Reklam
Reklam
İstanbul siyasetinin Beykoz temsilcileri

İstanbul siyasetinin Beykoz temsilcileri

Önce Beykoz’da siyasetin tozunu yuttular, sonra AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu’nda görev aldılar.

AK Parti Beykoz teşkilatlarında başlayan siyaset hayatlarına daha sonra AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak devam eden iki genç ismi Serkan Şahin ve Elif Öksüz’ü Beykoz Güncel okurları için yakından tanıdık.

AK Parti Beykoz teşkilatlarında görev yaparak il yönetimine kadar yükselen siyasetin genç isimleri Elif Öksüz ve Serkan Şahin’le Kanlıca Beytaş Teras Cafe’de samimi bir sohbet gerçekleştirdik. Gelecek nesiller için siyasete gönlünü vermiş ve partilerine büyük bir ‘aşkla’ bağlı olan ve Elif Öksüz ve Serkan Şahin; ilçe teşkilatlarında yetişerek Beykoz’un belli bir yere taşıdığı önemli isimlerden.

Gerek Kadın Kolları’nın gerekse Gençlik Kolları’nın teşkilat içerisinde büyük bir önem taşıdığını vurgulayan Öksüz ve Şahin, AK Parti kadrolarını ‘zincire’ benzeterek birbirinden kopamayan ‘halkalar’ olduklarını ifade etti.

Öncelikle sizleri yakından tanıyabilir miyiz?

Elif Öksüz: 1978 Beykoz doğumluyum. İlk ve ortaokul eğitimimi Gümüşsuyu ilkögretim okulunda, liseyi ise Beykoz İmam Hatip lisesinde bitirdim.  Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okuyorum. Siyasi çalışmalarımın yani sıra dernek faaliyetlerim de devam etmektedir. Beykoz’lu Doģu Karadenizliler Derneği yönetim kurulu üyesiyim. Evli ve 2 çocuk annesiyim.

Serkan Şahin: 1982 yılında Beykoz’da doğdum. Aslen Trabzonluyum. İlkokulu Çavuşbaşı’nda, ortaokul ve liseyi ise Anadolu Hisarı’nda tamamladım. Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Gençlik yıllarımın çoğunu sporla geçirmiş sayılırım. 2 yıl futbol oynadım. Yaklaşık 5 sene lisanslı karate sporu ile dereceler kazandım. 12 yaşımdan beri de esnaflığın içerisindeyim. Çavuşbaşı’nda inşaat ve ulaşım sektöründe ailece ticari faaliyet yürütmekteyiz. Evliyim ve 3 aylık bir tane kızım var.

Siyasetle olan yakınlığınız tam olarak ne zaman başladı?

Elif Öksüz: 2004 yılında gerçekleştirdiğimiz kongre ile resmi olarak Beykoz İlçe Kadın Kolları Başkanı olarak göreve başladım. 3,5 sene böyle geçti. Genel seçimlerimiz, yerel seçimlerimiz hep birbiri ardına geldi. Hamdolsun, başarı ile götürdük. Beykoz’da siyaseti güzel yerlere taşıdık. 2007 yılında Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı kongrede İlçe Kadın Kolları görevimi tekrar devraldım. Sağlık nedenleri ile 2009 Mayıs ayında İlçe Kadın Kolları Başkanlığımı bıraktım. Bir yıllık aranın ardından İstanbul İl Kadın Kolları Yönetim’ine girdim. Listeye girdiğimde 30 Mart seçimleri çok yaklaşmıştı. Kasım ayında 2. bölgede 12 ilçenin sorumluluğunu alarak çalışmalara başladım. Beykoz’da oturup 2. bölgede görev yapmak 2 çocuk annesi ve çalışan bir kadın için çok zor bir süreçti. Şuan Ümraniye, Sancaktepe ve Çekmeköy sorumlusu olarak görevime devam ediyorum.

