Reklam
Reklam
Beykoz eğitimin ve gençlerin gözbebeği olacak!

Beykoz eğitimin ve gençlerin gözbebeği olacak!

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin organize ettiği söyleşi de eğitimin ve okumanın önemine vurgu yaptı.

Beykoz Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin organize ettiği ‘Belediye Başkanı Beykoz Gençliği ile Buluşuyor’ isimli söyleşinin ilki Beykoz Anadolu Lisesi’nde gerçekleşti.

Gençlik Meclisi’nin 16 farklı lise de yapacağı söyleşinin ilk startını Beykoz Anadolu Lisesi gençliği ile verildi.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’i gençlerin daha yakından tanıması ve edindiği tecrübeleri gençlere aktarmasıyla Başkan Çelikbilek ile gençler arasında köprünün kurulmasını sağlamak adına yapılan organizasyon, her hafta farklı okulda gerçekleşecek.

Beykoz Anadolu Lisesi’nda yapılan ilk söyleşiye; Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başta olmak üzere Belediye Başkan Yardımcıları Salim Öztürk, Muharrem Kaşıtoğlu ve Mahmut Gülbasar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay ile Gençlik Meclisi Başkanı Recep Yaman katıldı.

Yapılan protokol konuşmalarında, eğitimin, sporun ve kitap okumanın önemine değinildi. Başkan Yücel Çelikbilek’in kendisi için ayrılan söyleşi masasında oturmayarak, öğrencilere ayakta hitap etmesi ise güzel bir detay olarak hafızalardaki yerini aldı.

Recep Yaman: Mayıs ayında ilk Gençlik Şölenimizi gerçekleştireceğiz!

Etkinliğin açılış konuşmasını Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Recep Yaman yaptı. Yaman; “21 gün önce göreve gelmiş bir kardeşiniz olarak gençlerin en büyük destekçisi olan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’i lise gençliği ile buluşturuyoruz. Ve bugün buradan startı Beykoz Anadolu Lisesi’nden veriyoruz. 16 tane lise, 16 tane farklı mekanda buluşacağımız liseli kardeşlerimizin aynı zamanda da heyecanını paylaşıyoruz. 16 lisemizi dolaştıktan sonra Mayıs’ta Gençlik Meclisi’nin düzenlediği 1.Gençlik Şöleni’nde ünlü bir sanatçı ile beraber Beykoz gençliğini bir araya getirmeyi planlıyoruz” şeklinde konuşarak, yakın zamanda gerçekleştirmeyi düşündükleri projeleri gençlerle paylaştı.

Beykoz Anadolu Lisesi Müdürü Engin Şimşek de düşüncelerini aktarmak üzere kürsüdeki yerini aldı. Okulun kuruluşundan bugüne kadar okulun oluşmasında katkı sağlayan en büyük paylardan birinin Beykoz Belediyesi’ne ait olduğunu ifade eden Müdür Şimşek; “Bu sürece bizimle başlayan ve bizim için önem taşıyan, okulumuza geldiği için bizleri onurlandıran Başkanımız Yücel Çelikbilek’e teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Muharrem Kaşıtoğlu: Gençlere tavsiyem, çok kitap okuyun...

Müdür Şimşek’in sonrasında kürsüye çıkan Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Kent Konseyi Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu, Beykoz’un son dönemlerde eğitim anlamında çok şanslı yerlerden biri haline geldiğine değinerek; “Burada da en büyük şans, elbette Belediye Başkanımızın ve onun yönetim anlayışının eğitim camiasına ve maksimum ölçüde destekle ifade etmek gerekiyor. Çocuklar inşallah hepiniz gelecekte ben inanıyorum ki, çok güzel üniversitelerde çok iyi bölümler kazanacaksınız. Sizler ilçemizin seçkin çocuklarısınız. Sizlere tavsiyem şudur ki; çok kitap okuyun, çok kitap okuyun ve çok kitap okuyun!” dedi.

Kazım Bozbay: Başkanımızı, her zaman kültürlü bir abimiz olarak tanıdık...

İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay ise; Gençlik Meclisi Başkanı Recep Yaman’ı Çiğdem İlköğretim Okulu’nda 6 yaşındayken tanıdığını, o zamandan beri takip ettiği kadarıyla tüm eğitim hayatı boyunca liderlik vasfını öne çıkaran birisi olduğunu ifade ederek, yeni görevinden ötürü Yaman’ı tebrik etti. Beykoz’daki eğitim standartlarının yükseltilmesi adına çalışmalar yaptıklarını da belirten Müdür Bozbay, bu toplantının amacının Başkan Çelikbilek’in tecrübelerinden istifade etmek olduğunu söyledi. Başkan Çelikbilek’i eskiden tanıdığını ifade eden Müdür Bozbay; “7-8 yaşlarından beri kendisini tanıyorum. Başkanımız, her haliyle, her yönüyle örnek olan bir insandı. Mahallemizde abimizdi. Öğretmenlerimiz bizlere ödev verdiği zaman, Başkanımızın şahsi kütüphanesinden faydalanarak ödevlerimizi yapıyorduk. Onu her zaman kültürlü bir abimiz olarak tanıdık, kendisinden çok istifade ettik” şeklinde düşüncelerini aktardı.

