Reklam
Reklam
AK kadınlar haykırdı: Özgecan’a yapılan bize yapılmıştır!

AK kadınlar haykırdı: Özgecan’a yapılan bize yapılmıştır!

AK Parti Kadın Kolları, Beykoz Meydanı’ndan tüm Türkiye’ye haykırdı; “Özgecan’a yapılan bize yapılmıştır!”

Mersin’de hunharca katledilen Özgecan Aslan’ın katillerini protesto etmek amacıyla toplanan AK Parti Kadın Kolları, Beykoz Meydanı’ndan tüm Türkiye’ye haykırdı; “Özgecan’a yapılan bize yapılmıştır!”

Beykoz Meydan’ında gerçekleşen eyleme başta AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf ve yönetimi, İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in eşi Ayşe Çelikbilek, Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, AK Parti Milletvekili Aday Adayı Nevin Çalışkan ile ilçe yöneticileri, meclis üyeleri ve parti mensupları katılırken Gümüşsuyu Muhtarı Aziz Öztürk, Akbaba Muhtarı Yüksel Kılıç ve Elmalı Muhtarı Basri Canoğlu’da eyleme destek verren isimlerdendi.

Yoğun kar yağışı altına gerçekleşen eylemde AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf ve partili kadınların, protesto amaçlı siyah kıyafetler giymeyi tercih etmesi ön plana çıkarken, kadınların ellerinde Özgecan Aslan’ın fotoğrafının altında “Özgecan’a yapılan bize yapılmıştır!” sloganları yer aldı.

Gaye Zayıf: Songül annemizin acısını paylaşıyoruz…

Eylemde ilk konuşmayı Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf yaptı. Gaye Zayıf’ın imzasını taşıdığı basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Bugün herkesin vicdanını derinden yaralayan, henüz 20 yaşında gencecik idealleri olan Özgecan’ın vahşice katledilmesini kınamak ve paylaşmak için bir araya geldik. Etinden et kopan, canından can giden yavrusunu ‘Meleğim’ diye seven Songül annemizin acısını yürekten hissediyor ve paylaşıyoruz. Özgecan, ülkemizde kadına yönelik şiddetin maalesef en son ve en acımasız örneği olmuştur. Bu vahşet yalnızca kadınlarımız için değil tüm insanlık için kara bir lekedir. Bu öylesine bir vahşet ki, yaşadığımız travma öyle büyük ki bu konuda hiçbir ceza böyle bir suçun karşılığı değil, o açıdan bu infali hepimiz paylaşıyoruz. Bunun cezası hapisle geçiştirilecek bir ceza değildir. Bunun enine boyuna, hırsla değil, sakin bir şekilde düşünülerek, tartılarak, belirli konularla sınırlı olmak üzere tekrar idam cezasının toplumun gündemine getirilmesinde fayda olduğunu düşünüyoruz. Böyle bir vahşetin, insanlık ayıbının ardından siyasi rant düşünmek ahlaksızlıktır. Özgecan’ın acılı ailesine saygısızlıktır. İdam cezası nasıl kalktı, hepimiz biliyoruz. 1999’da bebek katilinin yurda getirilmesiyle başlayan bir süreç ve Avrupa Birliği’nin o dönemde, bir anlamda dayatmasıyla koalisyon hükümeti tarafından getirilen bir düzenlemeydi. Bu konu yeniden her yönüyle tartışılmalı, adalet vicdanlarda da yerini bulmalıdır. O gün sadece Özgecan değil insanlık vicdanı katledilmiştir. Biz inanıyoruz ki Türk yargısının vereceği ceza en şiddetli ve en ağır ceza olacaktır. Tüm Türkiye’nin ağlamasına, yanmasına sebep olan bu vahşet için, biz hafta boyunca Beykozlu kadınları, anneler olarak her gün farklı bir meydanda toplanarak ‘Özgecan’a yapılan bize yapılmıştır’ diye kınamaya devam edeceğiz”.

Mustafa Gürkan: Bizim gönlümüzden geçen idam cezasıdır!

İlçe Başkanı Mustafa Gürkan’da, Türkiye’nin şok bir haberle sarsıldığına dikkat çekerek; “Bugün bu olaya iki açıdan bakmak lazım. Birincisi insan bir değer topluluğudur. İnsanın kutsalı, değerleri vardır. Bugün üzülerek bakıyoruz ki ülkemizde bazı değerler inanılmaz şekilde aşılmakta. Bu konuda yetkililer kim ise, bu konuda toplumun sağduyusuyla beraber bir araya gelmeli ve bu konuda bu toplumun değerlerini tekrar bizim arzu ettiğimiz ve bizim yazılı ve yazısız kurallarımızla var olan yöne doğru getirilmeleri gerekiyor. İkincisi de bugün bugüne kadar bu olaylara verilen cezalar hiçbir zaman toplumun tam olarak vicdanının karşılığı olmadı. Bizler artık bu toplumun vicdanıyla tam örtüşen bir karar istiyoruz. Elbette ki ceza bir sonuç değildir, ceza tek bir yöntem değildir ama ceza bir tamamlayıcıdır ve önemlidir. Ve bundan sonra olması gereken ve bizim gönlümüzden geçen ceza idam cezasıdır. Bir daha annelerin, babaların yüreğine bu acıların düşmemesi için en sert şekilde uygulanmasından yanayız” şeklinde konuştu.

Eylem sonunda Özgecan Aslan’ın ailesine ulaştırılmak üzere bir taziye defteri açıldı.

YORUMLAR...