Serkan Şahin: Siyasetle ilk defa 2004 yılında AK Parti Çavuşbaşı Yavuz Selim Mahallesi Gençlik kolları mahalle başkanı olarak başladım. Çavuşbaşı Belde Gençlik Kolları Teşkilatlardan sorumlu Başkan Yardımcılığı ardından Beykoz İlçe Gençlik Kollarında gene Teşkilatlardan sorumlu ilçe Başkan Yardımcılığı yaptım ve başkan vekilliği yaptım. 2012’de İl Gençlik Kolları Kongresi’nde İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi olarak göreve başladım. İl yönetim kurulu üyeliği yanında teşkilatlardan sorumlu teşkilatlanma komisyon üyesiyim. Şuanda da Sultanbeyli ve Ümraniye ilçe koordinatörü olarak görevime devam ediyorum.  Tam 10 yıldır 6 ay askerlik görevim haricinde aralıksız olarak aktif bir şekilde teşkilatta görev yapmaktayım. Beykoz’da görev yaptığım sürece tüm seçimlerde SKM lerde aktif görev aldım, tüm ilçe kademe kongrelerini, İstanbul il ve genel merkez kongrelerini birebir yaşadım. Bu anlamda yaşım genç olmasına rağmen bir hayli tecrübe kazandım diyebilirim.

İldeki görevleriniz seçimlerden sonrada yoğun bir şekilde devam ediyormu?

Elif Öksüz: Siyasette hiç durulmuyor. Özellikle bizim partimizde hiç durulmuyor. Her yeni çalışmanın arkasında başka bir çalışma geliyor. Bütün yapıyı görebilmek, tüm ilçelerin nabzını ölçebilmek adına 6 ay da bir ilçe ve komisyon sorumluluklarımız değişebiliyor. AK Parti kadroları, gerçekten çok güçlü kadrolar.

Serkan Şahin: Bizim teşkilattaki görevimiz bir hayli fazla. Teşkilat komisyonunda ayrıca görev aldığımız için öncelikle il başkanlığının ve tüm ilçelerin faaliyetlerine katılmak durumundayız. Seçimden sonra biraz daha rahatlamış gibi görünsek de kendi komisyon çalışmalarımız ve ilçelerin yapmış olduğu çalışmalar direkt bizimle irtibatta olduğu için bizim çalışmalarımız rahatladı diyemeyiz.

Siyasetteki hedeflerinizden bahsedecek olursak…

Elif Öksüz: Görev istenmez verilir mantığı ile siyasetin içerisindeyiz. Kendimiz için asla hiçbir şey istemedik. Görev bize verildikten sonra ne olduğuna bakmaksızın işimizi en iyi şekilde yapmakla mükellefiz. Biz böyle yetiştik. O yüzden hedeften ziyade partimizin bize ne ne görev vereceği önemli.

Serkan Şahin: Siyasette hedef koyarak teşkilatta görev almanız siyaseten etik değil. Çünkü zaman içerisinde teşkilatlarda görev anlamında ne verilirse onları yapmak durumunda kalıyorsunuz. Bugüne kadar benim açımdan hep böyle oldu. Ben hiçbir görev talep etmedim. Ne görev verildiyse elimden geldiği kadar yerine getirmeye çalıştım. Bundan sonraki süreçte de siyasi büyüklerim ve teşkilatım bana ne görev verirse, üzerime düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazırım.

Peki, ilden bakıldığında Beykoz nasıl gözüküyor?

Elif Öksüz: Genel olarak Beykoz başarılı ilçelerimizin başında geliyor. Üst üste seçimler kazanmış bir ilçe. Bana göre bunun en büyük nedeni de Anakademe, Kadın ve Gençlik Kolları’nın bütünlük içerisinde çalışmasıdır.

AK Parti Kadın Kolları ve Kadın

Elif Öksüz: Kadın Kolları üyeleri öncelikle anne. Evlerinde yapmaları gereken büyük sorumlulukları var. En başında evlatları var. Yeni nesil yetiştirme çabaları var. O nesli yetiştirebilmek, ülkenin birçok şeyine destek olabilmek adına bu durumu bir güç bilmişler kendilerinde. Bende varsam eğer bu teşkilat içerisinde, eminim ki benim çocuklarım daha güzel yerler hem okuyacak hem çalışacak mantığıyla kadınların AK Parti teşkilatı içerisinde çok büyük bir vefası var. Çok özveriyle çalışıyorlar. O yüzden hakları ödenmez diye düşünüyorum. Bu vefayı ödeyecek hiçbir güç yok ama bu hakikaten bir sevda! Bu sevdayı içinde hissetmeyen bu teşkilat içerisinde ya barınamıyor ya da bir süre sonra bırakıyor. Hamdolsun, şu an Cumhurbaşkanımızı makamında görebiliyoruz. Türkiye, 12 yılda nereden nereye geldi.

