Reklam
Fotoğrafçılıkta Beykoz’a ikincilik ödülü!

Fotoğrafçılıkta Beykoz’a ikincilik ödülü!

Fotoğrafçı Murat Eşitmez, Mardin’den Beykoz’a fotoğrafçılıkta ‘ikincilik’ kazandırdı.

Türkiye genelinde çeşitli şehirlerden 50 seçkin fotoğrafçının katılımı ile yapılan düğün fotoğrafçılığı yarışmasında, Türkiye ikincinsi Beykozlu fotoğrafçı Murat Eşitmez oldu.

Yaklaşık 10 bin fotoğrafçı üyesi bulunan Photo Workshop Turkey isimli grubun, Mardin’de düzenlediği yarışma sonucu Beykoz’a ikinciliği Murat Eşitmez kazandırdı.

CM Leung (Hong Kong), Kenvin Pinardy (Endonezya), Jeff Voon (Malezya) ve Raif Çancı (Türkiye)’nın juri üyesi olarak katıldığı yarışmada, Türkiye illerinden 50 seçkin fotoğrafçısı düğün kategorisi kapsamında 10 günlük eğitim sonucu ter döktü.

Yarışma neticisinde birinciliği İzmir alırken, ikinciliği Beykoz aldı.

Paşabahçe’de Stüdyo Safir’in sahibi olan Murat Eşitmez, eski ve günümüzdeki fotoğrafçılığı, yarışma sürecini, hedeflerini ve mesleğini Beykoz Güncel Haber’e anlattı.

Öncelikle Murat Eşitmez kimdir, tanıyabilir miyiz?

Beykozluyum ve Beykoz’da ikamet ediyorum. Bütün eğitim hayatımı Beykoz’da tamamladım. 1979 doğumluyum. 20 seneyi aşkındır bu işi yapıyorum. İşimiz aileden gelme...Stüdyo Safir ise, 7 senedir faaliyet gösteriyor.   

Fotoğraf sevgim aileden geliyor dediniz, bunu biraz açalım...

Babadan da, amcalardan da var. Benim abimde var, o da ünlülerin fotoğrafçısı...İsmi Ali Eşitmez. Ben onun yanında yetişmeyim. Onunla aynı segmentte çalışmıyoruz. O ünlülerin, kapaktır, reklamdır o tür çekimleri yapıyor. Bende daha çok gelin-damat yani halk içindeki çekimleri yapıyorum. Fotoğrafçılık, artık büyük bir dal oldu. Bizde yerel anlamda düğün çekimlerini yapıyoruz.

Fotoğrafçılık nasıl bir meslek?

Fotoğrafçılık, çok zevkli ve keyif verici bir iş. Yalnız bu meslek, günümüzde biraz deforme olmuş durumda...Çünkü, freelance diye tabir ettiğimiz fotoğrafçılar şu an oluştu. Makineyi alan fotoğrafçıyım diye geziyor. Bunun belli bir okulu ve eğitim düzeyi olmadığı için aslında çağımızda biraz kalite düşmeye başladı gibi. Stüdyoların haricinde de fotoğrafçılar türemeye başladı. Bunun kontrolünde de devlet zorlanıyor ki, nasıl takip etsin? İnternet onlara çok fazla imkan tanımış durumda. Vergi ödemeden reklamlarını facebook gibi paylaşım sitelerinden özgürce yapabiliyorlar. Özgürlüğün yanında fiyatlarının uygunluğu da var. Çünkü; vergi yok, sigorta yok, maaş yok... Bizler bu maliyetleri göz önünde bulundurarak fiyat belirlediğimiz için onlar bize göre uygun. Tabi, sonrasında mağduriyet yaşayanlarda var...Çünkü, bu işin belli detayları var. Onun için bizde tam tersine profesyonel fotoğrafçılar olarak, etkinlikler düzenlemeye başladık. İleri gelen fotoğrafçılar olarak birleşiyoruz. Yurt dışından ünlü fotoğrafçıları getiriyoruz. Hem kendi bilgilerimizi pekiştiriyoruz hem de dışarıda international anlamda neler oluyor onu görüyoruz.

Bende fotoğrafçılığın farklı bir dal olduğunu düşünenlerdenim...

