Reklam
Reklam
Beykoz’da yeni bir isme, taze kana ihtiyaç var!

Beykoz’da yeni bir isme, taze kana ihtiyaç var!

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer, 5.Olağan Kongre öncesi Beykoz Güncel Haber’e konuştu

Beykoz Güncel Haber olarak AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer ile 5.Olağan Kongreye giden yol üzerine sohbet gerçekleştirdik.

AK Parti İlçe Binası’nda gerçekleştirdiğimiz sohbetimizde, büyük kongrenin ilk adımı olan delege seçimlerinden başlayarak süreci konuştuk.

7 senedir AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığını yürüten Adem Sefer, AK Parti’nin bir dava partisi olduğunu vurgulayarak başa gelen isimlerin önemli olmadığını ifade etti.

Bu tip siyasi kurumlarda ‘kan değişimi” olmasına dikkat çeken Başkan Sefer, adaylığının ise henüz netleşmediğini belirtti.

Aday adına ortak bir payda da buluşmanın ise, partiyi bölmekten çok parti içi birliği güçlü kılacağının altını çizen Sefer, bu noktada AK Parti kadrolarının zaten ortak kararlar veren bir yapı olduğunu söyledi.

Öncelikle delege seçimlerine dair düşüncelerinizi alabilir miyim?

Demokrasinin gereği siyasi partiler, bu delege sistemini uyguluyor. Bizde kuruluşundan bu zamana kadar gelen arkadaşlarım da dahil kısmen belli miktarda hepsinden alarak belli bir delege yapısı yapıyoruz. Şu anda bölgemizin 4 -5 büyük mahallesinde sandıklarımızı kurduk. Diğer mahallerinde toplu olmasını ve şartların uygun olmasını düşünerek ilçe binamızda sandıklarımızı kurduk. Demokratik bir ortamda seçimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Bizde hamdolsun, böyle bir sıkıntı yok. Mahallerimizin belli bir delege yapısı var, ona uygun olarak delege seçimlerimizi yapıyoruz. Tabi bu delege seçimlerinin bitiminde, kongre süreci başladığı için Allah nasip ederse eğer 29 Kasım saat 15.00’da Beykoz’da 5. olağan kongremizi gerçekleştireceğiz. Bu bir süreç. Bununla ilgili şu söylenecek; şu an ben ilçe başkanıyım, il ve genel merkezimizle değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Süreçte devam etme ya da etmeme kararını ilerleyen zamanda il ve genel merkezle yapacağımız istişare toplantısının ardından vereceğiz. Ben 7 yılı aşkın bir süredir teşkilatta ilçe başkanlığı görevimi yürütüyorum. Ben olurum veya olmam bizim için problem değil. Bu bir bayrak yarışı. Yapacağımız istişarelerin sonucunda daha dinamik, bu yapıyı daha yukarıya taşıyacak bir arkadaşta karar kırarsak sevinirim. Bu arkadaşa yardımcı olmak bizim boynumuzun borcu. Biz bu bayrağı arkadaşa teslim ederiz. Benimle birlikte 7 senedir; 3 referandum ardından da 4 yerel seçim atlattık. Hamdolsun, hepsinde de Beykoz’da belli bir oy oranının yukarısına çıktık. Bundan sonra gelecek arkadaşlar, yeni bir teşkilat yapısıyla birlikte Beykoz’a hizmet etmeye devam ederiz. İnşallah, partimize ve Beykoz’umuza hayırlı olur.

Peki, ilçe başkanlığına aday isimler belli oldu mu?

Şu an benim adaylığım netleşmedi, birkaç arkadaşla bu nokta da zaten görüşüyoruz. Hepsi bizim teşkilatta değer verdiğimiz arkadaşlarımız. Onların ortak görüşü eğer, ‘Biz birliktelikten yanayız. Bu birliktelik sizinle devam eder’ derlerse devam ederiz. Olmazsa da, mutlaka 3-4 aday çıkacaktır. Az veya fazlada çıkabilir, bilemiyorum. Hepsiyle bir araya gelip istişarelerimizi gerçekleştireceğiz. Normalde biz tek aday çıkmasında yanayız. Çünkü teşkilatın içinde bölünme olmasını istemiyoruz. Eğer biz Beykoz’da arka arkaya bu seçimleri elde ettiysek, birliğimiz ve beraberliğimiz sayesinde oldu. Gönlümüz, tek adayda birleşerek arkasından gitmek. Sonrada inşallah yeni bir yapıyla birlikte Beykoz’a daha iyi hizmetler yaparız.

Öyleyse şu an için güçlü bir isim yok…

Şöyle, şu an net güçlü bir isim yok. Bunu düşünen arkadaşlarımız var, düşünmeleri de en doğal olanıdır. Ama sürecin içerisinde bazı şeyler netleşmeye başlayınca, o arkadaşlarla hep beraber oturacağız ve ortak bir karar çıkaracağız. Zaten bizim, beraber oturarak ortak bir paydada buluşmayı seven bir yapımız var. Dolayısıyla bu birlikteliği inşallah ilerleyen süreçte sağlayıp ortak bir aday çıkarırız.

