Reklam
Reklam
’’Savaşın Çocukları’’ Beykoz’dan haykırdı

’’Savaşın Çocukları’’ Beykoz’dan haykırdı

Suriye‘de  devam eden savaşta  başta çocuk ve kadınlar olmak yaşanan dramlara dikkat çekmek üzere Beykoz’da program düzenlendi.

Beykoz İlçe Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu,  mülteci ailelere dikkat çekmek üzere Beykoz Belediyesi Necmettin Erbakan Kültür Merkezinde “Savaşın Çocukları” isimli belgeselin gösterimi yapıldı.

Kalabalık bir davetli kitlesi tarafından takip edilen programın açılış konuşmasını  İlçe vaizi Ayşe Nur Kapusuz yaptı. Kapusuz konuşmasında, Ensar ve Muhacir kavramları üzerinde durarak  ülkelerindeki savaştan kaçarak ülkemizde kamplarda ve belki de mahallemizde komşularımız olarak yaşayan mülteci ailelerin bize bugünün ensarı olabilme fırsatını sunduğunu söyledi.  Vaize Kapusuz, Peygamberimizin mü’minler tek bir vücut gibidir hadisi üzerine yaşamamız ve Beled suresinde bildirildiği  şekilde ahiretin sarp yokuşunu aşabilmek için yetime ve yoksula sahip çıkmamız, birbirimize merhameti tavsiye etmemiz gerektiğine vurgu yaptı.

Ardından söz alan İlçe Müftülüğü Şube Müdürü Abdullah Güldalı ise konuşmasında yetimlere vurgu yaparak en hayırlı evin içinde bir yetimin barındığı ev olduğunu bildiren hadisi şerifi hatırlattı. Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri başkanlığının İHH ile yürüttüğü her sınıfa bir yetim kampanyasını anlatan Güldalı bu kampanyaya katılan kursiyerlere ve hocalarına teşekkür etti.

Daha sonra “Savaşın Çocukları” belgeselinin yönetmen yardımcısı  Elif Aydın  savaş mağduru çocuklar ve ailelerinin son durumları  hakkında kısa bilgiler vererek bölgede devam eden savaşın aileleri göçe zorladığını, bu ailelerin kamplarda gerçekten zor şartlar altında yaşadığını, bunu unutulmaması ve onlara yardım konusundaki duyarlılığın kaybolmaması gerektiği inancıyla Suriye’deki ve ülkemizdeki mülteci kamplarında yaşayan çocuklarla görüşerek bu belgeseli çektiklerini söyledi.

Büyük bir duyarlılıkla izlenen belgeselin ardından Beykoz Tokatköy Mahallesi’nde yaşayan iki çocuğu Suriye’de kalan , üç çocuğu ve eşiyle iki yıl önce ülkemize gelen  mülteci bir anne  Sena Hanımla yapılan kısa söyleşi ile program sona erdi.

Yaşadıkları zorlukları ve sıkıntıları anlatan ve kendilerine gösterilen kardeşliğe teşekkürünü kelimelere dökmekten acziyetini  ifade eden Sena Hanım dualarımız daima sizlerle diyerek gözyaşlarıyla sözlerini tamamladı.

“SAVAŞIN ÇOCUKLARI”

Bize kardeşlik gerçeğini hatırlatan, acılarının acılarımız olması gerektiği hakikatini feryad eden, tevhidin birleştirici yegane unsur olduğunun altını çizen, cesaretimizin ve kaygılarımızın ne denli olduğunu sorgulamamızı sağlayan muhteşem bir haykırış.

Savaşın Çocuklarından, Suriyeli Çocuklardan bir nida!

Ya Rabbi! Tavşan gibi yaşamak ve ölmek istemiyorum.

Ya Rabbi sen buna şahid ol!!!

YORUMLAR...