Reklam
Reklam
Beykoz Belediyesi Altı Yol Meydanı!

Beykoz Belediyesi Altı Yol Meydanı!

Beykoz Belediyesi tarafından yeni tören alanında yapılan Atatürk heykeline doğru birbirinden ayrılmış ‘Altı Yol’ tartışma yarattı.

Beykoz Belediyesi tarafından yeni tören alanında yapılan Atatürk heykeline doğru ince siyah çizgilerle birbirinden ayrılmış ‘Altı Yol’ tartışma yarattı.

Beykoz Belediyesi gerek binasını yenileme çalışmaları gerekse çevre düzenlemeleri ile daha hoş görünümlü yepyeni bir çehreye büründü. Önce, giderek büyüyen Beykoz’un ihtiyacını karşılayamayan belediye binası yenilendi, ilave bölümler inşa edildi. Bu yenilemelerle büyüyen bina neredeyse bir saray yavrusu haline geldi.

Buna ek olarak yapılan çevre düzenlemeleri ve değişiklikler ile tören alanı da eskisinden daha farklı bir meydan haline geldi. Bu kapsamda iç avluda bulunan Atatürk heykeli de başkanlık makamının ön tarafına alındı. Heykelin alındığı tören alanında yapılan düzenlemelerle yepyeni bir meydan oluşturuldu. Aradan fazla bir zaman geçmeden Atatürk heykelinin olduğu alanın zemini kaldırılarak yeniden yapıldı. Yapılan yeni meydanda küçük bir ayrıntı dikkat çekti.

Beykozlular günlerdir tören alanında yapılan bu figürü konuşuyor. Meydanın bir ucundan Atatürk heykeline doğru altı ayrı yol oluşuyor. Atatürk’ün ortaya koyduğu 6 ilkeli ok gibi Atatürk’e uzanan altı ayrı yol.

Yeni düzenlemede,  meydanın bir ucundan Atatürk heykeline doğru ince siyah çizgilerle birbirinden ayrılmış altı adet yol bulunuyor.  Atatürk Heykeli’nden meydana bakıldığında bu altı yol, akıllara Cumhuriyet Halk Partisi’nin ‘Altı Ok’unu getiriyor.  Bu benzeşme, Atatürk ilkelerine işaret eden ve CHP’nin ambleminde yer alan ‘Altı Ok’un, Beykoz Belediyesi’nin bahçesine ‘Altı Yol’ şeklinde işlendiği yorumlarına neden oldu.

Tartışmaya neden olan yeni düzenlemenin altı ok ile bir benzerlik sağlaması için özelikle tasarlanıp tasarlanmadığı bilinmiyor ancak, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 3 seçimdir zirvede olduğu bir Belediye’nin bahçe düzenlemesinde böyle bir uygulamayı özellikle hayata geçireceğine de ihtimal verilmiyor. 

YORUMLAR...