Reklam
Reklam
Beykoz Belediye Meclisi’nde ’Bütçe’ gerginliği!

Beykoz Belediye Meclisi’nde ’Bütçe’ gerginliği!

Beykoz Belediyesi’nin 2015 yılı bütçesi, AK Parti ve CHP Grubu arasında gerginliğe yol açtı.

Beykoz Belediyesi’nin 2015 bütçesi AK Parti ve CHP Grubu arasında gerginliğe yol açtı. 285 milyon olarak belirlenen 2015 yılı bütçesi, AK Parti Meclis Grubu’nun tek başına oylamasıyla meclisten geçti. Bütçe görüşmeleri, zamanın ilerlemesi ile AK Parti Grubu ve CHP Grubu arasında gerginliğe yol açtı.

Bütçe görüşmeleri esnasında çıkan Alevilik tartışması sonrası CHP meclis üyeleri salonu terk ederken Gülay Demirel ve Cavit Gül’ü dışarı çağrılmalarına rağmen Başkan Çelikbilek’in konuşmasını sonuna kadar dinlemesi dikkat çekti.

Yaşanan gerilimin ardından CHP Grubu’nun toplantı salonunu terk etmesi sebebiyle 285 milyon olarak belirlenen 2015 yılı bütçesi, AK Parti Meclis Grubu’nun tek başına oylamasıyla meclisten geçti.

Salim Öztürk: Bu plan, kendi mutfağımızdan çıkan bir plandır!

Sonrasında müdürlük performans hedefleri ve maliyetleri içeren programa geçildi. Bütçeden sorumlu Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, 2015-2019 Yılı Stratejik Planı, 2015 Yılı İdare Performans Programı hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu raporu ile ilgili meclise genel bilgiler verdi.  Bilgilerini, sunum eşliğinde meclis üyelerine aktaran Öztürk; “Bu plan, kendi mutfağımızdan çıkan bir plandır. Bu planın amacı, belediyemizin önümüzdeki 5 yıla damgasını vuracak çalışmaların bir hazırlığıdır. Beykoz Belediyesi’nin orta ve uzun vadede amaçlarını, temel ilke ve politikalarını, hedef ve önceliklerini, performans ölçütlerini içeren bir plandır. Biz çevre araştırmalarıyla ortaya koyduğumuz, güçlü ve zayıf yönlerimiz bu aşamada elde ettiğimiz çevresel fırsat ve tehditler ile birlikte değerlendirilerek en uygun stratejiler belirlenmeye çalışılmıştır. Yaptığımız çalışmalar neticesinde Beykoz Belediyesi için beklediğimiz misyon ifadesini, ‘Boğazın incisi, İstanbul’un nefesi, sakinliğin ve huzurun adı Beykoz’ da, kendi Beykoz’a ait hisseden herkese kamu hizmetlerini kesintisiz, adil, şeffaf bir şekilde sunarak kaliteli yaşam alanı oluşturmak’ olarak belirledik. Beykoz Belediyesi’nin vizyonunu ise, ‘İstanbul’un güzide merkezi Beykoz’u tarihin mirası, yeşili ve mavisiyle dönüşümünü tamamlamış huzurlu, kaliteli, modern bir kent haline getirerek geleceğe taşımak’ olarak belirlenmiştir” diyerek belediyenin performans programını tablolar halinde anlattı.

Yücel Çelikbilek: Stratejik planı kabul etmemek, akıl işi değil!

Öztürk’ün sunumunun ardından kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Stratejik Plan ve İdare Performans Programı hakkında önemli bir iş yaptıklarına vurgu yaparak; “Bu usul, 2014 yılındaki değişikliklerden sonra gündeme geldi. Daha önce bu programlar yoktu. Her yıl, yıllık program yapardınız, ona göre çalışırdınız. 2004 öncesi yapılan yasal çalışmalardan sonra belediyelere, 5 yıllık stratejik plan yapma zorunluluğu getirildi. Daha önceki yıllarda dışarıdan uzmanlar getirmiştik ama bu yıl planı kendimiz yapacağımız kanaatine vardık. Salim Öztürk ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Stratejik Plan ve Performans Programı, meclise oylamaya sunuldu. Ancak, CHP Grup Başkanvekili Aydın Düzgün, stratejik plana ‘ret’ cevabı verdi. Başkan Yücel Çelikbilek ise, durum karşısında şaşkınlığını gizleyemeyerek; “Arkadaşımız, özgür iradesiyle kabul etmedi. Halbuki, plansız belediye olmaz. Bütçeyi kabul etmeyebilirsin ama stratejik planı kabul etmemek demek akıl işi değil” ifadelerini kullandı. Stratejik plan, oy çokluğu ile kabul edildi.

