Reklam
Reklam
Cami-Gençlik buluşmasında Musa Sow ve Demba Ba

Cami-Gençlik buluşmasında Musa Sow ve Demba Ba

Beykoz Müftülüğü,  Demba Ba ve Musa Sow’u “Cami –Gençlik Buluşmaları” kapsamında gençlerle bir araya getirdi.

Bir yanda Beşiktaş’ın süper golcüsü Demba Ba, diğer yanda Fenerbahçe’nin yıldızı Moussa Sow... Beykoz Müftülüğü,  Cami –Gençlik buluşmaları etkinlikleri çerçevesinde iki ünlü futbolcuyu ağırladı. Beşiktaş ve Fenerbahçe futbol takımlarının iki ünlü futbolcusu Demba Ba ile Musa Sow, İlçeye bağlı  Görele Mahalle Camii’nde  İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın da katıldığı  söyleşi programında bir araya geldi.

Görele Mahalle Camii, iki ünlü futbolcunun katılacağı söyleşi programı öncesinde gençlerin akınına uğradı. Yatsı namazından sonra cami  kütüphanesinde gerçekleşen programa  çevre din görevlileri, mahalle sakinleri ile gençler katıldı.

Demirtaş; Gençlerimizin fütüvvet ahlakına sahip olmalı

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş söyleşi öncesi yaptığı konuşmada şunları söyledi: “İlçemizdeki tüm camilerimizde gençlerimizle buluşma programları düzenlemekteyiz. Birçok camimizde gençlerimizle bölgesel programlar yapmaktayız. Bu akşam, 6. Bölge olarak planlanan programımızı Görele Mahalle Camii’nde yapmaktayız. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin fütüvvet ahlakına sahip gençler olmasını arzu etmekteyiz. Fütüvvet;  delikanlılık, yiğitlik demektir. Fütüvvet ahlakına sahip gençlerimizin 3 temel özelliği vardı: 1- Dağarcığında bilgi, 2- Ellerinde hüner, 3- Davranışlarda merhametli olmasıdır.  Bu akşam aramızda bulunan Demba Ba ile Musa Sow,   genç olmaları, işlerinde başarılı olmaları ve dindarlıkları ile gençlerimizin rol model alacakları özelliklere sahip kişilerdir. Şahsen ben Trabzonsporlu olmama rağmen Demba Ba’yı ve Musa Sow’u tebrik ediyorum ve beğeniyorum. Spor centilmence bir yarıştır. Bu akşam bu kardeşlerimizi bizlerle buluşturan Cami imam-hatibi Abdullah Hisar hocamız ile Hüseyin Avni Bıyık hocamızı kutluyorum. İnşaallah başka programlarımızda farklı profillerle gençlerimizi buluşturmaya devam edeceğiz”, dedi.

Müslüman olan Ba ile Sow, İslam dini ve Müslümanlık üzerine konuşurken, verdikleri örneklerle de dinlerine ne kadar bağlı olduklarını gösterdiler...

Demba Ba; 23 saat kendimize ayırırken 1 saat neden Rabbimize ayırmayalım!

Senegal asıllı Fransız futbolcu Demba Ba tercümanı aracılığı ile yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Müslüman bir ailenin çocuğu olarak büyüdüm. Ailemizde dini değerlerimize büyük bir saygı vardır. Her insanın temiz bir vicdana sahip olması gerektiğine inanıyorum. Kalbin temiz olması için ibadetler çok özel bir öneme sahiptir. İbadetlerin özü de namazdır. Hem de günde 5 defa kılmamız gerekir. Her gün Rabbimiz bize 24 saat hediye ediyor. Günlük namazı toplasan 1 saat vaktimizi almaz. 23 saat kendimize ayırırken 1 saat neden Rabbimize ayırmayalım.  İnsan namaz ile Rabbinin  huzuruna çıkar ve terapi yapar adeta. Namaz ile kendimi güçlü hissediyorum”, dedi.

Musa Sow; Cuma günleri cemaat çok kalabalık!

Musa Sow yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Türkiye’de camilerin çok olması çok güzel. Fransa’da  hem cami azdı hem de ezanı duyamıyordum. Burada ezanı duymaktan mutluluk duyuyorum. Biz Antremanda değilsek muhakkak ki namazları gelip cemaatle birlikte bu camide kılarız. Ülkenizde Cuma günleri cemaat çok kalabalık gerçekten. Fakat ben merak ediyorum;  Cuma dışında insanlar namazları evde kılıyorlar mı acaba? “ dedi.

