Reklam
Cezayir Doğan:’’Trafikteki her hata kul hakkıdır’’

Cezayir Doğan:’’Trafikteki her hata kul hakkıdır’’

Radyo Trafik Genel Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan trafik kuralları konusunda Beykoz halkını bilinçlendirdi.

Beykoz Belediyesi’nin düzenlediği “Kaza Geliyorum Der” konulu trafik seminerinde ilçe sakinleriyle buluşan Radyo Trafik Genel Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan: “Trafikteki her kural hatası kul hakkıdır. Kısa ve basit kurallarla ölümlü kazaları en aza indirmek mümkün” dedi. 

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde öğretmenler, öğrenciler ve ilçe sakinlerinin katılımıyla düzenlenen seminer radyo programı akıcılığı ve tadında geçti.  Radyo Trafik (104.2) Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan’ın keyifli sunumuyla ilçe sakinleri trafik kuralları konusunda bilinçlendi.

Cezayir Doğan: “Emniyet Kemeri Takmak Çok Basit”

Kaza yapıldığında, kişinin sadece kaza yapmış olmadığını, insanların tekerlekli sandalyeye mahkum olduğunu bununla ilgili farklı süreçlerin yaşandığına dikkat çeken Cezayir Doğan, emniyet kemeri takmanın hayat kurtardığına işaret etti. Doğan: “Yabancı ülkelerde sürücülerin araçta ilk yaptıkları şey, kemer takmaktır.  Onların araç sayısı daha fazla olmasına karşın  ölüm vakaları %’de 1. Bizde her gün trafik kazaları oluyor,20- 25 kişi olay yerinde hayatını kaybediyor. Her yıl 4-5 bin kişi ölüyor. Hastanede ölenler ise 10 bine yakın durumda. Lütfen aracımıza binince emniyet kemeri takalım, çok basit olan bu uygulama % 70 hayat kurtarır” dedi.

“Trafik Affetmez”

Radyo Trafik frekansının, İstanbul ili yol durumu ve trafiği hakkında eğitici bilgiler aktardığı  ve öğretici yayınlar yaptığını belirterek: “Kucaklarında çocuğuyla direksiyon başına geçen sürücüleri tespit eden vatandaşlarımız, bu durumu fotoğraflayarak bize yolluyorlar. Biz de gerekli duyuruyu yapıyoruz. Aracınızda bebek araba koltuğu bulunması, olumsuz sonuçları önler. Çünkü trafik affetmez ve kurallar insanlar içindir.” şeklinde konuştu.

“Sürücü Kursları Denetlenmeli”

Yabancı ülkelerde 5- 10 taneyi geçmeyen ancak ülkemizde hemen hemen her mahallede adım başı var olan sürücü kurslarının durumuna da değinen Doğan: “Maalesef ülkemizdeki sürücü kurslarından belge alanlar, yarı cahil olarak kurstan mezun oluyor. Eğitim bu kadar ucuz olmamalı. Ehil kişilerce dersler verilmeli. Sürücü kursları gerçekten denetlenmeli” diye belirtti.

“Trafikteki Her Kural Hatası Kul Hakkıdır”

Trafiğin ülkemizde kendi içinde yazılı olmayan kurallarının olduğunu üzülerek söyleyen Cezayir Doğan: “Bu kurallardan biri de takip mesafesine dikkat etmemektir. 2 aracın takip mesafesi aralığına mutlaka bir 3. aracın aniden girdiğini görürüz.  Trafikteki her kural hatası kul hakkıdır. Emniyet şeridini gerekmedikçe kullanmayın. Bilinçli toplumu oluşturmak için kısa ve basit kurallara uyun. Bu kurallar hız yapmamak, uykulu araç kullanmamak, emniyet kemeri takmak, saygılı ve sabırlı davranmaktır.”diyerek tespitlerini aktardı.  

Seminerde ayrıca, emniyet kemeri takmadan yola çıkan veya çeşitli nedenlerle kaza yapmış kişilerin duygu ve düşünceleri, pişmanlıkları ve mesajlarının yer aldığı video gösterimi de katılımcılarla paylaşıldı.

Programın sonunda özellikle öğrencilere seslenen Doğan, trafikte yaşanan hataların ilgili yerlere, medyaya, yetkililere, İETT ve İBB Beyaz Masa birimine ihbar edilmesinin vatandaşlık görevi olduğunu belirterek, ülkemizde sigara yasağında uygulanan kararlılığın, trafik kurallarında da uygulanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Cezayir Doğan programda öğrencilerden gelen sorularını da yanıtladı.

YORUMLAR...