi.  Müdür Demircioğlu: “Çok köklü bir okulda eğitim veriyoruz ve hepimizin amacı okulumuzu daha ileriye taşımaktır. Gelecek yıl, 60.yılımıza ulaşmanın mutluluğuna ulaşacağız. 60.yılımıza özel birçok etkinliği okulumuzda hayata geçirmeyi planlıyoruz. İlk kez mezunlarımıza yönelik pilav günü yapmayı ve okulumuzun tarihini anlatan 60.yıl dergisini çıkarmayı amaçlıyoruz” diyerek okulundan desteklerini esirgemeyen Kaymakam Süleyman Erdoğan’a, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay’a teşekkür ettiğini belirtti.

Bozbay: İnsan yetiştirmede hatanın geri dönüşü yok!

İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay’da konuşmasında ülkedeki en büyük zenginliğin genç nüfus olduğunu işaret ederek onların iyi yetişmesi gerektiğini vurguladı. Müdür Bozbay: “Öğretmenlere ve eğitim görevlilerine neslin iyi yetişmesi için çok büyük görevler düşmektedir. İnsanoğlunu yetiştirmede hatanın hiç olmaması gerekir. Çünkü, geri dönüşümü yok bunun. Bir cam madenini kötü imal ettiyseniz eritir ve tekrar yaparsınız. Ama bir tane yavrumuzun yanlış yetişmesi bir neslin kaybolması demektir. O yüzden öğretmenlerimizin büyük bir sorumluluğu vardır. Ailenin de eğitimde çok büyük bir etkisi vardır. Onlar, çocukların ilk öğretmenleridir! Zorunlu olmayan 5 yaş grubu okul öncesi okullaşma oranımız tüm çalışmalarımıza rağmen %43 oranın da kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı olarak, bu gidişatı daha iyi yönlendirebilmek için bu seneden itibaren okul öncesi eğitim kurumlarımızla, anaokullarımızla tekli öğretimden ikili öğretime geçmeyi zorunlu hale getirerek okullaşma oranımızı %70 seviyelerine çıkarmayı hedefliyoruz. Çünkü, eğitim küçük yaşlarda başlar” şeklinde konuştu.

Çelikbilek: Yeni gelen nesil, çok sıradan bir devletin nesli olmayacak!

Eskisi gibi velilerin çocuklarının kitabını bulmak için zorlanmadığını söyleyen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bunu bir ‘çağ atlama, devrim’ olarak yorumladı. Devletin artık yerinde sayan bir anlayışın dışında bir anlayışa sahip olduğunu belirten Başkan Çelikbilek: “Yeni gelen nesil, çok sıradan bir devletin nesli olmayacak. Çok güçlü bir milletin evlatları olacaklar. Çocuklarımızı çok iyi yetiştirmeli ve onlara sıradan bir gözle bakmamalıyız. Onların her biri bir değerdir. Bu değeri onlara ancak ‘sen büyük bir adam olursun’ diyerek kazandırabiliriz. Çocuklarımıza hayal kurmayı öğretmeliyiz ki, büyük şeyler hayal etsinler. Çocuklarımızın yüreğine saygıyı, sevgiyi ve hoşgörüyü yerleştirmemiz gerekir” dedi ve kendisinin de buradan mezun olduğunu söyleyerek bu okulun yaşamın da özel bir yer tutuğunu ifade etti.

Erdoğan: Bin 800 aileye eğitim yardımlarımızı aktardık!

Son konuşmacı olarak kürsüdeki yerini alan Kaymakam Süleyman Erdoğan ise, belediyenin ilçedeki okulların yeni eğitim-öğretim yılına hazırlanması için okullara büyük destek verdiğini söyledi ve şahsı adına teşekkür etti. Kaymakamlığa müracaat eden ailelerin PTT şubelerinden eğitim yardımlarını alacağının bilgisini de veren Kaymakam Erdoğan: “Bin 800 ailemize eğitim yardımlarını aktardık. Eğitim alanındaki katkıları devletin gün geçtikçe artıyor. Çocuklarımız, bizim istikbalimiz. Her şeyden önce onları iyi insan olarak yetiştirmemiz lazım. Çocuklarımızı yarınlara iyi hazırlamamız gerekiyor. Okullar devletin değil, milletin okuludur! Bu yüzden okullarımıza hepimizin sahip çıkması gerekiyor” dedi.

Konuşmaların sonra ilçe töreni, okulun öğrencileri tarafından hazırlanan halk oyunu gösterileri ve öğrencilerin okuduğu şiirlerle devam etti. 

YORUMLAR...