AK Parti Gençlik Kolları ve Gençler hakkında düşünceleriniz?

Serkan Şahin: Siyaset, günübirlik yerine uzun vadeli ve gelecek namına yapılır. Bunun içindir ki gençler olmadan yapılmaya çalışan siyaset gündem dışı, bayat, heyecansız ve güçsüz olur. Türkiye’nin genç nüfusunu göz önüne alırsak gençlere yer vermeyen siyasi bir hareketin başarılı olamayacağını düşünüyorum. İşte yıllardır hiçbir siyasi partinin başaramadığını Ak Parti başardı. Her anlamda gençlerin önünü açtı ve destekledi. Teşkilatlarda gençlere aktif görev verilmesi, seçilme yaşının düşürülerek yönetimlerde gençlere yer açılması bunların en somut örnekleridir.

 Yakın zamanda Türkiye’de gençliğimize ve ülkemize hiç yakışmayan görüntüler ortaya çıktı. Gezi olayları bahanesi ile hükümetimize bir darbe girişiminde bulunuldu ve bunuda gençler üzerinden gerçekleştirmek istediler. İstemediğimiz gençlik tablosu oluşturulmaya çalışıldı ve oradaki çirkin görüntüleri gençliğe yakıştırmak istediler Türkiye gençliğini tüm dünyaya o şekilde yakıp-yıkıcı bir gençlik olarak yansıtmaya çalıştılar ama biz kendimizi çok şükür o tabloya düşürmedik hiçbir provokasyona kapılmadık. Ak Partinin yetiştirmiş olduğu çevresine karşı duyarlı, sorumlu ve donanımlı bir gençlik var artık biz bu  gençlikle hareket ediyoruz. 10 yıldır bunu kazandık. Bizim için en büyük başarılardan birisi de budur.

AK Parti’nin siyasetteki başarısı size göre neye bağlıdır? Güçlü bir liderinin olmasına mı yoksa iyi bir teşkilat yapısına mı?

Serkan Şahin: Tabi ki, siyasetteki en büyük etken liderdir. Beni de siyasete çeken en büyük etkenlerden biri de Partimizin lideri yani Recep Tayyip Erdoğan’dı. Bir partide bizi peşinden sürükleyebilecek liderlik kavramını her anlamda doldurabilecek bir kişiye ihtiyaç vardı. Onun da ben Recep Tayyip Erdoğan olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda eylemleri ve söylemleri ile milyonları peşinden sürükledi. Ak Parti teşkilatlarını tepeden gelme dayatma siyasiler yerine halkın içinden çıkan ve yetişen siyasiler oluşturdu. Yani Ak Partinin teşkilatlarını halkın kendisi oluşturdu. Buda halkla teşkilatın iç içe olduğu, derdin dermanında, sorunun da çözümünde çok iyi bilinmesinde ve bu anlamda projelerin faaliyete geçmesinde etkili oldu. Bu da AK Parti’nin başarısını doğurdu diyebiliriz.

Elif Öksüz: Bence ikisi de bir zincir, birbirinde hiç kopamayan. Bir halka olmadığı zaman bütünlüğü sağlayamazsınız. Tabi ki, liderimizin gücü çok önemli. Onların bize verdiği enerji teşkilatlardaki gücü arttırabiliyor. Hamdolsun, şu an çok güzel bir şekilde ilerliyor. O zincirin asla kopacağına inanmıyorum. Teşkilatın gücü lideri büyütür, liderin teşkilata verdiği önem de teşkilatını büyütür. Yani ikisi birbirinden ayrılmaz. Ben, siyasette böyle bir ayrım düşünemem.

Peki, yeni Başbakan olarak göreve getirilen Ahmet Davudoğlu’nu AK Parti kadroları hazmedebildi mi?

