Reklam
Reklam
Beykozlu Gürcüler ’Phallobya Gecesi’ni başlattı

Beykozlu Gürcüler ’Phallobya Gecesi’ni başlattı

Beykoz Batumlular Derneği “Yöresel Sohbet” adı altında başlattığı “Phallobya Gecesi”nin ilkini gerçekleştirdi.

Beykoz Batum Havalisi Gürcü Kültür ve Dayanışma Derneği, yapmış olduğu kültürel etkinlikleriyle adından söz ettirmeye devam ediyor. Beykoz’daki sivil toplum örgütleri arasında en faal derneklerden biri olan Batum Havalisi Gürcü Kültür ve Dayanışma Derneği, geleneksel hale getirmeyi amaçladığı bambaşka bir kültür etkinliği ile yine hafızalardaki yerini aldı.

Kültürel faaliyetlere oldukça önem veren ve ellerinden geldiğince de bunu ön planda tutmaya çalışan Dernek Başkanı Ali Kemal Kılıç ile yönetimi, “Yöresel Sohbet” adı altında ‘Phallobya Gecesi’ etkinliğiyle de yine adından sıkça söz ettirmeyi başaracağa benziyor.

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, AK Parti Meclis Üyesi ve Başkan Danışmanı Nevzat Oral, Artvin Dernekleri Federasyonları Genel Başkan Yardımcısı Savaşer Şentürk, Türk Gürcü Vakfı Başkan Yardımcısı Mevlüt Artvinli, Gürcü Kültür Merkezi Başkanı Fehmi Uzalsvili, Samsunlular Dernek Başkanı Fatih Yılmaz, BİSK Başkanı Abdullah Yümsel, Bulancak Dernek Baskanı Niyazi Aslan’de geceye konuk olarak katılan isimler oldu.

Dernek Logosu’nun da tanıtıldığı gecede akordeon eşliğinde yöresel müzik ziyafetinin verilirken birbirinden leziz yöresel ikramlarda damaklarda tat ayrı bir tat bıraktı. Phallobya (lahana çorbası), simindicadi (mısır ekmeği) ve masoni (yoğurt) isimli yöresel ikramlar konuklara ikram edildi.

Batumlular Dernek Başkanı Ali Kemal Kılıç, yöresel geceyi düzenlemede katkı sağlayan kişilere teşekkür ettiğini belirterek; “Bu sohbet ve yöresel gecemizi geleneksel hale getirmeyi düşünüyoruz. Unutulmaya yüz tutmuş yemek kültürümüzü tekrar canlandırmak için bu tür etkinlikleri sürekli hale getireceğiz. Biz her zaman derneğimizi siyasetin üstünde tuttuk ve tutmaya da devam edeceğiz. Sadece kültür ön planda olacak. Derneğimizin logosunu tasarlarken dernek üyelerimizin fikrini alarak tasarladık. Yeni logomuzun bizi daha çok temsil ettiğini düşünüyorum.  Hem üzüm hem dansımızın bir arada kullanılması bizim için daha özel oldu” şeklinde konuştu.

Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu’ da Batumlular Derneği’nin yaptığı faaliyetlerle iz bıraktığını söyledi. Türkiye’nin 81 ili var gibi görünse de Beykoz’dan bu fotoğrafa bakıldığında Batum’u çok fazla kanıksadıklarını ve Türkiye’nin bir şehri gibi göründüğünü ifade eden Başkan Yardımcısı Kaşıtoğlu; “Kemal Abi’yi çok seviyorum. Çünkü, siyasetin dışında derneği tutabilmiş ender abilerimizden birisi. Gürcü kültürünü ekibiyle birlikte Beykoz’da yaşatmaya çalışan birisi. Beykoz’un sosyal yaşamında bu dernek çok önemli bir yer buldu” dedi.

AK Parti Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda Başkan Danışmanı olan Nevzat Oral ise konuşmasında; “Ülkemizin çevresinde yaşanan çok buhranlı bir dönem geçiriyoruz. İlçemizde de son dönemlerde üst üste gelen kazalar sonucunda ciddi üzüntüler yaşadık. Bunların üzerine mütevazi bir yemek ve müzik etkinlikleriyle bölgenin kültürünü öne çıkartan gece ayrı bir anlam kattı. Dernek Başkanımızın, daha geniş kitlelere ulaşarak markasını yükselteceğine eminim. Elimizden gelen her konuda yanlarında olduğumuzu belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

Son konuşmacı olarak geceye ilişkin düşüncelerini dile getiren Türk Gürcü Başkan Yardımcısı Mevlüt Artvinli’ de; “Bir toplumu birbirine yaklaştıran en önemli öğeler; kültür, gelenek ve müziğidir. Bu gece de bunu yerine getiren Batum Havalisi Derneği’nin güzel bir etkinliğinde bulunuyoruz. Böylece Beykoz’da yaşayan vatandaşlarımızın birlik ve beraberliğini sağlamaktadır” diyerek dernek yönetiminin yaptıkları etkinlikleri her zaman takdirle karşıladıklarını belirtti.

Gece konuklar ve dernek üyeleri arasında sohbetle devam etti.

YORUMLAR...