Reklam
Reklam
’Öldüren ihmal’ davasında karar açıklandı!

’Öldüren ihmal’ davasında karar açıklandı!

Beykoz Devlet Hastanesi’nde doktorların ihmalkarlığı yüzünden kızını kaybeden Baba Murat Sucuoğlu’nun 5 yıl önce açtığı dava sonuçlandı.

Beykoz Devlet Hastanesi’nde doktorların ihmalkarlığı yüzünden kızını kaybeden Baba Murat Sucuoğlu’nun “taksirle ölüme neden olma" suçlamasıyla  5 yıl önce açtığı davada karar verildi. Sonucu ‘adaletsizlik’ olarak değerlendiren Sucuoğlu, dava açtığı doktorların 2 ay 15’er gün hapis cezası kararı çıkmasını acıyla karşıladı.

Baba Murat Sucuoğlu, 2009 yılında 15 yaşındaki engelli kızını tedavi amaçlı götürdüğü Beykoz Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde doktorların ihmakarlığı yüzünden hayatını kaybetmesini mahkemeye taşımıştı.

Murat Sucuoğlu, 2009 yılında 15 yaşındaki kızı Rüveyda’yı yüksek ateş şikayetiyle Beykoz Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne götürdü. Acil serviste Dr. D. Ç. tarafından kontrol edilen Rüveyda, poliklinikte Dr. F. Ş. tarafından tedavi edilip evine gönderildi.

Fakat Rüveyda, ertesi gün fenalaştı. Tekrar F.Ş.’ye kontrole götürüldü. F. Ş.’nin Nöroloji Servisi’ne gönderdiği Rüveyda, göğüs hastalıkları bölümüne sevk edilince bu kez Dr. E. U. tarafından muayene edildi. Yeniden evine gönderildi. Baba Sucuoğlu, iki gün sonra Rüveyda’nın yeniden fenalaşması üzerine bu kez Göztepe Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne gitti.

Baba Sucuoğlu’nun Göztepe’deki doktorun eliyle dahi anlayabildiği dediği Zatüre ve akciğer apsesi teşhisi konulan Rüveyda, 18 gün sonra hayatını kaybetti.

Down sendromlu kızı Rüveyda’nın hayatını kaybetmesi üzerine Baba Sucuoğlu, olayda ihmali olduğu iddiasıyla 3 doktor hakkında Beykoz Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Raporda, down sendromlu çocuğun durumunu tam olarak anlatamayabileceğine dikkat çekilerek, ön hazırlığı tamamlayan Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı, doktorlar E.U. ve F.Ş.’ye ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. D.Ç. ile ilgili ise kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. 

Doktorlara 2 ay 15’er gün hapis cezası

Baba Murat Sucuoğlu’nun “taksirle ölüme neden olma" suçlamasıyla  5 yıl önce açtığı davanın sonucu ise belli oldu. Sonucu ‘adaletsizlik’ olarak değerlendiren Sucuoğlu, dava açtığı doktorların 2 ay 15’er gün hapis cezası kararı çıkmasını acıyla karşıladı.

Down sendromlu kızını 15 yaşına kadar büyük özveriyle büyüttüğünü belirten Baba Sucuoğlu, verilen karara; “Benim kızım vefat etti. 5 yıldır adalet mücadelesi veriyorum. Başka çocuklar ihmalkarlık yüzünden ölmesin, babalar anneler acı çekmesin diye mücadelemi sürdürüyorum. Bir canın bedeli bu kadar ucuz olabilir mi? Benim kızım engelli diye doktorlar özen göstermedi. Kendi anlatamadığı halde ilgilenmediler. Bir film bile çektiremedim doktorlara!” diyerek sitemini getirdi.

Eline dava sonucunu aldığında büyük üzüntü duyduğunu ve mağdur olduğunu ifade eden Murat Sucuoğlu, adaletin yerini bulması için Kartal Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz edeceğini söyledi.

Haber: Burcu Çelik

YORUMLAR...