Musa Sow oruç tutmanın kendisine güç verdiğini belirterek şöyle dedi: “Allah’a şükürler olsun ki Müslümanım. Mümkün olduğu kadar dini vecibelerimi yerine getiriyorum. Orucumu sürekli tutarım. Çünkü oruç bana güç veriyor.”

İki ünlü futbolcunun tercümanları aracılığı ile çevrilen konuşmalarına gençler,  alkışlarla karşılık verdiler.

Musa Sow  ve Demba Ba ile SORU-CEVAP

Gençler İki ünlü futbolcunun söyledikleri sözleri büyük bir heyecanla takip ettiler ve alkışlarla  karşılık verdiler. Gençlerden birisi Demba Ba’ya şu soruyu sordu: “ Siz  gol attığınızda niçin secdeye gidiyorsunuz ? “

Demba Ba şöyle cevap verdi: “Kur’an ‘da İbrahim suresinde bir ayet var. ( Müftü ve İmama yönelerek  ‘onlar da bu ayeti bilirler ‘) Yüce Rabbimiz orada şöyle buyurur: “Eğer şükrederseniz, ben de  size verdiğim nimetleri kat kat artıracağım” ( İbrahim,7). Ben ve Musa, Rabbimizin bize verdiği kabiliyetler için ona şükrümüzü böyle ifade ediyoruz” dedi.

Bir başka genç  Demba Ba’ya  “Güne nasıl başlıyorsunuz ?” sorusunu sordu.

Demba Ba soruya şöyle cevap verdi: “Her sabah abdest ve namazla güne başlıyorum. Namaz bana güç ve mutluluk veriyor.”

Yine bir gencin  bizlere ne mesaj vermek istersiniz sorusuna Demba Ba şöyle cevap verdi: “ Bu konuda Müftü hocamızın söyleyeceklerine kulak verin “ diyerek, mikrofonu Beykoz Müftüsüne verdi.

Beykoz Müftüsü Hüseyin DEMİRTAŞ şunları söyledi: “Değerli futbolcu kardeşlerimizin söylediklerini ilgi ile dinledim. İmam ve Müftü’ye gösterdikleri özel ihtimamları için teşekkür ediyorum. Ben de sizlere Nur Suresi 35. ayet bağlamında şunları söylüyorum. Yüce Rabbimiz bize 4 adet ışık, aydınlık sunmuştur. Bu dört ışıkla hayatımızı ve önümüzü aydınlatmamız gerekir. Birinci ışık: Akıldır.  Rabbimiz düşünelim, anlayalım, fark edelim diye vermiştir. İkinci Işık: Vicdandır. Hakikatin ve gerçeğin hakkını teslim edelim diye verdi. İnsan bir hata yaptığında ilk tepkiyi ve sızıyı vicdanında hisseder..! Üçüncü Işık: Kur’an-ı kerimdir. Yüce Rabbimiz Kur’anı,  Nur ve ışık olduğunu olarak bizlere söylüyor.  Kur’an ile yolumuzu aydınlatmamız gerekir. Dördüncü Işık: Sirac-ı Münir olan Hz. Muhammed Aleyhisselamdır. O insanlık için rol model ve aydınlatan bir kandil gibidir. O’nun rehberliğine ve örnekliğine ihtiyacımız var.”

Beykoz Müftüsünün bu açıklamasından sonra Demba Ba, gençlere yönelerek “Bu 4 maddeyi kim sayacak” dedi. Gençler, ellerini kaldırarak  “Cevap veririz”  dediler. Demba Ba,  bir gence işaret ederek cevap vermesini istedi delikanlı da cevap verdi.

Gençler, söyleşi programı ile bu iki futbolcunun ne kadar dine bağlı olduklarını çok net bir şekilde hissettiler.

Yaklaşık 1,5 saat süren programın sonunda gençler,  ünlü futbolcularla resim çektirdiler.

Cemaat Beşiktaş maçını seyrederken Demba Ba bizimle namaz kılıyordu

Görele Mahalle Camii imam-hatibi Abdullah Hisar,  Demba Ba ile ilgili bir anekdotunu paylaştı. İmam-hatip Hisar şunları söyledi: “ Demba Ba ve Musa Sow  genellikle camimizde günlük namazlarını kılarlar. Hatta bazı günler  günün 5 vaktini  camide kılıyorlar. Antremanda değil  iseler  muhakkak camide namaz kılarlar. Bir hafta sonunda Beşiktaş’ın maçı vardı. Demba Ba kadroda değil idi. Buraya namaz kılmaya gelmişti. Cemaatımızdan bazıları namaz vaktinde aşağıda maç seyrediyorlardı. Ama Demba Ba, bizimle camide  namaz kılıyordu! “

YORUMLAR...