Serkan Şahin: Siyasi partilerde genel başkan değişimi olması normal. Gönül isterdi ki, Recep Tayyip Erdoğan devam etsin. Ama bunda da bir sınır var. Her teşkilat mensubunun gönlünde açıklanana kadar bir genel başkan adayı muhakkak vardı. Ama ben şunu gördüm: Ahmet Davudoğlu ismi açıklandıktan sonra hiçbir teşkilat mensubu hayal kırıklığına düşmedi. ‘Davutoğlu’nun olması da iyi oldu’ denecek kadar herkesi rahatlattığını düşünüyorum. İstanbul teşkilatı olarak biz geçen hafta genel başkanımız, başbakanımızla bir sabah programında buluştuk. Teşkilatımıza olan yaklaşımı, sıcak diyalogu ve teşkilatımızın da karşılık vermesi bundan sonraki süreci Recep Tayyip Erdoğan gibi iç içe, omuz omuza beraberce yürüyeceğini ortaya koydu. Bu değişimin ben bir ivme kazandıracağını düşünüyorum. Yeni Türkiye olgusundaki en büyük etkende gençliğin olabileceği görüntüsü var. Tam kadrolar oturmadı ama Başbakanımızın yanında yeni görev alan yakın arkadaşlarımız var. Çevresindeki ekibin gençlerden oluşması bizi ayrıca heyecanlandırıyor. Bunun da geçleri daha da motive edeceğini düşünüyorum

Elif Öksüz: Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Ahmet Davudoğlu partimiz için çok büyük bir değer. Kariyeri ve kendisi tertemiz olan yeni Başbakanımızı biz teşkilat olarak çok sevdik. Bize olan yakınlığını gördük. AK Parti teşkilatları arkasında tek yürek olacaktır. Böyle güçlü ve zeki bir Genel Başkanımız olduğu zaman, bu sefer ekiplerin bütünlüğü daha çok artıyor. Bu heyecan, bu sevda hiç bitmeyecektir diye düşünüyorum.

AK Parti Kongreleri de yaklaşıyor…

Serkan Şahin: Gençlik Kolları Kongre takvimleri henüz netleşmedi, genel merkez olağan kongresine az bir vakit var takvim kısa olduğundan büyük bir ihtimal Gençlik kolları kongreleri seçimden sonra olacak. Gençlik Kolları Kongrelerinin, ana kademe kongrelerinden daha sonra olmasını anlamlı buluyorum. Bir yönetimi oluşturuyorsunuz, her şey yerli yerinde görev dağılımı yapılmış, çalışmalar düzenli bir şekilde yapılıyor ve bir anda önünüze bir ana kademe kongresi çıkıyor. Gençlerin o kademelere taşınması anlamında ekibinizden sizi en iyi temsil edebilecek birkaç ismi oraya göndermeniz gerekiyor. Onlarda zaten yönetimdeki en aktif insanlardan oluşuyor Buda bazen kurulmuş bir teşkilat yapısının değişmesine sebep olduğu için çalışmalarınız bir anlık da olsa sekteye uğrayabiliyor. Bu yüzden Gençlik Kolları kongrelerinin ana kademe kongrelerinden sonra olması bence daha iyi. Geçmişte gençlik kollarıyla siyasete başlayan birçok arkadaşımız büyüklerimiz partinin önemli ve etkili yerlerinde görev aldılar. Şuanda da hemen hemen her ilçemizde il ve ilçe yönetimlerinde görev alabilecek kapasitede arkadaşlarımız var. Liyakat sahibi arkadaşlarımızın görev alabilmesi için bu süreçte il başkanlığı olarak bu işin takipçisi olacağız.

Elif Öksüz: Muhtemelen tam anlamıyla ilçelerde kadroların değişeceğini düşünüyorum. Kadın ve genç arkadaşlarımızın listelerde daha çok olacağına eminim. İlçe Başkanlarımızın önümüzde genel bir seçim var ve bu seçimde nasıl bir strateji uygulayacakları hepsi bu kongre süreci netleşecektir diye düşünüyorum. İl olarak, bütün ilçelerimizin genel değerlendirilmesi yapılacak. Değişmeler mutlaka olacaktır. Teşkilatın çalışmaları inanın hiç bitmiyor. Serkan arkadaşımız ve ben teşkilat komisyonundayız. Her gün önümüze farklı bir çalışma geliyor.

Sizce Beykoz AK Parti İlçe Başkanlığı görevine Adem Sefer devam eder mi?

Elif Öksüz: Henüz böyle bir değerlendirme için erken ama bence Adem Sefer devam edebilir.

