Reklam
Reklam
CHP’li kadınlar Özgecanlar için yürüdü!

CHP’li kadınlar Özgecanlar için yürüdü!

CHP Beykoz Kadın Kolları ve Okuluma Dokunma Platformu, Özgecan için sokağa çıktı.

Mersin’in Tarsus ilçesinde meydana gelen vahşi cinayetin kurbanı olan Özgecan Aslan için tüm Türkiye ayakta… Her şehirde ayrı ayrı yapılan Özgecanların eylemi Beykoz’da da yankısını buldu ve ilk etkinlik CHP Kadın Kolları Başkanı Ayşe Yıldırım önderliğinde Beykoz Belediye Meydanı’ndan, Beykoz Meydanı’na yapılan yürüyüşle gerçekleşti.

CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan’ında katıldığı yürüyüşeCHP’li belediye meclis üyeleri ile milletvekili adayları Hızır Yılmaz ve Füsun Sökmez de destek verdi.

Ellerinde pankartlarla ve ağızlarında sloganlarla sokağa çıkan kadınlar, haklarını sonuna kadar savunacaklarını gösterdi. Yürüyüş esnasında yoldan geçen çoğu araçta korna çalarak eyleme destek verdi.

CHP Kadın Kolları Başkanı Ayşe Yıldırım’ın basın bildirisini şu şekilde;

Türkiye günlerdir bir kadına ağlıyor. Mersin’de Özgecan, tecavüz edilmek istenip akabinde ise, öldürülmüş ve yakılarak bir dere yatağına atılmıştır.

Özgecan, sadece bu ülkede kadın gerçeğinin en kötü örneklerinden birisidir.

13 yıllık iktidarı döneminde AKP tüm politikalarını kadınlar üzerinden yürütmüştür. 3 çocuk yapın çağrısı ile evlerine kapatmak istedikleri kadınlarla ilgili her bir bakan, ayrı bir veciz söz söyleyerek, kadının birey değil adeta meta olduğunu, kadınların toplumun bir parçası olmadığını kendi zihniyetlerinde göstermişlerdir.

Bugünün Cumhurbaşkanının başını çektiği, ben kadının eşitliğine inanmıyorum, söylemi AKP zihniyetinde kadınların da ne anlam ifade ettiğini gösteryor. Kız çoçuğu 15 ‘inde ya erde ya yerde diyen bakanlarından kadınlar çalıştığı için erkekler işşiz kalıyor diyen bakanlara kadar kadın düşmanı bir zihniyetle döşenmiş bir iktidarın 13 yıllık iktidarı döneminde kadın cinayetleri hızını kesmeden devam etmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kadın haklarından öte aile içinde her ne şekilde olursa olsun kadının kendisine şiddet uygulayanla evli kalmasını amaçlayan çalışmaları ile kadın sorunlarının çözümü değil, kadınların daha büyük travmalar yaşaması amaçlı politikalar üretmektedir. Kız çocuklarının eğitim hayatını yarıda kesmeyi amaçlayan 4+4+4 eğitim sitemi ile kadınları çalışma hayatından sosyal hayattan çekmek bir yana çocuk gelinler olgusunun önünü açmayı hedeflemişlerdir.

6 yaşında kız cocuğu ile evlenilebileceği fetvaları ile kadını artık net bir şekilde meta yerine koyan AKP zihniyeti ve onun uzantılarının ürünüdür ÖZGECAN’lar.

Bizler önce AKP nin kirli kadın politikalarına, kadını yok sayan zihniyetine ve beraberinde erkek hegomanyasına karşı kadınları birlikteliğe , özgürlük mücadelesine, birey olduğumuzu göstermek için el ele omuz omuza vermeye davet ediyoruz.

ÖZGECANLAR için onların kullanılan , yok edilen bedenleri için siyah giyerek kadınlarımızın sorunlarını bir nebze de olsa hatırlatmaya , Özgecan nezdin de tüm erkek şiddetine ve cinayetine kurban olmuş mağdur kadınlarımızı anmaya ve onlar için ve geride kalan kadınlarımızın da artık şiddet ve cinayet mağduru olmaması için direnmeye davet ediyoruz.

İnsanız, bireyiz,anneyiz,kadınız,ve her birimiz ısrarla varız. Ülkemizin tüm kadınları birleşin...  

YORUMLAR...