Reklam
Reklam
Riva Deresi’nde balık ve kuşlar ölüyor!

Riva Deresi’nde balık ve kuşlar ölüyor!

Beykoz Riva Deresi’nde bilinmeyen nedenlerle balık ve kuş ölümleri yaşanmaya başladı.

Derenin yaklaşık 8 kilometrelik Riva, Bozhane ve Öğümce hattında ağırlıklı olarak yaşanan balık ve kuş ölümleri nedeniyle vatandaş bir hayli tedirgin.

Çevre halkı “Ömerli Barajı’nın kapakları açılmış ve bunu bahane eden küçük fabrikaların sanayi atıkları saldığını veya Paşaköy Arıtma Tesisi’nden selle beraber zehirli su saldığını tahmin ediyoruz.” diyerek önemli bir iddia da bulunuyor.

Yetkililer kesin sonuçlar dereden alınan suların analizlerinin ardından ortaya çıkacağını belirtti.

Riva Deresi’nde yaşanan ölümlerle ilgili yapılan bazı yorumlar;

Ali Ayaz: Kimyasal maddeler dereye salınıyor

Ali Ayaz, “Ya fabrikaların atıklarını bırakmasından ya da İSKİ’nin atık su arıtma tesisinden kimyasal maddeleri dereye salmasından kaynaklandı. Ömrümde burada böyle balık ölümü görmedim. Yağmurlu olduğu dönemlerde, su yükselince fabrikalar atıklarını bırakıyor. Buradan balık tutup yiyoruz. Ayrıca hayvanlarımız da su içiyor.” ifadelerini kullandı.

Tuncay Aydın: Bizler 40 yılda bir Balık tutmaya giden çocuklardık ki tuttuğumuz balığı geri dereye salardık. Nesli bitmesin çoğalsın düşüncesi ile. Bir ufak balığı suya geri atmadım karaya attım diye tokat yediğim bir nesilden bu günkü manzaraya geldiğimiz bir günde bu insanlar neden susuyor...

Cem Güleç: 500 yıldır üzerine yaşadığımız topraklar, yüzme öğrenip suyunu içtiğimiz dere yok edilirken bazıları hayali kanal projesinin reklamını yapma derdine düşmüş. Bu felaket son 12 yılın vurdumduymazlığının bir ürünüdür. Fırsat bulduğum her platformda Riva deresinin kötü gidişini anlatmaya çalıştım. 2004 yılında Paşaköydeki sözde arıtma tesisinde dereye olağanüstü kötü, zift kıvamında bir su bırakılmıştı, dere için sonun başlangıcı bu tarihtir. O zaman da binlerce balık ölmüştü ama bu seferki gördüğüm kadarıyla dere için son darbe. 10 günden bu yana binlerce balık öldü, daha ortada bir yetkili yok, açıklama yok, bilimsel çalışma yok. Bugün balıklara olan yarın insanlara olacak, dereden bırakın balık tutmayı, kimse yanına bile yaklaşamayacak, tarla sulamak yada Riva plajında denize girmek hayal olacak. Birileri üç beş kuruş para kazanacak diye derenin ve çevresinin bu şekilde yok edilmesi vatan hainliğidir.

Koray Güralay: Dedelerimiz biz torunlarına, tertemiz suları bile içilir vaziyette bu güzelim dereyi bıraktılar. Biz ne yaptık, çocuklarımızı derenin kenarına bile götüremiyoruz. Ne anlatacağız, kumuyla büyüdüğümüz deremize içimiz parçalanacak böylemi bakacağız.

Sertaç Güneş: Sabah gördüm Öğümce’de de çok vardı ölü balık. Bunlara sebep olanların cezalandırılması gerek en kısa zamanda.

YORUMLAR...