Emin Yavuz: 2015 yılı bütçesi, 285 bin TL olarak belirlenmiştir!

Stratejik Planın oylanmasının ardından performans programı, gelirler ve bütçe harcama kalemleriyle ilgili grup sözcüleri görüşlerini aktardı. AK Parti Meclis üyesi ve Bütçe Komisyon Başkanı Emin Yavuz söz hakkı alarak, 2015 Yılı Bütçesi hakkındaki Plan ve Bütçe Raporu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Beykoz Belediyesi’nin 2015 bütçesine hazırlanırken üzerinde titizlikle durdukları birkaç noktanın olduğuna dikkat çeken Yavuz: “Birincisi, belediye kaynaklarının en etkin, en verimli bir biçimde kullanılması. İkincisi, bir önceki yılın gerçekleşme oranı. Üçüncüsü, yaşam kalitesi daha iyi bir Beykoz hedefine ulaşmak için yapılması gereken hizmet ve projeler göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Bütçemiz, bir önceki yıla göre yaklaşık %15,38’lik bir artış öngörülmüştür. 2014 bütçesinde öngörülen 247 milyar TL olan bütçe rakamı, 2015 yılı için 285 bin TL olarak belirlenmiştir” şeklinde konuştu. Gider bütçesini 2013, 2014 ve 2015 yılları karşılaştırarak meclise sunan Yavuz, bütçenin belediyeye ve Beykoz’a hayırlı olmasını diledi.

Cavit Gül: 2015 bütçesi, realist bir bütçe olmamıştır!

CHP Meclis Üyesi Cavit Gül, bütçe konusunda görüşünü hazırladığı grafiklerle aktarmak üzere kürsüdeki yerini aldı. 2015 belediye bütçesinden bahsetmeden önce önceki dönemlerdeki bütçe ve gerçekleşme oranlarından bahsetmek istediğini söyleyen Gül: “Belediye bütçeleri, gerçekleşme oranlarındaki başarıları ile ölçülür. 2012 yılında %70, 2013 yılında %77, 2014 yılında ise ilk 8 ayında harcama verilerine bakıldığında 110 milyon TL harcama yapılmış olup, belediyemizin bütçe gerçekleşme oranı yaklaşık %45’dir. Halbuki 2014 yılı, 44 milyon ek bütçe ilave edilerek bütçe toplamı 247 milyondur. Bütçenin %55’i kalan 4 ay süre içerisinde mümkün olmadığı açıkça ortaya çıkmıştır. Bütçedeki hesaplamaların bu kadar yüksek olması planlamanın yapılmadığını, dolayısıyla halka hizmet götürme noktasında başarısız olduğu göstermektedir. Bizlerin sokak, mahalle ve caddelerimizde hizmet almak istediğimiz Fen İşleri Müdürlüğü’dür. Diğer müdürlüğümüz ise, Özel Kalem Müdürlüğü bütçesidir. 2010 yılına kadar yaptığımız araştırmalar sonucunda Fen İşleri Müdürlüğümüzün bütçesi, 18 milyon 26 bin 600 TL olarak; 2015 yılında hazırlanan Fen İşleri Müdürlüğü bütçesi, 46 milyon 148 bin TL olmuştur. Özel Kalem Müdürlüğü’nün, 2010 yılı bütçesi 1 milyon 900 bin TL; 2015 yılında ise, 7 milyon 213 bin TL hazırlanmıştır. Gerçekleşme oranlarına bakıldığında Özel Kalem Müdürlüğü, kendine ayrılan bütçe kalemini aşarken Fen İşleri Müdürlüğü hiç bir yıl kendine ayrılan bütçeyi kullanmadığı görülmektedir” diyerek Beykoz halkının yatırım müdürlüklerine ayrılan bütçeden tamamen faydalanmadığını görmekte olduklarını belirtti. 2015 Ulaştırma Müdürlüğü bütçesinin; taşıt kiralama ve iş makinası kiralama giderinin yüksek oranlarda olduğunu ifaden eden Gül, konunun devamlı gündemde olmasına rağmen yeterince doyurucu cevap alınamamasından yakındı. Gül, tanıtım harcamalarının yüksekliğine de dikkat çekti.  ‘2015 bütçesi, realist bir bütçe olmamıştır’ diyen Gül, CHP Grubu olarak bütçeye ‘ret’ oyu vereceklerini söyledi.