Kesinlikle öyle...Fotoğrafçılık anlamında tamamen dört dörtlük mezun veren bir yüksek okulumuz yok. Fotoğrafçılık bölümü var ama bizim meslek eğitimimizi vermiyor. O daha çok işin sanatsal ve akademik yönüne bakıyor. Yani oradan mezun olan biri bile bizim ciddi anlamda işimize yaramıyor. Aslında bizim mesleğimizde ciddi bir açık var. Düzgün stüdyo çekimlerini yapabilecek kişiler azalmaya başladı. Eskiden atadan, dededen ustalık-çıraklık kademesi daha iyi çalışıyormuş. Bizde onlardan öğrenmeyiz. Ama bir kısır döngüye girmiş durumdayız. Teknolojinin ilerlemesi ile de ilgili olarak bu aktarımlar, fotoğrafçılığında dijitale geçmesinden sonra biraz sekteye uğradı. Yani eski ustalarında bildikleri iş görmez hale geldi. Yeni bilgiler çoğalıyor...Bu duruma da adapte olabilecek eğitim sistemi şu an mevcut değil. Bizde bunların önüne geçebilmek için Türkiye çapında bölgesine beğeni görmüş fotoğrafçıları birleştirerek gruplar kuruyoruz. Eğitimler ve kendi aramızda yarışmalar düzenliyoruz. 

Fotoğrafçılık alanında Türkiye nasıl bir durumda?

Uzakdoğu düğün fotoğrafçılığında ilerlemiş durumda. Avrupa nedense çok zayıf. Neredeyse Türkiye, Avrupa’da en ileri gelen ülke sayılabilecek durumda. Fakat, Türkiye fotoğrafçılığı daha çok yol alması lazım...Amerika daha ilerde ki, bu fotoğrafçılık anlamında örgütlenmeyi ilk başlatan 80’lerde zaten Amerika olmuş. Uzakdoğu’da bir şekilde onlardan sonra başlamış durumda. Ama uluslararası organizasyonlarda ödülleri Uzakdoğu alıyor. Biraz da onların Allah vergisi üstünlükleri var. Doğaları çok güzel. Fotoğraflarında, doğalsal temalarıda çok iyi kullandıkları için oradan artıları var ama, teknolojiyi elinde bulundukları için biraz daha artıları var.

Yarışmaya gelmek istiyorum. Nasıl bir yarışmaydı, ikinciliği nasıl aldınız?

Yarışmada katılımcı olarak yabancı yoktu. Tamamen Türk fotoğrafçılarının bir organizasyonuydu. Photo Workshop Turkey diye grubumuz var. Yaklaşık 10 bin düğün fotoğrafçısından oluşan bir topluluk bu. Yarışma Mardin’de düzenlendi. Mardin şehrini seçmemizin sebebi, tarihi dokusunun ve görselliğinin çok iyi olmasından dolayı. Türkiye’nin her ilinden 50 fotoğrafçı yarışmaya katıldı. Yurtdışından bir Malezya’dan, bir Endonezya’dan, bir de Hong Kong’tan ünlü fotoğrafçılar geldi. Türkiye’den de üniversitede öğretim görevlisi olan bir fotoğrafçı vardı. 50 kişi 10 gün boyunca bunların eğitimlerinden geçtik. Sonrasında bizi yarışmaya soktular. Belli bir süre içerisinde yardımsız olarak herkes gelin-damat çekimi yaptı. 50 kişinin arasından ikinci olmak nasip oldu bana...Birinci olan arkadaşım, İzmir’den bir fotoğrafçı. Üçüncü olan arkadaşımız da Adapazarı’ndandı. 8 kişi dereceye girdi. Para ödülü ve sponsor olan firmalardan çeşitli hediyeler verildi.

Fotoğrafçılık anlamında bundan sonraki hedefleriniz neler?

Çok fazla hedeflerimiz var. Şu an yerel olarak bulunduğumuz stüdyo bize yeterli gelmiyor. Daha büyük bir yere geçmeyi planlıyoruz. Kalitemizi arttırmak için ve kimlik sahibi olduğumuzu göstermek için yeni oluşumlar içerisine gireceğiz. Bu tabiki işin ticari boyutu. Yapmış olduğumuz bu eğitimleri devam ettirmek, kendimizi ve vizyonumuzu genişletmek istiyoruz. İnşallah bundan sonra çok yerlerde Beykoz’un ismini geçireceğiz!

Haber: Burcu Çelik

YORUMLAR...