Reklam
Reklam
Engelsiz bir dünya için Beykozlular, ’Evet’ dedi

Engelsiz bir dünya için Beykozlular, ’Evet’ dedi

‘Engelsiz Bir Beykoz İçin Biz Varız. Peki, Ya Siz?’ etkinliği ile herkes için engelsiz bir dünya dilendi.

Dünya Engelliler Haftası kapsamında Beykoz Belediyesi ve Türkiye Omurilik Felçlileri Beykoz Şubesi tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Engelsiz Bir Beykoz İçin Biz Varız. Peki, Ya Siz?’ etkinliği ile herkes için engelsiz bir dünya dilendi.

R. Şahin Köktürk Spor Salonu’nda düzenlenen etkinliğe; Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İBB Engeliler Müdürü Yeliz Yıldız Kökenek, TOFD Beykoz Şube Başkanı Saniye Efe, MHP İlçe Başkanı Akif Taşdemir, STK temsilcileri, ilçedeki çok sayıda engelli vatandaş ve aileleri katıldı.

Etkinliğin sunumunu Serkan Aksarı gerçekleştirdi. İSEM Zihinsel Engelliler Mehteran Ekibi’nin gösterisi ile başlayan etkinlik, sonrasında İSEM Zihinsel Engelli Grubu tarafından Sıra Gecesi ve Karadeniz yöresinden hareketli halk dansları ile devam etti.

Ayrıca ilçedeki engelli öğrencilerin katılımıyla ‘Engelsiz Bilgi Yarışması’ da yapıldı. İlköğretim 4, 5 ve 6. sınıfların yarıştığı etkinlikte Aylar ve Yıldızlar grubu yarışmayı berabere kazanarak, büyük alkış ve takdir topladı.

Programın ilk protokol konuşmasını yapmak üzere söz alan Kaymakam Süleyman Erdoğan, insanların hayatın her alanında engeller oluşturduğunu ifade ederek; “Bir görünen bir de görünmeyen engel var. Görünmeyen engel yani kalplerdeki kırgınlık ve gönüllerdeki engel daha kötüdür. Hayatın her alanında engellerle karşılaşıyoruz. Kaldırımları düzgün yapmayarak, araçları park ederek engelleri biz oluşturuyoruz. Gıda da hile yaparak sağlıklı yaşama da engel oluyoruz. İnsan kendi kendine engel olmaktan vazgeçsin o zaman hayat daha yaşanılabilir olur” dedi.

Kaymakam Erdoğan’ın sonrasında Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’te bugüne özel düşüncelerini şu cümlelerle aktardı: “Kendini sağlıklı olarak gören kim varsa bunu gözden geçirsin. Herkes bir gün engelli olabilir. Bu durumla karşılaştığımızda bize nasıl davranılmasını istiyorsak karşımızdakine öyle davranalım. Engellilerin ulaştığı noktaları çoğaltmak bizim görevimiz. TOFD’ye de bugüne kadar destek olduk daha çoğunu yapacağız. Kaldırım işgallerini kaldırmak için çalışıyoruz. Bunu cezayla değil şimdilik uyarılarla yapıyoruz. Bu bir zorunluluk değil bir sorumluluktur. Toplumdaki herkesin engellilerle ilgili duyarlı ve sorumlu olmasını arzu ediyoruz”.

Saniye Efe: Her engelli işlenmeye hazır cevher gibidir!

Bugünün en özel konuşmasını yapmak ve duygularını aktarmak üzere sözü alan, mutluluğu gözlerine yansıyan TOFD Beykoz Şubesi Başkanı Saniye Efe de: “Engelli kimdir? Fiziksel kusuru olanlar mı, yoksa gönül penceresinden bakamayanlar mı? Eğer soruları sorun yapmasaydık bugün her şey daha engelsiz olurdu. Engellilerin insan onuruna yakışan bir hayat sürmesi ancak toplumsal duyarlılığın gelişmesiyle mümkündür.  Bu da iletişim artmasın bağlı. Yani sizin ve bizim… ‘Zoru başardık, imkansıza az kaldı’ diyerek çalışmaları bu güne kadar sizlerle paylaştık. Biz destek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Her engelli işlenmeye hazır bir cevher bir elmastır. Engellilerin faaliyetlerine katılmanız bizleri daha başarılı kılabilir. Nüfusun   yüzde 12’sinin engelli olduğunu düşünürsek bunların maalesef çok azı eğitim olanaklarından yararlanıyor. Bunun da başlıca nedeni ulaşım ve mimari engeller. İstihdam da engellilerin en büyük sorunlarından. TOFD olarak Kaymakamlığımızla bir tekstil atölyesi açtık. Bugünlerde yaşadığımız pazar sıkıntımızı belediyemizin desteğiyle aştık. Esnaflarımızdan kaldırım işgalleriyle yaşam alanlarımızı daraltmamalarını istiyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından Efe; Başkan Yücel Çelikbilek’e TOFD atölyesinde üretilen ve üzerinde Başkan Çelikbilek’in fotoğrafı olan bez torbayı hediye etti.

Etkinlikte son olarak Beykozlu otizmli genç ressam Samet Selek’in resim sergisi gezildi. Selek’in resim sergisi büyük beğeni topladı.

YORUMLAR...