Reklam
Reklam
Cihan Bağdatlı

Silindiri ben kullanacağım ’’Kalitesiz Asfalt’’

İstanbul, Bebek-Sarıyer arasında gezintiye çıkıyorum. Araç ile Avrupa yakasına geçtiğimde yolda bir sessizlik. İnce mıcır taşlı güzelce dökülmüş asfalt, düzenli yol kenarları, yaya kaldırımları biçimlendirilmiş ana caddeler, ara sokaklar. Beykoz’a dönüyorum…

Beykoz’da yol akışında araç sürerken ses gelmeye başlıyor. Caddeleri ve sokakları inceliyorum. Bazı yollarda yaya kaldırımdan eser yok. Ana caddeler ve ara sokaklarında bozukluklar ...?

En son ikamet ettiğim sokağın asfalt yenilemesi yapıldı. Büyük mıcır taşlarıyla dökülen asfalt ve takır takır logar kapakları. Ziftin kalitesiz olmasından dolayı kısa bir süre sonra mıcır çakıl taşları oluşturmaya başlıyor, asfalt ayrışıyor. Yürürken yolda bizi bekleyen hendek gibi duran logar kapakları.

Beykoz’da yollara dökülen asfaltın kalitesi neden bu kadar düşük? Asfaltlama yapılan yerlerde yarım yamalak dökülen, kabaca vurulup geçilen işler. Asfaltlama çalışması yapılıyor, ardından yolun sağında solunda kalan logar kapakları veya yağmurluk mazgallarına bakıyoruz, yol seviyesinden 5-10 cm altta kalmış. Yol düzenlemesi mi yapıldı yoksa yola Hendek mi kazıldı şöyle bir durup düşünüyorsunuz.

Ey bu yola asfalt dökülürken başında bekleyen görevli, silindiri süren eleman, asfaltı yayan işçimiz aldığınız paranın hakkını veriyor musunuz? Devlet size tam düzenli iş yapın diye para ödüyor. Yarım yamalak iş tamamlanmadan bırakılıp gidilen bu yollarda ki çukurlar ne olacak?

Sonra bir daha düşünüyorum, bu yollara tekrar tekrar asfalt yapılmalı ki taşeron şirketlerde para kazansın! Bu para milletin parası, bu para benim param!

Üç beş kuruş ucuz olacak diye kalitesiz asfalt ile döşenen yollar 1-2 yıl sonra tekrar 10 lira maliyet yapılarak ceplerimizi yakıyor, tekrar söylüyorum “bu para bizim paramız!”

Sayın Beykoz Belediyesi ilgilileri, kaliteli ince mıcırlı asfaltlama yaptırın ki; 1-2 yıl bile dayanamadan bozulan asfalt 4-5 yıl dayansın, üzerinden giden araç, otobüs daha az yıpransın.

Son sözüm: Asfaltlama yapan teknik ekip kimse onlara bir eğitim verin de hendekleri kapatmayı unutmasınlar!

YAZARIN DIGER YAZILARI

YORUMLAR...