Salim Öztürk: Eski notlarımı çıkarsam birebir cevap vereceğim!

Gül’ün anlatımının sonrasında konuşan Başkan Yücel Çelikbilek, bütçe konusunu çok iyi irdelediklerine değinerek; “Belli ki oldukça farklı yerlerden akıl alarak bunu yapmışlar. Biz o akıl alanları geçmiş dönemde burada görmüştük. Ama bir işe yaramadıklarını da biliyorum” şeklinde yorumunu dile getirdi.

Gül’ün konuşmalarına cevap veren Başkan Yardımcısı Salim Öztürk ise; “Ben geçen dönem de buradaydım, bütçe komisyon başkanıydım. Konuşmaların o kadar benzer ki, ben eski notlarımı çıkarsam birebir cevap vereceğim. Ve hiçbir hazırlığımda yok” dedi. Yönetim ve parti olarak tasarrufun ne demek olduğunu, burada tüyü bitmemiş yetimin hakkının da olduğunu çok iyi bildiklerini ve dolayısıyla tek bir kuruşun bile hesabını verecek durumda olduklarını ifade etti. “Bütçe gerçekleşir ya da gerçekleşmez” diyen Öztürk, tek amaçlarının Beykoz halkına iyi hizmet vermek olduklarını da sözlerine ekledi.

AK Parti Grubu adına söz hakkı alan Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu’da, Cavit Gül’ü dinlerken bir Beykozlu olarak üzüntü duyduğunu belirterek; “Sebebi şu: Toplumların gelişmesi, öncelikle o toplumdaki bireylerin kültürel gelişmesine bağlıdır. Bir ilçenin gelişmesini önemsiyorsak, ona değer veriyorsak bir bütün olarak bakmalıyız. Toplumun gelişmesi, bireyin gelişmesi de olmazsa olmazıdır” dedi. Tanıtım harcamalarının içinde sadece sokakta yapılan pankart çalışmalarının olmadığını belirten Kaşıtoğlu, kültürel faaliyetlerin pek çoğunun da giderlerini içinde yer aldığını hatta iftar sofralarının da bunun içerisinde olduğunu ifade etti. Belediye olarak yaptıkları hizmetlerde ve yardımlarda hiçbir parti ayrımı gözetmeden herkese eşit davrandıklarına vurgu yapan Kaşıtoğlu, siyasi yaklaşım dışında gerçekten eksik bir yönleri varsa dile getirdikleri sürece bunu dikkate alacaklarını söyledi.

Aydın Düzgün: CHP’nin lütfen 90 yıllık bir parti olduğunu unutmayın!

CHP Grup Başkanvekili Aydın Düzgün, Başkan Yücel Çelikbilek’e karşı; “CHP’nin lütfen 90 yıllık bir parti olduğunu asla unutmayın. Yani gelenekleri olduğunu, arkasından geldiğini, geçen yıl ki arkadaşlarımızın görüşlerini devam ettireceğini bilmeniz gerekirdi. Bu konuda çok ayıp ettiniz. Fazla bir şey demek istemiyorum”  dedi.

