Reklam
Reklam
Giresun’da ağacın yarattığı uygarlık!

Giresun’da ağacın yarattığı uygarlık!

Beykozlu Giresunlular Derneği, Giresun’da ağacın sosyal hayat içerisindeki önemine değindi.

Beykozlu Giresunlular Derneği’nin her ayın ilk çarşamba günü düzenlediği belgesel gösteriminin şubat ayındaki gösterimi Beykoz Necmettin Erbakan Kültür Merkezinde yapıldı.

Giresun Üniversitesi Öğretim Üyesi Ahmet Gürsoy tarafından hazırlanan “Giresunda Ağacın Yarattığı Uygarlık” adlı belgesel gösterildi. Belgesel’de Giresun’da Ağacın sosyal hayat içerisindeki önemine dikkat çekilirken günlük hayatta ağaçtan yapılan ve hayatı kolaylaştıran bir çok araç ve gerecin yapımı ve kullanım alanı ile ilgili bilgiler verildi.

Belgesel gösterimine Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, belediye meclis üyeleri Hakkı Emanet, Sinan Çıtlak, Beykozlu Giresunlular Eski Dernek Başkanları Hasan Karakaya, Remzi Coşkun, MHP Beykoz ilçe yönetimi, Kaçkar TV Genel Yayın Yönetmeni Metin Ruşen, Haberciler Derneği Başkanı Ethem Bakar, Radyocu Hacımehmet Günaydın, Tirdef Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Durmuşoğlu, Alucralılar Dernek Başkanı Nuri Yeşilbaş, Artvinliler Dernek Başkanı Mehmet Uzun, Doğankent Çevre Köyleri Derneği Başkan Yardımcısı ve Çatalağaç Köyü Derneği Başkanı Yunis Meral, Dereliler Dernek Başkanı Ömer Şahin, Kale Mahallesi Dernek Başkanı Erdal Dalcı, Kızıltaş Köyü Dernek Başkanı Ahmet Okumuş, Karaahmetli Köyü Dernek Başkanı Metin Karadeniz, Kemerli Köyü Dernek Başkanı Hüseyin İşçi, Soğuksu ve Tokatköy mahalle muhtarları katıldı.

Belgesel gösterimi öncesinde ve sonrasında kemençe sanatçısı Hayati Daştan tarafından izleyicilere kemençi dinletisi  sunuldu.

Programda bir konuşma yapan Beykozlu Giresunlular Dernek Başkanı Fuat Kuş “Dernek olarak bu akşam üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz belgesel gösterimine katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Bu üç belgeselden sonra gösterecek belgesel bulamadığımızdan Beykozlu Giresunlular Derneği olarak Beykoz Belediyesi’nin de katkılarıyla “Giresunda Türkmen Dili” adlı bir belgesel için Uğur Bilgi’yi görevlendirdik. İnşallah bir aksilik olmazsa önümüzdeki ay burada derneğimizin hazırladığı bir belgeselle sizlerin karşısında olacağız. Hem Topal Osman Ağa hem de Giresun’da Ağacın Yarattığı Uygarlık belgesellerini hazırlayıp sizlere izletmemize imkan veren sevgili Ahmet Gürsoy hocama sizlerin huzurunda tekrar tekrar teşekkür ediyoruz. İnşallah ekonomik olarak hocamıza destek olacağız.” dedi.

Uğur Bilgi çekilmesi planlanan belgeselle ilgili bilgiler vererek bu belgeselin çekilme amacını anlattı. Çekilecek belgeselin Giresun’da unutulmaya yüz tutan Türkmen Dili’nin ortaya çıkarılması açısından önemli bir çalışma olacağını belirtti.

Prof. Dr. Hüseyin Öztürk de burada yaptığı konuşmada “Sevgili katılıcılar Giresun’un çevre sorunlarına duyarlılık oluşturmak ve çözüm önerisi sunmak amacı İstanbul Giresunlular Çevre Kültür ve Dayanışma Derneğinin düzenlediği Giresun’lu bilim adamı, akademisyen ve alanında uzman kişilerin katılacağı "Dereleri, Yaylaları, Ormanları ve Denizi ile 2050’de Giresun" adlı paneli ve ardından izleyicilerin katılacağı forum programına hepinizi davet ediyorum. Giresun’u nelerin beklediğini görmenizi ve STK temsilcileri olarak bu konuda yapılacak çalışmalara destek vermenizi arzuluyorum. Bu programla ilgili bilgiler derneklerimize ulaştırılacak. Program Bakırköy Kültür merkezinde yapılacak” dedi.

YORUMLAR...