Reklam
Reklam
Onur Öymen’den Beykoz’da gündeme ilişkin açıklamalar!

Onur Öymen’den Beykoz’da gündeme ilişkin açıklamalar!

Beykoz Türk Ocakları’nın düzenlemiş olduğu toplantıya; konuşmacı olarak katılan CHP Eski Milletvekili ve Büyükelçi Onur Öymen, büyük ilgi gördü.

Beykoz Türk Ocakları, Beykoz Boğaziçi Restoran’da düzenlediği kahvaltılı toplantı ile bir araya geldi. Toplantının önemli konuklarından biri olan CHP Eski Milletvekili ve Büyükelçi Onur Öymen’in yanı sıra; Beykoz Türk Ocakları Başkanı Mustafa Arman, CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan, MHP Beykoz İlçe Başkanı Akif Taşdemir, CHP’li bazı meclis üyeleri ve Türk Ocakları’nın mensupları katıldı.

Oldukça kalabalık olan toplantının açılış konuşmasını, Türk Ocakları Başkanı Mustafa Arman gerçekleştirdi. Beykoz Türk Ocakları’nın yaklaşık 8 sene önce açıldığını belirten Arman, bölücü ve işbirlikçi partiler hariç bütün partilere aynı mesafede olduklarını vurgulayarak kürsüyü CHP Eski Milletvekili ve Büyükelçi Onur Öymen’e bıraktı.

Halkı Müslüman olan ülkelerde laiklik yoksa demokrasi de yok!

Toplantıya katılmaktan ötürü büyük bir memnuniyet duyduğunu dile getiren Öymen, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Ortadoğu’da yaşanan olayların en önemli eksikliğinin ‘demokrasi’ olduğunu söyleyen Öymen, konuşmasında; “Çünkü demokrasinin Ortadoğu’ya gelmesini büyük devletler istemedi. 1907’de demokrasi inşa ediliyor ancak bırakmıyorlar. Ruslar bombalıyor. Daha sonra Suriye’de demokrasi girişi petrol yüzünden Suriye’de darbe yapıyor. Ancak bu bölgenin tek demokratik ülkesi Atatürk’ün kurduğu laik Türkiye’dir. Halkı Müslüman olan ülkelerde laiklik yoksa demokrasi de yok! Bugün Ortadoğu ülkelerinde demokrasi olmamasının nedeni, laiklik olmamasıdır” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’yi her zaman bu Ortadoğu çatışmalarının içine çekmek istediler!

Atatürk’ün milli çıkarlarımıza sahip çıktığını belirterek sözlerini sürdüren Öymen: “Atatürk, İran Şahı’nı davet ediyor, Türkiye’de Şah 9-10 gün Türkiye’den etkileniyor ve ‘Biz de böyle olmalıyız’ diyor. ‘Bunu nasıl yaparız’ deyince de Atatürk, ‘Ancak demokrasiye geçerek yaparsınız’ diyor, fakat İran bunu başaramıyor. Atatürk’ün Ortadoğu’ya sırtını döndüğü bir yalandır. Atatürk Kurtuluş Savaşı zamanında Ortadoğu ülkelerinden destek almıştır. Atatürk’ten sonra da bu politikalara devam ettik. Türkiye’yi her zaman bu Ortadoğu çatışmalarının içine çekmek istediler. Örneğin; İran-Irak Savaşı. Türkiye İran’ın menfaatlerini Irak’ta, Irak’ın menfaatlerini de temsil etti. 1960’lı yıllarda bölgede terörizm başladı. Önce İsrail ile 1930’larda başladı, sonra 1960’larda Filistinlilerle devam etti. Türkiye hep bu terör eylemlerinin dışında kalmayı başardı. Ne zaman 1974 Kıbrıs Barış Harekatını yaptı, işte o zaman 1975 yılında Asala Terör Örgütü 40’dan fazla büyükelçi ve diplomatımızı öldürdü” diyerek Rum, Kürt ve Ermeni Terörizmini Gazeteci Uğur Mumcu’nun iyi tespit ettiğini söyledi.

NATO, PKK teröründe Türkiye’ye hep ‘köstek’ oldu!