Sözlerini şu cümlelerle sürdüren Düzgün: “Beykoz halkı yetki verdi diyorsunuz. Bize de yetki verdi, denetleme yetkisi verdi. Muharrem Kaşıtoğlu, çok adaletsiz bir yönetim tarzı sergiliyorsun. Ben hiç ayrım yapmadan, herkese dağıtım yapıyoruz, dedin. En az 3 bin tane koli dağıttığınızı söyledin. 300 koli istedik. Sen vermedin, kıyamadın. Adaletlisin ya!” diyerek Kaşıtoğlu’na da sitemlerini dile getirdi.

“Stratejik planın amacı; toplumdan gelen talimatları dikkate alan, katılımcılığı önemseyen, hedefleri netleştirmiş, hesap veren, şeffaf bir yönetim anlayışı oluşturmaktır. Stratejik plan kitapçığı, belediyenin paralarını çar çur etmesini anlatan bir kitapçık. Bu kitapçıkta, Beykoz’u nereye götüreceğini görmedim. Muhalefet yapmak için muhalefet yapma derdim yok!” diyen Düzgün,  yanlışa asla müsaade etmeyeceklerini ifade etti. BEYTAŞ’ın her yıl zarar ettiğini açıklamasını da eleştiren Düzgün, 2B’de satışı yapılmayan yerlerle ilgili de Başkan Çelikbilek’e sorularını yöneltti. En iyi şehir plancılarını belediyenin Beykoz’un vizyonunu geliştirmesi için temin etmesi gerektiğine de vurgu yapan Düzgün, Kavacık yoluna ‘Cam Köyü’ yapılmasını önerdi.

Emine Ünlü’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a başörtüsü teşekkürü!

AK Parti Meclis Üyesi Emine Ünlü de söz hakkı alarak kamu ve kuruluşlarında başörtüsünü kaldırarak bu tür yerlerde söz sahibi olmalarını sağlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini sundu. AK Parti döneminde hizmet görüldüğünü söyleyen Ünlü: ”Yönetim anlayışımız; dil, din, ırk hiçbir ayrımcılığa girmeden toplumun bütün kesimlerinin beklentilerine cevap vermektir. Var olan kaynaklarımızı israf etmeden amaç ve hedeflerimizi planlarla verimli bir şekilde kullanmak ilkelerimizdendir. Beykoz’umuzun gelişimi 3 temel başlıkta olacaktır. Eğitim, sağlık ve turizm” diyerek bu konularda Beykoz’da şu an bir çok örneklerin ve gelişimlerin olduğunun bilgisini kaydetti.

Gülay Demirel: 52 bin oy azımsanmayacak bir oydur!

Ünlü’nün konuşmasının ardından kürsüdeki yerini alan CHP Meclis Üyesi Gülay Demirel, planın CHP’nin onaylamasa dahi meclisten geçeceğini herkesin bildiğini ifade etti. Planlamada anket çalışması yaptıklarını söyleyen Salim Öztürk’e yönelik: “Bende o anketi yapmak isterdim” dedi. Stratejik Plana neden ‘hayır’ dediklerini açıklayan Demirel: “Biz azımsanmayacak bir oyla en az sizin kadar burada söz sahibi olduğumuzu düşünüyorum. Bizi seçen Beykozlular, siz gidin muhalefet olun demiyor. Siz gidin bizi idare edin, dedi. Kurallar gereği siz bizden daha fazla oy aldığınız için bize muhalefet olmak düştü. 52 bin oy azımsanmayacak bir oydur. Burada bizim amacımız katkı sağlamak. Bunu küçümsemek, alay eden tavırlarla bakmak, gülmek bunlar yanlış tutumlardır” dedi. Beykoz halkının artık resimlerde, maketlerde bir şey görmek istemediklerine de dikkat çeken Demirel, icraat istediklerini vurgulayarak onların duygu ve düşüncelerini aktardıklarını belirtti. İstidama yönelik çalışmaların artması gerektiğinin altını çizen Demirel; gençlik merkezi, kadın sığınma evi, spor kulüpleri, çocuk yuvaları, ibadethanelerin ve kent müzesi gibi yerlerin ilçede yer alması gerektiğini söyleyerek; “Alevi vatandaşlar için ne yaptınız?” dedi.

