Reklam
Reklam
Cihan Bağdatlı

Küçüksu Açık İnsan Pazarı

Güzide Semtimiz Beykoz’un, Üsküdar’a sınırı Küçüksu mahallemiz…

Sizde benim gibi her sabah Küçüksu’dan geçiyorsanız yazı başlığınıza başka isim seçemezdiniz sanırım...

Her gün yüzlerce kişinin Küçüksu Caddesi boyunca sıralandığını, caddeye sığmayarak ana caddeye taşıp gruplar halinde durduğunu görmekteyiz. Kim bu insanlar? Ne iş yaparlar? Nereden geldiler? Merak edenleriniz olmuştur…

Gündelik ücretle çalışan inşaat işçisinden, elektrikçisine kadar birçok meslek icra edenleri var. Aracınızla yanaşıp o gün sizin işinizi yapabilecek birisini arıyorsunuz. Sıva mı yapılacak, tesisat mı döşenecek, hamallık mı…? Aradığınız her konuda birisini buluyorsunuz. Alanı olmasa bile o işi yaptırabiliyorsunuz.

Buraya kadar anlattıklarım iyi gibi duruyor aslında. Peki bu kadar yabancı nereden geldi?

Küçüksu Caddesi boyunca sıralanmış bu kişilerin; Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunma izinleri var mı?  Türkiye Cumhuriyeti’nde çalışma izni var mı? Pasaportları var mı? Yerleşim hakları var mı? Bunları kimse merak etmiyor olan duruma el koymuyor! Her gün sabah birçok vekil, savcı, polis bu caddeden geçmesine rağmen kimse bunlar hakkında bir girişim yapmıyor?

İlginç değil mi …!

Biz mahalle halkı olarak bu durumdan inanılmaz rahatsızız! Kendi ülkesinde belki aranan, katil, tecavüz suçlusu vb. birçok suçtan aranan sabıkalı insanlar bile olabilir aralarında! Kaçak girmiş ülkeye bir kere…

Cadde yakınında bir lise var! Anadoluhisarı Ticaret Meslek Lisesi. Çocuklarımız burada eğitim görüyor. Bilerek, bilmeyerek ne olduğu nereden geldiği bilinmeyen bu insanların yanlarında geçiyor! Başlarına bir şey geldiğinde hesabını kim verecek? Bu gruplar arasında bekleme yeri kavgaları yaşanıyor. Zaman zaman rastlıyoruz geçerken.

Turistlik önemi ve konumu itibariyle Göksu, Küçüksu, Anadoluhisarı sahil şeridimizde bu durumun son bulmasını istiyoruz! Biz bu insanların nereden geldiğini ne yaptıklarını bilmiyoruz!

Kulaktan dolma bilgilerle edindiklerimiz; Hepsi ülkemize kaçak giren Afgan, Türkmen, Suriyeli, Arap, Afrikalısı bile var… Irak ve İran üzerinden sınırdan kaçak girmişler (birkaçıyla konuştum nerden geldikleri hakkında, kendisi gelmiş amcasının oğlu o şu bu bütün sülaleyi getirmiş ardından).

Hiçbirinin pasaportu yok, kimliği yok! Ne olduğu belirsiz ajan mı.. Hırlı mı … Hırsız mı…

Küçüksu’da ki bu kişilerin denetlenmesi, belgeleri pasaportu olmayanların yasal işlemlerle sınır dışı edilmesi lazım.

Açık insan Pazarı manzarasını semtimiz hak etmiyor!

Konuya tüm ilçe halkımızın el koymasını, üzerinde durmasını diliyorum…

YAZARIN DIGER YAZILARI

YORUMLAR...