“Öcalan, nerede yakalandı? Nairobi’de, cebinde de Kıbrıs Rum Pasaportu vardı. NATO ilk defa 11 Eylül tarihinde Amerika’nın ikiz kulelerinin vurulduğunda 5. maddeyi işletti. Bu bir milattır. NATO’nun terörizm konusunda, terörizmi yok etme konusunda daha aktif olmasını biz önerdik” diyen Öymen; ancak NATO’nun PKK teröründe Türkiye’ye hep ‘köstek’ olduğunu ifade etti. Türkiye’nin PKK’yı Kuzey Irak’tan tasfiye etmesini istediklerine vurgu yapan Öymen: “Peki, şimdi ne diyorlar? IŞİD Kobani’de Kürtleri yok ediyor, siz de girin. Türkiye’nin PKK ile mücadele etmesi ABD çıkarlarına aykırıdır. Türkiye, PKK ile müzakere edilsin. 2007’de rapor edildi. Bugün bütün bunlar uygulanıyor. Bu rapor bir STK raporu değil. ABD’nin eski hükümet temsilcileridir. 2008’de ABD, Türkiye’yi PKK ile masaya oturmaya ikna ediyor. Suriye’de terörle mücadele edip başaran tek ülke Türkiye’dir. PKK’yı Suriye’den çıkardık. Suriye’ye sert bir nota verdik ve buna Suriye şaşırdı. Rahatsız oldular. Suriye sınırına doğru bir birlik kaydırdık. Sorun bir süre çözüldü. Bunu bir kişi bile ölmeden başardık. Aynısını Irak’ta yapın dedik hükümete ama yapamadılar” dedi.

Suriye ve Irak’ta ki bu kaostan faydalanan bir sürü terör örgütü Türkiye’ye yerleşti!

Suriye ve Irak’ta ki bu kaostan faydalanan bir sürü terör örgütünün Türkiye’ye yerleştiğini belirten Elçi Onur Öymen: “Neymiş efendim: ‘Suriye’de Esad’a karşı silahlı grupları desteklerseniz sıkıntı olur’. Türkiye’yi Ortadoğu’daki bataklığa sürüklüyorlar. Pakistan’da da aynısını yaptılar. Pakistan şu anda büyük bir kaosun içine sürüklendi. Şimdi aynısını bize yapıyorlar. Terör örgütüyle masaya oturuyorlar. Barış süreci, tavizler… İşin özü şu: Kuzey Irak’ta bir Kürt Devleti kurdurtmak. Barzani 2-3 ay önce ‘Bağımsız devlet ilanını yapacağız’ dedi. Bölgede ikinci bir İsrail kurmak istiyorlar. Çünkü bölgedeki petrollerin yüzde 40’ı buraya yakın. Tüm gelişmeler ABD, Avrupa ve İsrail’in çıkarınadır. IŞİD ne zaman ki Suriye’deki Irak’taki, Kobani gibi Kürt bölgelerini ve petrol bölgelerine saldırdı, dünya rahatsız oldu. Suriye’de olup biten en çok İsrail için önemli. İran’dan Akdeniz’e kadar bir Şii ağırlığı var. İsrail’in çıkarları için bu Şii’ler yok olmalı. Türkiye’de bir sünni oluşum çabası içinde. Müslüman Kardeşler Örgütü’nün Suriye’de aktif olması isteniyor. Mısır’da Müslüman Kardeşler Örgütü, Mursi ile iktidara geldi ancak Sisi devirdi Mursi’yi. Mısır’daki bu devrime en çok karşı çıkan Türkiye oldu. Müslüman Kardeşler Örgütü 1949’da Mısır’ın başına bela oldu. 1954’de ayaklanma çıkardılar. 30 bin kişi öldü. Müslüman Kardeşlerin 3 yöneticisine Türkiye kucak açtı” şeklinde konuşmasını tamamladı.

Cumhuriyet dönemi politikalarına geri dönmeliyiz!

“Yapılacak olan şu, Cumhuriyet dönemi politikalarına dönmek. Tek başına askeri harekat çabalarına girmeyeceğiz. Kötümser olmayacağız. Türkiye daha kötü koşullardan çıkmasını başardı. Bütün partilerin elbirliğiyle bir Milli Politika üreteceğiz. Yapılan şeyler, iç politika malzemesi yapılmamalı. Başaracağız, inancımızı kaybetmemeliyiz” diyen Öymen’in konuşmasının sonrasında Beykoz Türk Ocakları Başkanı Mustafa Arman, Onur Öymen’e plaket takdim etti.

Onur Öymen, programın sonunda yazdığı kitabı sevenlerine imzaladı.

YORUMLAR...