Mecliste gergin dakikalar!

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise, Gülay Demirel’in sözlerine cevap vermek üzere kürsüdeki yerini aldı. Gülay Demirel’in konuşurken haddini aştığını belirten Başkan Çelikbilek: “Beykoz’da hiçbir oyu küçümsemiyoruz ve azımsamıyoruz. Eğer öyle düşünüyorsanız, resmi bir anlayış olur. Bundan sonra selam verirken bile ölçülü veririz. Biz burada aile-kardeş ilişkisiyle size yaklaşıyoruz. 250 bin oyun hepsi, değerli oylardır ve saygı duyuyoruz. Bu bölgede yaşayan herkes bizim için önemlidir. Alevi vatandaşlara sizin sahip çıkmadığınız kadar sahip çıkan bir siyasi anlayıştayız. Her yıl Cemevi’ne ziyarete gittiklerinde araba tahsis eden bu kardeşinizdir” dedi.

“Siz kim, aleviler ile ilgilenmek kim” diyen Başkan Çelikbilek’in konuşmasını, CHP’li meclis üyeleri Aydın Düzgün, Kerem Ersin ve Hakkı Emanet daha fazla dinlememek için toplantı salonunu terk etti. İlerleyen dakikalarda loca da meclisi takip eden CHP’li grup ve Cavit Gül, Gülay Demirel haricindeki meclis üyeleri de yerlerinden kalktı.

Gülay Demirel ve Cavit Gül dışarı çıkma davetine uymadı

CHP grubunun Yücel Çelikbilek’in konuşmasından rahatsızlık duyması ve karşılıklı atışmalardan sonra CHP Grup Başkan Vekili Aydın Düzgün ve CHP Meclis Grubu ayağa kalkarak oturumu terk ettiler. CHP’nin bütün meclis üyeleri salonu terk ederken Gülay Demirel ve Cavit Gül’ün Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’i dinlemeye devam ettiler. Oturumu locadan izleyen CHP İlçe Başkanı Şevket Arıkan locadan inerek meclis üyeleri ile buluştu. Gerçekleştirdikleri “meclisi terk etme” olayından dolayı kutladı. Aldığımız bilgiye göre CHP İlçe Başkanı ve dışarı çıkan meclis üyeleri içerde kalan Gülay Demirel ve Cavit Gül’ü mesajla dışarı çağırmalarına rağmen her iki meclis üyesi de bu çağrılara kulak asmayarak Başkan Çelikbilek’in konuşmasını sonuna kadar dinlemeye devam ettiler.

Bugün 1 lira açığı olmayan bir belediyeden bahsediyoruz!

Başkan Çelikbilek: “Beykoz’un eğitim ve kültür yönünden gelişmesi için yapıyoruz. Kaptanlık kurslarını, müzik kurslarını kim için, ne için açıyoruz. İstihdam artsın diye. Bütçemizi oluştururken 250 bin nüfusumuzun hepsini düşünerek hareket ediyoruz. Sosyal durumu iyi olmayan vatandaşlarımızı her zaman gözetiyoruz. Attığımız her adımda Beykoz’un, Beykozluların ortak menfaatini gözetiyoruz. Bugün 1 lira açığı olmayan bir belediyeden bahsediyoruz. Belediyeler arasında bütçe açığı olmayan bir belediyeyiz. 2015 yılında da aynı kararlılıkla, aynı düşünceyle, aynı tasarruf anlayışıyla hareket etmeye devam edeceğiz. Beykoz Belediyesi olarak bu güne kadar belediye bütçesini en verimli, en faydalı bir şekilde kullandık.  Bizim tek amacımız, 250 bin insanın yüreğinin ortak attığı, kardeşçe yaşadığı bir ilçede yaşam kalitesini artırmaktır” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

Başkan Yücel Çelikbilek’in konuşmasının bitiminde CHP’li Gülay Demirel ve Cavit Gül de salonu terk etti. Bunun üzerine tek başına kalan AK Parti grubu bütçe oylamasını gerçekleştirdi. 2015 Bütçesi, oy çokluğu ile meclisten geçti.

YORUMLAR...