Reklam
Reklam
Şevket Arıkan kongrede güven tazeledi

Şevket Arıkan kongrede güven tazeledi

Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz Örgütü, olağanüstü kongresinde Şevket Arıkan’ı yeniden İlçe Başkanı olarak belirledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz Örgütü, olağanüstü kongresinde Şevket Arıkan’ı yeniden İlçe Başkanı olarak belirledi.

Çubuklu’da bulunan Kenan Başaran Düğün Salonu’nda gerçekleşen kongreyi; CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, CHP İl Başkan Yardımcıları Mehtap Düzalan, Doğan Çakmak ve Tuncer Tuna da takip etti.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla resmiyet kazanan kongrenin divan başkanlığını İlhan Oğuz üstlenirken, divan katipliğini Demet Yeşilbaş, Fuat Öztürk ve Selahattin Şahan üstlendi.

Kongre, saat 12.00’da çoğunluğun sağlanmasından sonra başladı. Şevket Arıkan, Aydın Düzgün, Gökhan Taneri Vural ve İsmail Gürkan’ın ilçe başkanlığına aday oldukları açıklandı. Fakat İsmail Gürkan, gençlerin önünü açmak istediğini, bu sebepten ötürü de tüm oylarını Vural’a vereceğini açıklayarak adaylıktan çekildi.

Adaylığı sırasında 8 kişinin imza listesinden adını sildirmesinin ardından adaylık için yeterli imza sayısına ulaşamayan Gökhan Taneri Vural’ın imdadına ise, Aydın Düzgün ve İsmail Gürkan yetişti.

Kongrede gergin dakikalar…

İlçe Başkanı Adayları, delegelere kendilerini tanıtmak amacıyla sırasıyla çıktı ve bu ilk hakkı elde eden Şevket Arıkan’ın kendi ilçe başkanlığı döneminde olan gelişmeleri isimlere indirgeyerek açıklaması kongrede tansiyonun yükselmesine sebep oldu. CHP’nin bu kongreden güçlenerek çıkacağını belirten Şevket Arıkan, partiye içeriden ve dışarıdan çok saldırıların olduğunu söyledi. CHP üyelerinin umutsuzluğa kapılmamaları gerektiğini de sözlerine ekleyen Arıkan; en eski, en köklü parti olduklarını ifade etti. Gökhan Taneri Vural’ın kaleme aldığı istifaya çağrı mektubunun örgüt gündeminde sonuç vermemesi üzerine genel merkeze giden kişilere sitem eden Arıkan; “Genel Başkan dahil kongrenin bana verdiği yetkiyi bırakmam. İstifa mektubunuzu reddediyorum açıklamasını yaptım. Kongreden aldığım yetkiyi ancak burada bırakırım” şeklinde konuştu. Kendisinin dokunulmaz, düşürülmez veya görevden alınamaz bir kimse olmadığını söyleyen Arıkan, istifasını istedikleri dönemde karar yeter sayısı çıkmadığı için toplantıyı kapatmak durumunda kaldığını fakat şuan yeterli imza sonucu bu olağan üstü kongrede olduklarını ifade etti ve: “Buradan çıkacak sonuç ne olursa olsun yeni seçilen arkadaşa ceketimi ilikler göreve hazırım derim” dedi.

Kongrede ikinci konuşmayı İsmail Gürkan gerçekleştirdi. Gürkan, adaylıktan çekildiğini ifade ederek; ”Gençlerin önünü açmak gerekli. Gökhan kardeşim için çekileceğiz. Burası bloklaşmış durumda, eğer delegeler milletin geleceğine önem vermiyor ise bunu düzeltmeliyiz” dedi.

Kongrenin üçüncü konuşmacısı ise Aydın Düzgün oldu. Düzgün yaptığı konuşmasında; Şevket Arıkan’ın konuşmalarına cevap niteliğinde ifadeler kullandı. AK Parti iktidarının 13 senede ülkeyi ne hale getirdiği malum diyen Düzgün, tüm katmanların bu baskı rejiminden dolayı sıkıntıda olduğunu ifade etti. CHP’nin ülkenin kurtuluşunun tek umut kaynağı olduğunu belirten Düzgün, “AKP iktidarından bir an önce kurtulmak zorundayız. AKP iktidarı bu genel seçimlerde düşerek tarihin çöplüğüne gidecek. Bunu gerçekleştirecek olan bizleriz” dedi. Beykoz halkının yararına çalışmak için AK Parti ile mecliste iki karşı grup olarak çatıştıklarını sözlerine ekleyen Düzgün, “Beykoz’un önünde engel olarak gördüğümüz  12 Eylül karanlık rejiminden kalan öngörünüm meselesini de çözmek ve bu konuda mücadele etmek başlıca görevlerimiz arasında” diyerek parti içi huzursuzlukların ve ötekileştirilmeden haz etmediğini ifade etti. Herkese ağabeylik edeceğinin, karşıtlık yaratmadan yana olmayacağının, siyasi yönünü kendi çıkarlarına kullananların da karşısında olacağının altını çizdi. “Parti çıkarlarını birinci sırada tutan ve çözüm yollarını rakiplerine bile anlatan bir anlayış içerisinde olduğumun bilinmesini isterim“ diyen Düzgün;  Arıkan’ın görevlerini tam olarak yerine getiremediğini ve başkanlık yapamadığını belirtti.

Düzgün ve Arıkan’a göre daha sakin bir konuşma gerçekleştiren Gökhan Taneri Vural, has bir Beykozlu olduğunu ve bu partinin iyi günlerini görmek için gereken her kademede savaş vereceğini ifade etti. Vural: “Herkes bir umutsuzluk içinde. AKP bizim gözümüzde dev aynası canavar değil. Bu umutsuzluk niye? Partinin pazar günü olağanüstü kongresine bu kalabalık geliyorsa burada Beykoz’da daha iyi işler olacağına dair umutlar yeşeriyor demektir. Kimsenin kişisel hesabı bu partinin menfaatlerinden veya ülkenin geleceğinden önemli değildir. Bu parti için deliler gibi çalışamaya gözümü kararttım” dedi.

Konuşmaların sonrasında seçim kurulunun gelmesi ile seçime geçildi. 17:00’da oy kullanma işlemi bitti ve sayıma geçildi. İmza-oy karşılaştırmasının olumlu yanıt vermesinin ardından oylar sayılmaya başlandı ve 145 oyla Şevket Arıkan yeni dönem İlçe Başkanı seçildi. Aydın Düzgün 124, Gökhan Taneri ise 15 oy aldı.

Şevket Arıkan’ın başkanlığı salonda büyük alkışa sebep olurken, herkes Arıkan’ı tebrik yağmuruna tuttu. Gökhan Taneri Vural’ın o esnada Arıkan’ın yanında dururken, Aydın Düzgün’ün salonu terk etmesi dikkatlerden kaçmadı.

Şevket Arıkan’ın Yönetim Kurulu Listesi:

Mustafa Al, Haluk Durmuşoğlu, Zehra Ekinci, Erhan Ekiz

Müzeyyen Eren, Veli Gümüş, Betül Kozanoğlu, Selami Özçelik,

Efe Özdemir, Kenan Özdemir, Hasan Özyurt, Türkan Sağlam

 Cemal Sataloğlu, Keziban Üreyir, Hüsnü Yahşi ve Gülsüm Yılmaz

YORUMLAR...