Reklam
Reklam
Beykozlu Giresunlulardan belgesel gecesi!

Beykozlu Giresunlulardan belgesel gecesi!

Beykozlu Giresunlular Derneği, ‘Karadenizli Çepniler’ isimli kültür belgeselini Beykozlularla paylaştı.

Beykoz’un aktif derneklerinden biri olan ve adından yaptığı kültürel etkinliklerle sıkça bahsettiren Beykozlu Giresunlular Derneği, bu kez de Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan Çepnilerin belgeseli ile adından söz ettirdi.

Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde Dernek Başkanı Fuat Kuş ve yönetim kurulu tarafından organize edilen belgesel gecesine; Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, Dernekler Birliği Dönem Başkanı Fatih Yılmaz, Muhtarlar Birliği Başkanı Hüsnü Kolcu, Oğuz Çebni Boyu kitabın yazarı Cahit Çepnioğlu, belgeselin yapımcısı Emin Demirel, Saadet Partisi İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz, STK temsilcileri ve ilçe sakinleri katıldı.

‘Karadenizli Çepniler’ adlı belgesel de; Çepniler kimdir, nereden, ne şekilde gelmiştir, ne şekilde yaşarlar, ne şekilde konuşurlar gibi soruların cevaplarına yer verildi.

İmkanlar doğrultusunda hazırlanan belgesel, belgeselin yapımcısı tarafından başlangıç kabul edilerek, ileriki dönemlerde daha kapsamlı belgesel hazırlayacaklarını belirtti.

Fuat Kuş: Her ayın ilk Çarşamba günü kültür etkinliği yapacağız!

Giresunlular Dernek Başkanı Fuat Kuş, bu tür kültürel faaliyetleri her ay yapmayı planladıklarını ifade ederek; “Bundan sonra Giresun ve Karadeniz üzerine kültüre dayalı bu tip etkinlikleri sıkça her ayın ilk Çarşamba günü herkesi davet ederek yapacağız. Aynı zamanda kültüre dayalı bir sivil toplum örgütü olduğumuzu göstereceğiz. Bilgiye dayalı etkinliklerimizi gerçekleştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Dernek Başkanı Fuat Kuş’un konuşmasının ardından yoğun programı olmasına rağmen geceye katılan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise; “Dernek Başkanımız, derneği ziyaret ettiğimizde bu etkinlik için bizi bilgilendirmişlerdi. Ben sizleri tanıyorum ama o kadar gizemli bir şeyden bahsetti ki, bende belgeseli merak etmeye başladım” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Cahit Çebnioğlu: Bu kitap, Çebniler hakkında doğru bilgileri içeriyor!

600 sayfalık Oğuz Çebni Boyu adlı kitabın yazarı Cahit Çebnioğlu da kitabı neden yazdığına ilişkin açıklamalarda bulunarak, konuşmasında şunları ifade etti: “Amacımız kitap üzerinden para kazanmak, isim yapmak değildi. Çebni Boyu hakkında o kadar yoğun iftiralar atıldı ki 1963 yılından bu yana boş zamanlarımda araştırıp gerçeği öğrenmek bende tutku oldu. Araştırmalarım sonucunda, Çebnilerin tarihini yazacak bilgiye eriştim. Ya bu bilgileri kitap haline getirerek bir şekilde gelecek nesle kalacaktı ya da bedenimle birlikte yok olacaktı. Maddi imkanımın olduğunu fark edince kitabı basmaya karar verdim. Bu kitap, Çebniler hakkında doğru bilgileri içeriyor”.

Emin Demirel: Sinema filmi düşünmüştük ama belgesel yaptık!

Belgeselin yapımcısı Emin Demirel, bölgelerine ve kültürlerine sahip çıkmak üzere bu tür etkinlikleri yaptıklarını belirterek; “Çepni olduğumu öğrendikten sonra merak ettim ve araştırdım. Aslında ben bunu sinema filmi yapmayı düşünmüştüm. Onu başaramadık, belgesel yapalım dedik. Belgesel de istediğim gibi olmadı. Benim istediğimin yüzde 25’i oldu diyelim. Eksiklerimiz oldu. Belgesel yapımında özellikle hemşerilerimiz bize yardımcı olmadı. Son derece kısıtlı imkanlarla bunu yapabildim. İnşallah bu bir başlangıç olur, fırsatlar dahilinde daha iyisini, daha güzelini yapmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

Konuşmaların sonrasında belgesel gösterimine geçildi.

YORUMLAR...