Reklam
Reklam
Cihan Bağdatlı

Beykoz’da anlamsız fotoğraf çekim yasakları

İstanbul’un en güzide semtlerinden birinde yaşıyoruz. Bu güzelliğin içerisinde yaşamak isteyen nice kişiler vardır. Semtimizin tarihi ve doğal tabiat yapısı yaşam kalitesini bir o kadar daha arttırıyor.

Beykoz’da devlet veya özel idarece yönetilen bazı turistlik mekanlarımıza değineceğim.

İlk olarak Kavacık Otağtepe’de bulunan eski adıyla TEMA parkı. Şu sıralar Devlet Karayollarının yönetiminde olduğunu biliyorum. Fatih Sultan Mehmet köprüsünü tepeden gören ve tüm boğazı neredeyse ayağınızın altından seyredebileceğiniz bir seyir manzarası noktamız. Fotoğraf çekimi için mükemmel!

Peki bu kadar güzel bir seyir alanında neden fotoğraf çekmek yasak? Burada çalışan güvenlik görevlileri sanırsınız mafya…! Hitapları ve insan ilişkileri sıfır!

Şöyle ki; Biz ufak bir gezinti için dolaşmaya çıktık, aynı zamanda ben profesyonel bir fotoğraf makinesi kullanıyorum.  Alana girdiğimde yaklaşan güvenlik:

“Hop beyefendi profesyonel çekim yasak, lütfen çekim yapmayın yoksa dışarıya çıkartırız” diye bana sesleniyor. YOK YA!!!! Güvenliğin hitabı ve hareketi konusunda uslübun değerlendirmesini size bırakıyorum.

Kavacık, Otağtepede ki bu seyir noktasına gelen bir çok gelin ve damat çiftlerimiz var, bunların hiçbirisine çekim yaptırmıyor. Sanırım güvenlik sorunlu yada bu noktada çekim yaptırmak neden yasak !?

İkinci noktamız Kanlıca’nın üzerinde bulunan tarihi “HİDİV KASRI”. Burada profesyonel çekim yapmak yasak? Neden yasak kardeşim! –Cevap yok. Bu yasakları koyan kimdir? Nedir?

Ortak akıla baktığımızda diyorum ki; BU YASAKLARI KOYANLARIN BEYKOZ’A GAREZİ VAR!

Benim yasakla karşılaştığım iki noktaydı burası, bu tür belki bilmediğim nerelerde fotoğraf çekim yasağı var. Bahse konu bu manzara ve turistik noktalarımızda bir çok kişi çektiği fotoğraflarla aslında Beykoz’un Turistik değerini arttırıyor…

Yasaklar dolasıyla kişilerin sosyal medya hesaplarından paylaşılacak Beykoz fotoğrafları ne yazık ki olmuyor. Özellikle fotoğrafı sanat olarak icra eden kişilerin bu güzelliği istediği gibi kareleyememesi ne kadar yazık…

Sayın Beykoz Belediye Başkanım Yücel Çelikbilek, fotoğraf yasaklarını önemle dikkatinize sunuyorum. Beykoz’un turistlik değerini baltalayan bu kişilere dur diyelim! Sessiz kalmayalım lütfen.

Saygılar.

YAZARIN DIGER YAZILARI

YORUMLAR...