Reklam
Reklam
Paşabahçeli velilerin imam hatip mücadelesi devam ediyor!

Paşabahçeli velilerin imam hatip mücadelesi devam ediyor!

Beykoz Paşabahçe Ortaokulu velileri diğer okullarda da imam hatip sınıfları açılmaması için mücadele verecek.

Beykoz Paşabahçe Ortaokulu velileri; okullarına açılan imam hatip sınıfının kapatılmasını İl Milli Eğitim’e yazdıkları dilekçe ile kazanımla sonuçlandırmış olduğunu ve Beykoz’da diğer 10 okulda da açılan imam hatip sınıfları için mücadele vereceklerinin bilgisini kamuoyu ile paylaştı.

Mücadeleleri neticesinde okullarında açılan imam hatip sınıfının kapatıldığını ve gelen öğrencilerin imam hatip ortaokullarına kaydırıldığını söyleyen veliler, henüz eğitim adına mücadelelerinden vazgeçmediklerini Paşabahçe Meydanı’nda düzenledikleri basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu.

Eğitim üzerinden kirli oyunların döndüğünü ve bu durumunda kendilerini rahatsız ettiğini ifade eden veliler, hep bir ağızdan: ‘Bu daha başlangıç, mücadeleye devam’ sloganı attı.

Ellerinde tuttukları pankartlarla açıklamalarını destekleyen veliler, eğitimde önceliğin imam hatip sınıflarında olmaması gerektiğini vurgulayarak birçok okulda giyinme odası, laboratuar gibi temel öğrenci ve eğitim ihtiyaçlarına önceliğin verilmesi gerektiğini söyledi.

Öğrenci velisi Orhan Öner’in okuduğu velilerinin ortak basın bildirisini aynen yayınlıyoruz:

Beykoz ilçemizde bu yıl ortaokullarda imam hatip şubeleri açılması sistemi ilk kez uygulanmaya başlamıştır. Bu okullardan biri de velisi bulunduğumuz Paşabahçe Ortaokulu’dur. Okulumuzda bir sınıf boşaltılarak, öğrencilerimiz diğer sınıflara dağıtılmış, dağıtılan sınıfın yerine 5 kişilik öğrenciye imam hatip sınıfı açılmıştır. Okullarımızda sınıf mevcutları artmış, çocukların en basit giyinme odası, müzik sınıfı, laboratuar gibi alanları yokken öncelik imam hatip sınıflarına verilmiştir. Normal okullarda imam hatip sınıfları açılması, eğitimde öğrenciler arasında ayrıştırma yaratan, laik eğitim anlayışıyla bağdaşmayan, gerici bir uygulamadır. İlçemizde İmam Hatip Ortaokulları bulunmasına rağmen ısrarla normal ortaokullara imam hatip şubesi açılmasını biz veliler masum bir talep olarak görmedik. Bunun için de okulumuz velileriyle birlikte bir imza kampanyası başlatıp bu uygulamanın son bulması için 720 imzayı teslim etmek üzere Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürüyüş gerçekleştirdik. İlçe Milli Eğitim Müdürümüze taleplerimizi ilettik. Dilekçimize verilen olumsuz cevapta imam hatip sınıfının kapatılmasından hiç bahsedilmemiş, kendi hukuklarını tanımayarak imam hatip uygulamasına devam edilmiştir. Bunun üzerine yanlış uygulamanın son bulması için İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuru yaptık. İlden gelen cevap, okulumuz müdürü aracılığıyla biz velilere tebliğ edildi. Gelen yazıda imam hatip sınıflarının kapatılıp, buradaki öğrencilerin İmam Hatip Ortaokullarına dağıtıldığı ifade edilmiştir. Daha önce boşaltılan sınıfın öğrencilerinin tekrar kendi sınıflarına alınarak, kalabalıklaşan sınıfların azaltılmasını, okulumuzda açılan mescidin kapatılıp çocukların eğitimi için giyinme odası gibi öncelikli ihtiyaçlar için kullanılmasını istiyoruz.

Beykoz’da Cumhuriyet dönemi okullarından olan Ahmet Mithat Efendi İlkokulu tadilat gerekçesi ile kapatılıp okul öğrencileri baraka bir okulda öğrenimlerine devam etmektedir. Tarihi okulumuzun kapatılıp binanın Cumhurbaşkanlığı korumalarına tahsis edileceği ya da otel yapılacağıyla ilgili duyumlar Beykozlular olarak bizleri endişelendirmektedir. Bu konuda da araştırmalarımızı yapıyoruz ve okullarımız üzerinden kirli çıkar hesapları uğruna oyun oynayanları uyarıyoruz. Okullar halkındır ve bizler okullarımızı sattırmayacağız!

Beykozlu veliler olarak çocuklarımızın bilimsel, laik, nitelikli eğitim alması için yürüttüğümüz mücadelemiz Paşabahçe Ortaokulu’nda kazanımla sonuçlanmıştır. Milli Eğitim Şurası’nda karma eğitimin kaldırılması, zorunlu din derslerinin ve başörtüsünün anaokullarına kadar indirilmesi, zorunlu Osmanlıca dersinin getirilmesi gibi bir takım bilimsel olmayan, laik eğitim anlayışını hiçe sayan tartışmalar biz velileri kaygılandırmaktadır. Eğitim sistemi değiştirilerek çocuklarımız üzerinden kirli oyunlar oynandığı kaygısını taşımaktayız. Bu kaygı bizim görüşlerimiz alınmadan, bilimsel dayanağı olmayan tartışmaların zorla dayatılmasına karşı duyulan öfkeyi de içinde barındırıyor. Buradan Paşabahçe Ortaokulu  velileri olarak çocuklarımızın yarınlarını karartmak isteyen her türlü düşünceye ve yanlış uygulamalara karşı mücadele edeceğimizi, mücadelemizi de diğer 10 ortaokulda açılan imam hatip şubelerinin kapatılmasına dek sürdüreceğimizi basın aracılığı ile kamuoyuna bildiririz.

Beykoz Öğrenci Velileri

YORUMLAR...