Reklam
Reklam
 Evleri yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya!

Evleri yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya!

Beykoz Tokatköy Mahallesi Bombalıdere mevkiindeki bazı evler yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya..

Beykoz’un doğasıyla güzel mahallelerinden biri,Tokatköy Bombalıdere Mahallesi. Fakat, tüm güzelliğine rağmen bu mahallenin birden fazla sorunu var. Barınma, ısınma, elektrik, su, yol...

İstanbul’da yağan yoğun kar ve yağmur, Tokatköy Mahallesi Bombalıdere Mevkii Bilgin Çıkmazı’nda bulunan bir evin toprak kayması sonucu yıkılmasına neden oldu.

Bombalıdere’de beklenen asıl büyük tehlike; toprağın bir daha kayması durumunda gerek üzerindeki gerekse alt kısımda kalan evlerin yıkılması.... Bir defa daha aşırı bir yağmur ya da kar yağışı sonucu toprağın biraz daha aşınmasıyla üzerindeki evlerin ve elektrik direğinin yıkılması büyük bir felakete neden olabilir!

4 çocuk annesi olan Gülümser Akbulut’un toprak kayması sonucu yıkılan evi, artık kullanılmayacak durumda. Olay esnasında oğlunun evde olmadığına, ’Verilmiş sadakamız varmış’ diye yorumlayan Gülümser Akbulut, makam sahiplerinin duyarsızlığından oldukça şikayetçi...

Beykoz Güncel Haber olarak evin durumunu görmek, yaşananları ve hissedilen duyguları öğrenmek için iletişime geçtiğimiz yıkılan evin sahibi Gülümser Akbulut, tüm içtenliği ile gazetemize konuştu.

Gülümser Akbulut: Kimsenin bizimle ilgilendiği yok!

Aşırı yağmur ve kar yağışı sonrasında yaşanan toprak kayması sonucu evinin yıkıldığını söyleyen Gülümser Akbulut, mağduriyetini şu cümlelerle anlattı: "Evin içinde bulunan eşyalarımı göçük içerisinden bazılarını zor çıkardım. Benim ilk eşimden 3 tane çocuğum var. 1 tanesi vefat etti, diğeri kanserle mücadele ediyor. Diğeri de burada kalıyordu çünkü, benim şimdiki eşimden olan 10 yaşındaki kızımla anlaşamıyorlardı. Olay günü Allah’tan yanımdaydı. Verilmiş sadakamız varmış diyorum, şükürler olsun! Gece 2’de yıkılmış, hemen belediyeye haber verdik. Fen İşlerine bizi gönderdiler. Bir araya gelerek karar vereceklerini söylediler. 2 gün burada kaldım, kimse arayıp sormadı. Muhtar hiç gelmedi zaten. Kimsenin bizimle ilgilendiği yok. Yolumuz yok, suyumuz yok.

Evime yardım edilsin başka bir şey istemiyorum...

Benim okumam yazmam yok, ona buna yalvarıyorum dilekçe, mail yaz diye. Sesim duyulsun istiyorum. Ben buranın vergisini veriyorum. Burada ben bedava oturmuyorum. Burası orman alanından çıkmış bir yer. Burada o kadar insan var, nereye gidecek bu kadar millet! O zaman milleti yönlendirsinler, burayı ilgilenmeyerek gözden çıkardılarsa. Yücel Çelikbilek bana ara sıra mesaj atıyor, hamsi yemeye çağırıyor. Yücel Çelikbilek’i bende hamsi yemeye değil, evime yardım etmesine çağrıyorum. Evimin arkasına bir betonu döküp, bir perde yapsın, evimin toparlanmasına yardım etsin bir şey istemiyorum.

Koltukta oturanlar ellerini vicdanlarına koysunlar!

"Koltukta oturanlar ellerini vicdanlarına koysunlar. Dünya kalıcı değil. Bugün varlar ama yarın olmayabilirler. Koltukta oturanlar, bizim sayemizde oturuyorlar. O zaman oturdukları koltuğun hakkını versinler. Kapıyı mühürlemeye geliyorlar, bu insanlar sonra nerede kalacak diyen yok! Kimde kalsınlar, ev ev üstüne olur mu hiç! İlla biri ölecek, naçar olacak. Sonra belediye gelecek, bir sandalye verecek, aa yardım etti olacak! Ben başımı sokacak ev istiyorum". dedi.

Kemal Bebek: Çöplerimizi atacak küçük kovaları bile alamadık!

Mahalle sakinlerinden evi tehlike de olan Kemal Bebek’te ilgisizlikten bir hayli sitemkar. Bebek: "Muhtar bize dedi ki; ’Buranın 70-80 milyar masrafı var, biz burayı karşılayamayız’. Bunu kim yapacak öyleyse, ben mi? Yol geliyor ya! Sonuça burada bir can var. Bir kedi, köpek ölüyor, Türkiye ayağa kalkıyor. Kedi, köpek can da buradakiler can değil mi? Çöp kovamız vardı, kamyon dönemiyor diye kaldırdılar. Bu sefer herkes ormana atıyor. Yeşil o küçük kovalar için başvuru yaptık ama onu bile alamadık. Su ihtiyacımızı dereden sağlıyoruz. Ama deremiz pislik içinde, suyun yerini görseniz, ’Nasıl içiyorsunuz buradan’ dersiniz" şeklinde düşüncelerini aktardı.

Ümit Koç:Buradakiler Allah’a emanet!

Mahalle olarak mağdur ve zor durumda olduklarını dile getiren Ümit Koç’ta mahalleye artık bir yardım elinin uzanmasını bekleyenlerden birisi. Ümit Koç ise; "Hepimiz burada mağdur durumdayız ve her an bu tehlike ile karşı karşıyayız. Burada her hanede en az 6 kişi kalıyor. Burası yıkılacak belli... Kendi imkanlarımızla bir şeyler yaptık. Buranın elektriğini, vergisini, her şeyini veriyoruz. Komple yola kadar yarılmış. Elektrik direği orada, her an düşebilir ve büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalabiliriz. Buradakiler Allah’a emanet. Yolun altındaki evlerin hepsi sakat durumda" dedi.

Kemal Koç:3 ev için bize söz vermişti...

Mahalle sakinlerinden Kemal Koç’ta seçim zamanı verilen sözlerin tutulmaması üzülen ve hayal kırıklığı yaşayan gençlerden biri. Koç: "Oy zamanı geldiler, Yücel Çelikbilek ile yan yana o güne dair fotoğrafımız bile var. Yücel Çelikbilek dediki; ’Seçildiğim zaman yardımcı olacağım’. Ama hiç bir yardımı olmadı! Ne gelen var, ne giden... 3 ev için bize söz vermişti, yanına gittik ama bizimle ilgilenmedi. Geldiler, baktılar; ’Burası çok yüksek’ dediler. Napalım bu evleri yıkalım mı? Sokakta mı kalalım? Suyunuzu vereceğiz, doğalgaz gelecek dediler. Yok! Bu ev çöktü, bizim evlerimizinde yakında çökecek" şeklinde konuştu.

Tokatköy Muhtarı Galip Bekaroğlu; Vicdanım rahat!

Sonrasında iletişime geçtiğimiz Tokatköy Mahalle Muhtarı Galip Bekaroğlu ise, durumdan haberdar olduğunu, aileye fayda sağlamaya çalıştığını ve vicdanının rahat olduğunu söyledi. Yakın bir süre içerisinde kararın açıklanacağını da sözlerine ekleyen Bekaroğlu, süreci takip ettiğini belirtti.

Haber: Burcu Çelik

YORUMLAR...