Reklam
Reklam
Cihan Bağdatlı

Çayır’ımı Geri İstiyorum…

Göksu, Küçüksu Anadoluhisarı… Büyüklerimin dilinden düşmeyen Çayır…

“Bizim zamanımızda mısır, eğlence, piknik yapardık. Uçurtma uçururduk, müzik performansları yapılırdı…”

Bu sözleri o kadar çok duyuyoruz. Sadece duyuyoruz. Şimdi?

Şimdilerde Küçüksu Çayırı olarak anılan asıl ismi “Göksu Çayırı” olan Küçüksu Kasrı’nın bulunduğu yerdeki geniş çayırımız…

Durumu yılan hikâyesi olan yıllardır tekrar halkın hizmetine açılacak sözleri bu zamana kadar henüz gerçekleşemedi.

Bölgede bulunan Marmara Üniversitesi’yle bir takım sıkıntılar olduğu bilinmekte. İBB Belediye Başkanı Sn. Kadir Topbaş, Beykoz Belediye Başkanımız Sn. Yücel Çelikbilek çayırımızın tekrar halkın hizmetine sunulması hakkında birçok demeç ve sözleri bulunuyor.

Ekim 2014’teyiz.

Çayırımızın Küçük Kasrı tarafında kalan kısmı, İSPARK tarafından işgal edilmiş durumda. Tarihi çayırımıza moloz dökülerek linç edildi. Üzerine kamunun malı, halkın kullanımına mahal olmuş yılların tarihi Göksu Çayırı’nı otopark yaptınız!

Hani bizim çayırımız geri geliyordu!

Avukat Sn. Ferda Kazancıbaşı, Anadoluhisarı Turizm ve Kal. Derneği, Anadoluhisarı Göksu Mahallesi Kal. Ve Day. Derneği Başkanı Sn. Gül Bağdatlı’nın çayırla ilgili birçok çalışmaları olduğunu biliyorum.

Çayır üzerinde sanki birisinin parmağı var, gözünü bu araziye dikmiş ve hiçbir şey yaptırmıyor…

Ne mutlu ki; Çayırımızda bulunan yıllar önce yıkılan tarihi cami, arşiv fotoğrafları ve belgelerden yola çıkarak geçmişte olduğu gibi küfeki taşı ve horosan harcıyla aslına uygun olarak inşa edildi. 2013’te başlayıp bir yıl süren inşaat sonunda, Mihrişah Valide Sultan Camii 64 yıl sonra yeniden hayat buldu.

Büyüklerimin ve Hisar’ın en eskilerinin camii den bahsederken gözlerinde ki mutluluğu görmek beni inanılmaz mutlu ediyor. Tarihi yâd etmek için harika!

Çayır’ın tarihi temasına geri dönmesi için neyi bekliyoruz? Bütün merciler ha oldu ha olacak şöyleydi böyleydi…

Kaç yıl geçti?

Beklemek mi! Sabır kalmadı.

Çayır’ımı Geri İstiyorum!

YAZARIN DIGER YAZILARI

YORUMLAR...