Serkan Şahin: Ak Parti de artık gençlerin ağırlıklı olacağı yeni bir dönem başlıyor, gençlere daha çok şans verilecek diye düşünüyorum fakat Adem Sefer, 7 yıldır görevini başarılı bir şekilde sürdürüyor. Girdiği tüm seçimleri başarı ile sonuçlandırdı en iyi değerlendirmeyi zamanı geldiğinde büyüklerimiz yapacaktır diye düşünüyorum.

Son olarak söylemek istedikleriniz var mı?

Elif Öksüz: Evinin yükümlülüğünü öteleyip sokaklara kendilerini atan, sabahtan akşamlara kadar sokaklarda çalışan, aldığı sorumluluğu sonuna kadar yerine getiren çok ciddi bir kadın teşkilatımız var. Bu insanların vefası ödenemez. Benim 2 tane evladım var inanın ben onların çocukluklarını, nasıl uyuduklarını çoğu zaman göremiyorum. Onların geleceği için çabalıyoruz. Tabi ki sadece kendi çocuklarımız için değil, ülkemiz çocukları için çabalıyoruz. Aslında kadın kolları bir nevi gençlik kolları içinde çalışıyor. Biz onların neslini güzelleştirmek için çalışıyoruz. 6 yıl Beykoz’da ekibimle birlikte güzel işlere imza attığımızı düşünüyorum. O zamanın Gençlik Kolları Başkanı Fatih Yılmaz’ın ve Kurucu Başkanı Ahmet Hulusi Batu’nun ekibi ile çalıştık. Akabinde Adem Sefer’in ekibiyle çalışmalara devam ettik. 3 kademe koordineli bir şekilde çalıştık. Birbirimize hep destek olmaya çalıştık. Mahalle teşkilatlarımızdaki arkadaşlarımızın büyük özverilerini görerek bu süreci geçirdim. Hamdolsun, ben razı olarak Beykoz’dan ayrıldım. İnşallah onlarda benden razıdır. Kendi sağlık problemim sürecinde yanımda olan anneme de teşekkür etmek istiyorum.  Her zaman yanımda, onun sayesinde bu çalışmaları yapabiliyorum. Rabbim onun gücünü, sağlığını daim etsin. Bir de tabi eşim. Bu süreçte onunda desteğini çok gördüm. Geceleri dışardaydım. Hiçbir zaman bana sitem etmedi. Her zaman beni destekledi. Kendisine de buradan teşekkürlerini iletiyorum.

Serkan Şahin: Seçim dönemlerinde eşi hastanede kendisi sahada çalışan arkadaşlarımız vardı. Ya da yeni evli ama eşine ayıracağı vakti burada akşamlara yada sabahlara kadar çalışarak geçiren  arkadaşlarımızın olduğuna şahit oldum. Saha çalışmalarından dolayı okulunu veya işini aksatıp sıkıntıya düşen arkadaşlarımız odu onların hakkı hiçbir şekilde ödenemez. Bu teşkilatlar o fedakar insanlar sayesinde büyük başarılara imza attı. Bizim en güzel değerlerimizden biri de vefa dır, geçmişte görev alıp şuan aramızda olamayan arkadaşlarımızla zaman zaman bir araya gelip ahde vefa göstermeye çalışıyoruz. Vefasız bir siyaset zahmetsiz bir uğraştır ve başarı elde edemez diye düşünüyorum. Dilerim Rabbim yaptıkları fedakarlıkları ahirette karşılarına çıkarır çünkü tüm fedakarlıkları ülkesi için davası için yaptılar.

Bizler fedakarlık yapıyoruz ama bizden daha çok fedakarlığı ailelerimiz yapıyor. Ben 2009 yılında evlendim. Evlenene kadar bu süreçte benim en büyük destekçim annem ve babamdı. Sabahlara kadar beni bekledikleri anlar oldu. Annem yada  babamın beni beklerken  kanepede uyuya kaldığını çok  gördüm. Onların hakkı hiçbir zaman ödenemez. 2009’dan sonrada benim en büyük destekçim eşim oldu. Genç yaşımıza rağmen eşimize ayıracağımız vakti teşkilatımıza ayırdık. Özellikle Ramazan aylarında ailelerimize ve yakınlarımıza çok az zaman bir araya geldik. Belki gönül kırıklıkları bile oluştu. Onlardan özür diliyorum. Haklarının ödenemeyeceğini düşünüyorum. Desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum.

Haber: Burcu Çelik

 

YORUMLAR...