Başkan Yücel Çelikbilek: Öğretmenlik başka güzeldir!

Bozbay’ın konuşmasını tamamlamasının ardından gençlere hitap etmek üzere kürsüdeki yerini alan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, öncelikle kendini gençlere tanıttı. Uzun yıllardan beri Beykozlu olduğunu ifade eden Başkan Çelikbilek, sözlerini şu cümlerle sürdürdü: “1956 yılından beri Beykoz’da ikamet ediyorum. Hiç bir yere gitmeden, Soğuksu’da bulunan evimde hayatımı sürdürüyorum. 3.dönemdir Beykoz Belediye Başkanıyım. Bunun öncesinde Mali Müşavir idim. Uzun yıllar o hizmeti yaptım. Bir ara SSK Hastanesi yani şimdiki Paşabahçe Devlet Hastanesi’nde 3 yıl boyunca görev yapmıştım. Kısa bir dönem öğretmenlik yaptım. O dönemde ki öğrencilerimle konuştuğum zamanlar olur. ‘Hocam’ dediklerinde insanın içi başka türlü oluyor. Belediye Başkanlığı mı hocalık mı derseniz, ikiside güzeldir ama öğretmenlik daha anlamlı ve değerlidir. Hz  Ali demiş ki, ‘Bana bir harf öğretenin kölesi olurum’. Böyle güzel bir sözü var. Bu yüzden öğretmenlik farklıdır ve önemlidir. Eminim ki, sizlerde öğretmenlerinizi unutmayacaksınız ve onları hayırla yad edeceksiniz”.

Beykoz’un eğitim kenti haline getirmek tek amacımız!

Beykoz’un 250 bin nüfuslu bir ilçe olduğunun bilgisini gençlerle paylaşan Başkan  Çelikbilek, doğal güzellikleri olan çok fazla olan bu bölgenin bir takım sıkıntıları olduğunu da belirterek; “Beykoz’u bu dönem sonunda İstanbul’un ilçeleri arasında aranılan ve gözbebeği gibi bakılan bir ilçe haline getireceğiz. Projelerimizle Beykoz’a hayat vermeye çalışıyoruz. Eğitime Beykoz’da çok büyük bir hassasiyet gösteriyoruz.  Gençlere yapılan spor tesisleri için büyük gayretler içerisindeyiz. Beykoz’u kısa bir zaman sonra spor merkezlerinin ve spor alanlarının zenginliği ile tanınan bir ilçe olarak göreceksiniz. Beykoz’u bir üniversite kenti yapmak için bir adım attık. Ve onun bugün bir semeresini gördük. Beykoz, geldiğimiz 2009 yılında sadece Lojistik Meslek Yüksekokulu ve Marmara Ünivesitesi’nin çok az bölümü bizdeydi. Bugün Marmara Üniversitesi’nin Siyasal Bilgiler, İşletme, İktisat dahil olmak üzere bölümler bölgemize kazandırıldı. Özellikle Türk-Alman Üniversitesi’nin buraya gelmesi için çok ciddi gayret sarf ettik. Vasıflı bir üniversiteyi kazandırmanın hazzını yaşıyoruz. Medipol Sağlık Üniversitesi de bölgemizde. Bunların yanı sıra Galatasaray’ın burayla ilgili bir üniversite planı var. İnşallah bir araştırma merkezi bölgemize kazandıracağız. Bütün amacımız, Beykoz’u eğitim kenti haline getirmek” dedi ve gençleri korumak, iyi bir şekilde geleceğe taşımak için yerel yöneticiler olarak ellerinden geleni esirgemeden yapacaklarını ifade etti. Kitap okumanın önemine ve gereğine de vurgu yapan Başkan Çelikbilek: “İlk harçlığımı aldığımda 2 tane kitap almıştım. 2 kitaptan bir tanesi Mehmet Akif Ersoy’un Safahati, diğeri ise Kuran-ı Kerim’di” dedi.

Başkan Çelikbilek, konuşmasını sonlandırmasının ardından gençlerin kendisine yönelttiği soruları da içtenlikle cevapladı.

YORUMLAR...