Reklam
Reklam
Türk futbolunun gurur müzesi artık Riva’da

Türk futbolunun gurur müzesi artık Riva’da

Türk Futbol Tarihi’ni artık kitaplarda değil, Beykoz Riva’daki müzede görebilirsiniz.

Türkiye Futbol Federasyonu, Riva Hasan Doğan Tesisleri’nde Futbol Müzesi oluşturdu. Cengiz Zülfikaroğlu’nun önderliğinde depolarda çürümeye bırakılan yüzlerce fotoğraf, mektup ve belge teknolojinin son imkanlarıyla bir araya getirilerek Milli Takımlarımız geçmişten, günümüze taşındı.

Gelecek nesillere Türk futboluna damgasını vurmuş, ‘efsaneleri’ anlatmanın, onları yaşatmanın birçok, yöntemi vardır. Bu anlamda müzeler, orada toplanan belgeler ve fotoğraflar; tarihi yaşatmanın, gelecek kuşaklara ışık verecek en belirgin yoludur, kuşkusuz...

Geçtiğimiz günlerde Riva’daki Türkiye Futbol Federasyonu Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’ni ziyaret ettik. 4 Temmuz 2014’te dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Riva’daki görkemli tesislerde şu sıralarda hummalı bir çalışma var. Tesisi anlatmaya gerek yok, pırıl - pırıl, adeta göz kamaştırıyor.

Gelelim asıl konumuza... TFF’nin depolarında çürümüye bırakılmış eserler, oralardan alınmış, Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp Merkezi’nin koridorlarının duvarlarına taşınmış. İşin özeti tesislerde ‘Futbolumuzun Müzesi’ oluşturulmuş, açılışı da önümüzdeki günlerde yapılacak.

TFF Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Zülfikaroğlu, bu müzenin oluşmasında gecesini - gündüzüne katmış, hatta orada sabahlamış, ortaya gerçekten dört dörtlük bir eser çıkarmış. Hayran kaldım, TFF’yi ve emeğeni geçenleri kutluyoruz. Harika bir iş yapmışlar.

Zaman tüneli gibi

Müzeyi gezerken, gençlik yıllarıma gittim, o dönemlere futbolda damgasını vurmuş ‘efsaneleri’, futbulumuzu yönetenleri, kupaları gördüm, başarılar sonrasında futbolcuların yazdığı mektupları okumanın keyfini yaşadım. Ana girişten itibaren koridorların duvarlarında yüzlerce fotoğraf var, geçmişten günümüze, Milli Takımlarda yer almış, başarılara imza atmış, yöneticisi, teknik adamı, vefat edeni, yaşayanı görebilirsiniz.

Açıkçası Türk Futbol Tarihi’ni artık kitaplarda değil, Riva’daki müzede görebilir, zaman tüneline girip, futbolumuza damgasını vuranları anabilir, göremediklerinizi, bilmediklerinizi o duvarlarda bulabilirsiniz.

Cengiz Zülfikaroğlu: İşimiz hiç kolay olmadı

TFF Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Zülfikaroğlu ile birlikte gezdik müzeyi, biz sorduk o yanıtladı. Müzenin oluşturulmasında Türkiye’nin önde gelen futbol tarihçilerinden de büyük destek aldıklarını anımsatan Zülfikaroğlu şunları söyledi:

“İşimiz hiç kolay olmadı... Depolarda çürümüye yüz tutmuş, yüzlerce belgeyi, kupaları ortaya çıkardık. Bu belgeleri gelecek nesillere aktarmanın en iyi yolu müze kurmaktır, biz de bunu yaptık. Yeni kuşaklar, Türk Futbol Tarihi’ni buradan öğrenecekler. Tabii ki müzeyi ziyaretcilere açacağız. Bir kaç eksik kaldı, onu da en kısa sürede tamamlayacağız.

Düşünün, A Milli Takım formasını giyen 671 futbolunun fotoğraflarını ortaya çıkardık. Futbolcuların yazdıkları mektupları gün ışığına çıkardık, onlara da müze de yer verdik. Müzede ayrıca teknolojinin son imkanlarının kullanılacağı hologram sistemeleri ve LED ekranlar oluşturacağız. Türkiye Futbol Federasyonu, Futbol Müzesi tamamlandığında halkın ziyaretine açmayı ve özellikle Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak çalışarak her yıl binlerce çocuğun müzeyi gezmesini sağlamayı hedefliyoruz.”

Ortak emek

Türkiye Futbol Federasyonu çalışanlarının da müzenin oluşturulmasında büyük emeği bulunuyor. İlker Uğur, Aybars Canbay ve Mazlum Uluç tıpkı Cengiz Zülfikaroğlu gibi gece gündüz çalışarak müzeyi Türk futboluna kazandıran isimlerden oldular.

TFF-Ülker Futbol Köyleri Projesi kapsamında kısa süre önce Riva’da çalışmalara başlayan Elit Kız Futbol takımının oyuncuları müzeyi gezdi.

TFF Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Zülfikaroğlu, A Milli Takım formasını giyen tüm oyuncuların fotoğrafların müzede yer aldığını açıkladı.

HABER YORUM - BİLAL MEŞE

YORUMLAR...