Reklam
Reklam
BBP Beykoz Kadın Kolları kahvaltıda buluştu

BBP Beykoz Kadın Kolları kahvaltıda buluştu

BBP Beykoz İlçe Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile sabah kahvaltısında buluştu.

BBP Beykoz İlçe Kadın Kolları Başkanı Ayşe Ecevit öncülüğünde sabah kahvaltısında bir araya gelen BBP’li kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü birlikte kutladı.

BBP Beykoz İlçe binasında gerçekleştirilen kahvaltı organizasyonunda Kadın Kolları Başkanı Ayşe Ecevit bir açıklama yaptı.

Kadın Kolları Başkanı Ayşe Ecevit’in yapmış olduğu açıklama şu şekilde;

8 Mart 158.yılında kutlamanın ötesinde; kadın olmaktan başka hiçbir suçu olmayan şiddet mağduru kadınlarımızın, kızlarımızın, cinsiyet ayrımına bağlı baskı ve ayrımcılığa karşı sesimizi duyurma ve bunu başarabilme günlerimizden biri olmalıdır.                    

İslam öncesi diri diri toprağa gömülen kızlarımızı, İslamiyet ile birlikte bu cahiliye adetlerinden kurtaran Peygamberimiz, Veda  Hutbe’sinde ki "kadınlar size Allah’ın emanetidir" vasiyeti ile de kadının İslamiyet’teki değerini belirtmiştir. Yağma sisteminin başörtü yasağından yıllarca hangimiz etkilenmedik ki? Eğitim hayatımız, iş hayatımız en tabi hakkımız olan başörtümüz bahane edilerek elimizden alınmadı mı?  Doğu  Türkistan’da İslam’ı yaşamak adına Çin zulmüne karşı mücadele veren soydaşlarımıza sahip çıkamazken feryatlarına ses veremeyen bizler, 14 yaşındaki Mısır’lı  Esma kızımızın nasıl seçim malzemesi yapıldığına da şahit olmadık mı? Yine Filistin, Suriye, Irak gibi Müslüman ülkelerdeki kadınlarımızın İslami hassasiyetleri kullanılarak nasıl işkenceler gördükleri de yüreğimizi dağlamaya devam eden çaresiz kaldığımız konulardan biri değil midir? Belirtmeliyiz ki, dünyanın birçok bölgesinde insan hakları ihlalleri yaşanmakta olup bu ihlallerin en ağır muhatabı ne yazık ki yine kadınlardır... Yoksulluk, eşitsizlik ve sosyal adalet konularında da yine en büyük bedeli kadınlarımız ödemektedir... Dünya  nüfusunun yarısını kadınlar oluşturmasına rağmen ticari, siyaset, eğitim gibi konularda belirleyici statümüz yüzde 10’u geçmemektedir. Kadınlar, cinsel taciz ve aile içi şiddet konusunda ise çok daha kötü durumdadır. Aile içinde her beş kadından ikisi eşinden ne yazık ki şiddet görmektedir. Konunun ilginç tarafı,  araştırması yapıldığında, eğitimli insanların da şiddet uygulayan kişiler arasında olduğu gözlemlenmiştir. Günümüzde dört saatte bir kadın  cinayete kurban gitmektedir. Medya ya yansıyan Münevver, Özgecan gibi kızlarımız dışında bize yansımayan  nice evlatlarımız hayatlarının baharında akla mantığa sığmaz yollarla katledilmektedir... Caydırıcı cezalar getirilmediği sürece yaşanacak dramlar hepimizi üzmeye devam edecektir… Kitle iletişim araçları aracılığıyla etrafa nefret tohumları saçarak kadınlara, çocuklara ve aile kurumuna zarar veren iktidar ile kadın ve çocuklara karşı şiddet içerikli yayınları teşvik eden denetimsiz medya ve basın da bu tür olayları körüklemektedir. İktidarları döneminde kadına karşı şiddeti % 1400 artan ataerkil sistem ise bir kez daha hepimizi yanıltmıştır… Bizim misyonumuz da ise kadın erkek ayrımı yoktur. Kadın Yaradılış gereği korunması, kollanması gereken emanettir. Şehit Liderimiz Muhsin Yazıcıoğlu da kadınların her yönde önde olmasını isterdi. Başkanımız "bizde kadın erkek ayrımı olmaz. Kadınlarımızın  siyasette daha çok yer almasını istiyorum. Gençlik ve kadına ulaşamayan siyaset asla başarılı olamaz... Parti yönetiminde aday listelerimizde her daim kadına öncelik verilmelidir." sözlerini her zaman yinelemiştir.

Dünya Kadınlar Günümüz emektar ninelerimizin, annelerimizin, hanımlarımızın, bacılarımızın ‘’Gül’ ve "Hilal" tadında günlerimizin olması  ümidi ile kutlu olsun…

YORUMLAR...