Siz aday olacak mısınız?

O netleşmedi. Yakın bir zamanda netleşir. İl bir çalışma yapıyor, genel merkez zaten bu işin takibini yapıyor. İl şuna karar verecek; ‘Adem’le devam edelim mi, yoksa etmeyelim mi?’Sonrada oturup benimle istişare yapacak. Belediye Başkanımızla da istişare yapacaklar. Tabi burada ilin kararı kadar benim kararımda önemli. İlle beraber ortak bir karar alacağız. Devamsa zaten problem yok. Devam değilse de aday olan arkadaşlarla hem şahsım hem de ildeki arkadaşlar oturacağız ve neticesinde ortak aday çıkaracağız.

Sizin bireysel olarak düşüncenizi almam gerekirse, ‘Ben devam etmeliyim’ diye düşünüyor musunuz? Yoksa, ‘Ben devam etmemeliyim, teşkilat değişmeli veya yeni birileri gelmeli’ diye mi düşünüyorsunuz?

Benim şahsi görüşümü sorarsan, her zaman bu tip kurumlarda yenilenmeye ihtiyaç olduğuna inanıyorum. Onu net bir şekilde söyleyeyim. Burada ilin kararı devamsa, o noktada fazla söyleyecek bir şey yok. Ama devam değilse, şunu net söylemek isterim. Şundan dolayı devam etme gerekliliği duyarım: Olur ki, il bana bu noktada karar senin derse benim kriterim şu olacak; eğer teşkilatta bölünmeye sebep olamayacaksa ve tek bir aday etrafında uzlaşıyor olursak ben o arkadaşlarla devam edilmesinden yanayım. Yani geri durmaktan yanayım. Ama ‘Yok bir sıkıntı olacak, teşkilatta bölünmeler olacak’ şeklinde bir durum olursa devam etmekten yanayım. Benim düşüncem, değişimden yanayım. Çünkü artık ben 7 senedir buradayım. Teşkilatın artık bu noktada yenilenmesi, genişlemesi lazım. O yüzden yeni bir arkadaşa yeni bir taze kana ihtiyacımız var.

Sizce ilçe başkanı genç birisi olmalı mı?

Şöyle söyleyeyim, ne çok yaşlı olsun ne de çok genç. Çünkü, hem teşkilatta ağabeylik yapacak hem de bu işi hareketli bir şekilde yürütecek. Bu yapıda biri olmalı ki, bizim teşkilatımız bu konuda çok zengindir. Sıkıntımız yok. Bir arkadaşımıza veririz bu görevi, çokta önemli değil isminin Ali, Veli olması. Başa gelecek arkadaşa her türlü desteği veririz. Çünkü bizde bu teşkilatın bir parçasıyız. Her zaman söylüyorum, AK Parti bizim ailemiz. Bu aile içerisinde bugün ben varım yarın bir başkası olur ama bu aile daha genişlemeli ve daha yukarılara çıkmalı. Bu noktada bizim üzerimize düşen ne ise onu yaparız.

Merak ettiğim başka bir konu daha var, Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın ardından Başbakan olarak ve AK Parti’nin Genel Başkanı olarak Ahmet Davudoğlu getirildi. Sizce yerel olarak değerlendirecek olursak eğer Beykoz AK Parti kadrolarınca Davudoğlu benimsendi mi?

Sayın Cumhurbaşkanımızın gücü bu parti içerisinde asla ve asla inkar edilemez. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, her konuşmasında bize şunu ifade etti: ‘Biz kurumsal olmalıyız’. Hamdolsun, AK Parti şu an kurumsal oldu. Yani bugün Sayın Davudoğlu ile devam ediyoruz, yarın bir başkası da olsa bu kurum, bu yapı hepsini kabul edecektir. Biz şuna inanıyoruz, bizde lidere bağımlılık yok. Bu partinin reisi belli. Bu partiyi bir yerlere taşıyacak ekip de her ne kadar yenilense bile dava şuurunu kaybetmediği sürece isimlerin değişmesi ifade etmez. Davudoğlu’da bana göre taze kandır. İnşallah bu 2015 seçimlerinde sahaya da yansıyacaktır. Daha taze bir kanla da inşallah bu süreci noktalarız.

O zaman AK Parti için şunu diyebiliriz, lider bağımlılığından çok davasına inandığı bağımlılıktan ötürü kazanıyor…

Evet. Zaten bu partinin kuruluşundan bu yana hep aynı çizgide devam etti. Bizde koltuklar hiçbir zaman vazgeçilmez değil. Önemli olan bu koltukları dolduranların haklarını vermeleri. Önce buna dikkat ediyoruz.

Son olarak ifade etmek istedikleriniz var mıdır?

Demokrasinin gereği biz bu süreci başlattık. Beykoz’umuza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Hizmet adına çıktığımız bu yolda inşallah Rabbim hayırlı kılar.

Haber: Burcu Çelik

YORUMLAR...