Reklam
Beykoz’un sorunlarını Cumhurbaşkanımıza ilettim!

Beykoz’un sorunlarını Cumhurbaşkanımıza ilettim!

Beykoz Muhtarlar Birliği Başkanı Hüsnü Kolcu ve Kavacık Mahalle Muhtarı Yusuf Kesici Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na çıktı.

Beykoz Muhtarlar Birliği Başkanı Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu ve Kavacık Mahalle Muhtarı Yusuf Kesici, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki toplantıya katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 ilden yaklaşık 400 muhtarı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ağırladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sarayında ikinci kez düzenlenen muhtarlar toplantısında, Beykoz’dan da iki muhtarı ağırladı.

Beykoz Muhtarlar Birliği Başkanı Hüsnü Kolcu ve Kavacık Mahalle Muhtarı Yusuf Kesici’nin de arasında olduğu, 10 ilden yaklaşık 400 muhtar Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na davet edildi. Zaman içerisinde 50 bin muhtarın daha sarayda ağalanılacağı belirtilirken, Beykoz’dan ise sıradaki muhtarların Elmalı Mahalle Muhtarı Basri Canoğlu, Paşabahçe Mahalle Muhtarı Kamil Sarıkaya ve Anadolu Feneri Mahalle Muhtarı Hasan Ata olduğu öğrenildi.

Kolcu ve Kesici’nin de aralarında olduğu İstanbul’dan gelen muhtarlar heyeti bir gün önceden yola çıkarak AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün organize ettiği Ankara Türkiye Kömür İşletmeleri Misafirhanesi’nde ağırlandı.

Hüsnü Kolcu: Beykoz’un sorunlarından oluşan bir dosyayı verdim

Saraya çıktıklarında çok sıcak ve samimi bir ortam ile karşılaştıklarını ifade eden Muhtarlar Birliği Başkanı Hüsnü Kolcu; “Cumhurbaşkanımız son derece içten konuştu ve bizimle ilgilendi. Beykoz’un sorunlarından oluşan bir dosyayı da Cumhurbaşkanımıza verdim” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtarlara hitaben gerçekleştirdiği konuşmada aklında kalan ve etkileyici bulan bazı cümleleri de gazetemize aktaran Hüsnü Kolcu: “Bize dediki; ‘Belediye kanunun 9.maddesini biz belediyeye yetkisini verdik. Eğer belediye bunun önünü açmıyorsa, size yardımcı olmuyorsa, deşifre ederiz. Ben neysem siz osunuz. Benim gözüm kulağımsınız. Sizler seçilmiş insanlarsınız. Herkes size saygı göstermek zorundadır’. Aklımda kalan ve etkileyici ifadelerinden birisiydi“ dedi. Özgecan Aslan’ın ölümüne de dair açıklama yaptığını söyleyen Kolcu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Özgecan’ın katillerinin en ağır cezayı almaları için elinden geleceğini yapacağını söylediğini ayrıca belirtti.

Toplantı sonrasında Muhtar Hüsnü Kolcu ve Yusuf Kesici, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga’yı makamında ziyaret etti.

5393 sayılı Belediye Kanunun 9. maddesi

Madde 9-Mahalle, muhtar ve ihtiyar heyeti tarafından yönetilir.

Belediye sınırları içinde mahalle kurulması, kaldırılması, birleştirilmesi, bölünmesi, adlarıyla sınırlarının tespiti ve değiştirilmesi, belediye meclisinin kararı ve kaymakamın görüşü üzerine valinin onayı ile olur.

Muhtar, mahalle sakinlerinin gönüllü katılımıyla ortak ihtiyaçları belirlemek, mahallenin yaşam kalitesini geliştirmek, belediye ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilişkilerini yürütmek, mahalle ile ilgili konularda görüş bildirmek, diğer kurumlarla iş birliği yapmak ve kanunlarla verilen diğer görevleri yapmakla yükümlüdür.

Belediye, mahallenin ve muhtarlığın ihtiyaçlarının karşılanması ve sorunlarının çözümü için bütçe imkânları ölçüsünde gerekli ayni yardım ve desteği sağlar; kararlarında mahallelinin ortak isteklerini göz önünde bulundurur ve hizmetlerin mahallenin ihtiyaçlarına uygun biçimde yürütülmesini sağlamaya çalışır.

YORUMLAR...