Reklam
Türk ve Polonya ilişkileri Beykoz’da masaya yatırılacak

Türk ve Polonya ilişkileri Beykoz’da masaya yatırılacak

Beykoz, "Türkiye-Polonya İlişkilerinin 600’üncü Yıldönümü Sempozyumu"na ev sahipliği yapacak.


İstanbul’daki Polonya köyü olan Polonezköy’ün yer aldığı Beykoz, iki gün sürecek Türkiye-Polonya İlişkilerinin 600’üncü Yıldönümü Sempozyumu’na ev sahipliği yapacak.


Beykoz Belediyesi tarafından 27-28 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek sempozyuma yurt içi ve yurt dışından çok sayıda akademisyen ve tarihçi konuşmacı olarak katılacak. “Başbakanlık Osmanlı Arşiv Belgelerinde Osmanlı-Lehistan İlişkileri” konulu serginin yer alacağı sempozyumda, Polonezköy’ün tarihi, dini, kültürel mekanlarına gezi düzenlenecek, dostluğun sembolü olan Polonezköy halkının Türk ve Polonya’daki akrabaları ile olan ilişkileri de masaya yatırılacak.


İki ülkenin dışişleri bakanları tarafından imzalanan niyet beyanı ile başlayan 600’üncü yıldönümü etkinlikleri, Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski’nin Türkiye’ye gerçekleştirdiği resmi ziyaretle start almış, çeşitli sergilerle devam etmişti.


Türkiye’deki tek Polonya köyü olan ve Polonya kökenli vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Polonezköy’ün yer aldığı Beykoz’da gerçekleştirilecek ve iki gün sürecek sempozyumda; Türkiye-Polonya arasındaki derin tarihsel ilişkiler yansıtılacak, iki ülkenin kültürünü tanıtacak kapsamlı ve çok yönlü çalışmalar, sunumlar ve sergiler yer alacak.


Sempozyumla ilgili bilgi veren Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Polonezköy’ün iki ülke arasındaki dostluk ve ilişkileri sonucu doğduğunu, kardeşlik ve barışın sembolü olduğunu belirterek, “İki gün sürecek sempozyum, sergi ve kültürel geziyle iki ülke arasındaki dostluk ve ilişkiler güçlenecektir” dedi.

YORUMLAR...